| Kornepo a întrebat:

si un an nou fericit!
Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema. O sa scriu cam mult.
Fratii mei mai mari isi bat joc de mine, ma injura, spun cuvinte jignitoare la adresa mea, vor sa pornim cearta ca sa ma bata.
Astia 2 nu sunt fratii mei, sunt niste monstrii,tot timpul isi bat joc de mine, doar pentru ca eu sunt diferit fata de ei.
Cand e vorba de o problema la unul din ei, imediat apeleaza la mine, si e vorba de bani.L-am ajutat din toata inima, si acum ma joaca in picioare.
Ieri seara, stateam pe telefon. Au venit cei doi hotarati langa mine, si au vrut sa ma chinuie, sa faca ce vor cu mine. Eu le-am spus politicos sa ma lase in pace. Unul din ei, a inceput sa ma ameninte ca ma bate de numai stiu de mine, sa stau cuminte, desi eu nu i-am facut nimic,doar i-am spus sa ma lase in pace. Am plecat in bucatarie,si a venit langa mine si iar a inceput sa ma ameninte, sa ma jigneasca. Stiti de ce? Ca sa ma bat cu el, apoi sa vina celalat frate mai mare ca sa ma bata pe mine,si nu pe el. Am plecat la fratele cel mai mare si i-am spus"ba dar tu nu vezi cum face ala cu mine, tu nu faci nimic? Pai daca ziceam eu asa ceva ma omorai cu bataia"El nu a facut nimic decat sa zica ca sunt redus mintal, ca nu stiu ce,si dupa era sa ma ia si la bataie, asa,fara niciun motiv.
A fost regizata treaba, asa fac mereu cu mine, doar pentru ca sunt cel mai mic si sunt diferit fata de ei. S-au intamplat de nenumarate ori faze de astea. Deci, cel mijlociu vine la mine sa ma impinga, sa ma scoata din sarite si sa ma bat cu el, ca sa vina cel mai mare sa ma bata pe mine, fara niciun motiv.
Dar care e problema? Eu vreau sa nu mai vorbesc cu ei niciodata, sa nu am urechi sa ii aud. Dar nu le doresc moartea sau alte necazuri, pur si simplu nu vreau sa ii bag in seama. Are Dumnezeu ceva cu mine daca fac asa ceva? Doar asa imi este si mie bine, sa uit ca exista. Mi-au stricat toata viata monstrii astia doi, nu sunt fratii mei.
Eu vreau sa ii iert si sa uit ca exista. Adica sa ii iert, dar sa nu am gura sa vorbesc cu ei. Este gresit asa ceva? Va rog frumos, daca aveti voi alte alternative bune, spuneti-le, va rog mult de tot. Oricum, eu nu voi mai vorbi cu astia doi niciodata, dar nu le doresc moartea sau nu vreau sa aiba necazuri, vreau sa fie sanatosi, dar sa nu vorbesc cu ei, sa ma fac ca nu ii aud. Dumnezeu se va supara pe mine daca fac asta? Altceva nu pot accepta, atata timp cat astia doi ma joaca in picioare si ma trateaza ca pe ultimul prost. Va multumesc mult!

11 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cumva trebuie sa actionezi.

| xerxes1 a răspuns:

Iisusa zis sa intorci obrazul la o palma si sa le dai haina daca iti cer camasa.
Nu a zis nimic de picioare in gura, rahat pe hainele lor bune, sa le arunci incaltamintea la vecini, si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus a spus ca fara disciplina nu se poate, nu inseamna ca tu nu trebuie sa mai vorbesti cu ei in viata ta, dumnezeu intelege foarte bine ceea ce se intampla si nu te va condamna, incearca sa vorbesti despre aceasta problema cu Dumnezeu mai intai, si apoi vorbeste cu o persoana apropiata tie, si nu te lua la bataie niciodata, nu merita, nu are nici un sens, si nu izbucni in vorbe rele, dumnezeu este intristat cand vede asa ceva, incearca sa eviti pe cat posibil aceste conflicte si vorbeste cu cineva despre aceste lucruri, da-mi voie sa iti prezint cateva lucruri, https://www.youtube.com/watch?v=mCgiJ_QGUV8. uita-te la acest videoclip, te implor, trebuie sa il vezi, toti avem conflicte si persecutii, si eu am avut, dar dumnezeu m-a ferit, si te va feri si pe tine https://www.youtube.com/watch?v=mCgiJ_QGUV8. Dumnezeu te iubeste si iti va purta de grija, orice s-ar intampla, ai incredere in el, el te iubeste si nu te va parasi niciodata, mai scrie in biblie ''chiar daca o mama copilul si-l va lasa, eu pentru tine popoare intregi voi da'', ''o mie (1000) sa cada alaturi de tine si zece mii (10.000) ladrapta ta, dar de tine nu se va apropia'' nu le dori raul, roaga-te pentru ei, spune-i lui isus sa le dea lumina sa ii mantuiasca si sa ii ierte, cand te lovesc, tu sa nu ii lovesti, ci roaga-te pentru ei, dorestele binele, si sa iti spun cum poti sa devii fiul lui dumnezeu. tot ce trebuie sa faci este sa il lasi pe tatal plin de dragoste sa vina in viata ta, printr-o rugaciune simpla catre hristos, ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc
https://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY. te rog uita-te in special la acest video https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE. este despre mangaiere, dumnezeu te mangaie cand ei te ranesc, cand ei te lovesc dumnezeu te strange in brate, cand ei te scuipa dumnezeu te saruta, cand ei te badjocoresc isus te mangaie personal, nu te teme, isus chiar in acest moment, te are in brate, ai incredere in el

| gratargratar a răspuns:

Nu se supara Dumnezeu pentru doi prosti.
Dar totusi, e ciudat ca nu te poti intelege cu proprii tai frati...

| Kornepo explică (pentru gratargratar):

Ăştia nu sunt frati, sunt nişte monştrii care stiu doar sa îşi bată joc de mine şi sa se râda de mine.

| alin131 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si explica-i ce se intampla.

Roaga-te la Dumnezeu sa ii faca sa fie mai blanzi cu tine.

In viitor o sa fiti uniti si va veti ajuta unul pe celalalt.

| Kornepo explică (pentru alin131):

Nu are ce să le facă nimeni, ei fac "regulile"...
Oricum eu nu înțeleg de unde au atâta cruzime în ei...

| Chernobyl a răspuns:

Chestia asta este grava ar trebui sa le spui parintilor.

| Kornepo explică (pentru Chernobyl):

Nu are nimeni ce să le facă...

| Chernobyl a răspuns (pentru Kornepo):

Atunci anunta protectia copiilor s-au la politie.