| MishuD a întrebat:

Salutare,
Is curios cand "Dumnezeul" crestinilor va avea soarta vechilor zei din mitologiile antice. Nu trebuia sa fie mort deja?

Răspuns Câştigător
| alexandra2859 a răspuns:

Cand o sa moara toti crestinihappyavand in vedere ca doar ei cred in el, poate ca intr-o zii o sa se trezeasca si ei si o sa vada ca nu existahappy

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din vesnicie in vesnicie El este Dumnezeu.El este o fiinta eterna.Este alfa si omega, inceputul si sfarsitul.

| MishuD explică (pentru EmaS):

Si Mos Craciun nu e vesnic? Sau in Mos Craciun ai renuntat sa mai crezi?
Oh my GOD, they killed Santa!
You BASTARDS!

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Am crescut, nu mai am 5 anisori. Faci o greseala imensa daca il compari pe Dumnezeu cu Mos Craciun! Tu cati ani ai? Si inca mai crezi in mosul?

| MishuD explică (pentru EmaS):

Am destui ani sa nu mai cred nici in Mos Craciun, nici in iepurasul de paste, nici in dumnezei si Harry Potter.
Tu cand te maturizezi?

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Eu m-am maturizat, slava Domnului. Si de ce nu vrei sa citesti Biblia, asa pentru cultura ta generala? Citind incepi sa Il cunosti pe Dumnezeu mai mult.

| MishuD explică (pentru EmaS):

Da, am citit si cartulia aia. Din pacate nu am gasit decat 4 variante ale povestii, celelalte zeci de variante fiind pierdute pe vremea cand capii bisericii revizuiau biblia si nu prea le placea ce vedeau.
Apropos, stiai ca dogma voastra adevarata si unica este de fapt o combinatie ametitoare de idei budiste si iudaice?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Biblia este o Carte care contine adevarul. Vechiul Testament cuprinde Legea si Proorocii, profetii care s-au implinit si care urmeaza sa se implineasca. Iar Noul Testament cuprinde Noul Legamant pe care Il face Dumnezeu prin Fiul Sau, Isus. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru TutacBogdan):

Pocainta inseamna schimbarea gandirii schimbarea atitudinii, schimbarea inimii. Cele vechi s-au dus iata ca toate lucrurile s-au facut noi.Domnul sa te binecuvanteze si sa te foloseasca pentru slava si gloria Sa!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Vezi curiosule? Aceasta este UNA dintre dovezile ca Dumnezeu este UNUL SINGUR VIU si ADEVARAT!
Si spre ciuda ta va trai VESNIC. Cel care va disparea fara urma vei fi tu. sâc-sâc

| MishuD explică (pentru Esperança):

Paaaaai, daca "dumnezeu este unul singur" si toata teologia voastra este adevarata, nu inseamna ca si eu voi trai vesnic? Sau daca nu cred in dumnezo se presupune ca eu nu am suflet?laughing E ridicol ce spui, din cate stiu eu dogma crestina zice ca si oamenii "traiesc vesnic" prin "suflete", singura diferenta este ca eu o sa fiu in iad cu oamenii mai interesanti, iar voi o sa o ardeti dubios prin rai cu toti credinciosii ignoranti.

Si nu ti se pare in nici un fel ca sfidezi logica cand spui "curiosule" de parca ar fi ceva rau?
Curiozitatea celor care au trait inainte noastra ne-a adus aici unde suntem. Evolutia se naste din curiozitate, nu din credinta si ignoranta.

Am o singura concluzie pentru voi toti...

"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor" (Matei 5, 3)

| Esperança a răspuns (pentru MishuD):

Sa o iau cu inceputul ca vad ca toti ateii gandesc la fel.
1.Cei care sunt ai Lui Dumnezeu vor trai vesnic alaturi de El,cei care nu sunt ai Lui vor trait si ei vesnic,dar in iad, in foc, in vapaie.
2.Curiozitatea a omorat pisica.
3.Acel verset se refera la cei smeriti,nu la cei "prosti" cum credeti voi.

Cam toti ateii spun ca ei au ajuns atei dupa ce au citit Biblia. Pai va cred,din moment ce citesti si nu intelegi ce citesti, e normal sa devii ateu! Un om care intelege Biblia nu are cum sa devina ateu, ci mai degraba sa se apropie mai mult de Dumnezeu!
Biblia nu este o carte filosofica. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu si daca tu o citesti fara credinta si fara ca sa ceri intelepciune pentru a o intelege o citesti degeaba.
Dovada esti chiar tu! Deci nu mai scrie versete din Biblie pe care nu esti capabil sa le intelegi!

| MishuD explică (pentru Esperança):

Okay, si aroganta cu care imi raspunzi te aduce mai aproape de rai?laughing
Imi pare rau pentru tine si toti ai tai care nu sunteti destul de destepti sa faceti ceva cu vietile voastre si traiti cu speranta ca aveti o a doua sansa pe lumea cealalta. Nu exista "cealalta lume", doar asta. Buna dimineata.
Curiozitatea ti-a dat internet ma omule, curiozitatea ti-a dat curent electric, caldura si masina. Ca ti-o fi omorat tie pisica e problema ta.

| Esperança a răspuns (pentru MishuD):

Oh,vai te-am atins la punctul sensibilhee hee Adevarul asta ce sa-i faci daca nu e si el mai docil.
Pai daca nu vrei sa mai primesti raspunsuri "arogante" nu mai pune si nu mai da tu intrebari si raspunsuri arogante.
De pilda raspunsul asta al tau iar lasa loc de interpretari, pe care ti le-as spune dar dupa cum se vede n-ai cu cine dom'le!
Si totusi daca tie ti se pare raspunsul meu arogant eu zic sa arunci o privire printre raspunsurile talewinking in special peste acelea care mi le-ai dat miewinking

| Urzi23 a răspuns (pentru Esperança):

,,bliss0 a răspuns (pentru MishuD):,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Cam toti ateii spun ca ei au ajuns atei dupa ce au citit Biblia. Pai va cred, din moment ce citesti si nu intelegi ce citesti, e normal sa devii ateu!

Urzi23 in dialog :

Pai si cei care citesc matematica si nu pricep nimic zic ca de vina este manualul nu ca sunt ei,,,,,,, Vezi rezultatele BAC 2011 si monumentul facut pentru cei cazuti la datorie.La fel si cu acesti oameni demni de mila, care se numesc atei, vai de ei

| Urzi23 a răspuns (pentru MishuD):

MishuD explică (pentru bliss0):
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Curiozitatea ti-a dat internet ma omule, curiozitatea ti-a dat curent electric, caldura si masina.

Urzi23 in dialog

Bre misule nu face confuzie, calculatorul si confortul casei masina si toate cele, sunt obtinute din munca omului deci si el contribuie la bunastarea generala si progresul societatii.hai sa nu fim ipocriti

| MishuD explică (pentru Urzi23):

MUNCA omului? Adica ai televizor si internet pentru ca stramosii tai au arat campul?
Sau pentru ca niste oameni cu ceva mai mult creier au iesit din tipare si, curiosi fiind, au mai descoperit cate ceva despre lume in timp ce voi pierdeati vremea dubios cu metanii si liturghii?
Bai crestinule, voi ati pierdut vreo cateva sute de ani sa pricepeti ca soarele se invarte in jurul pamantului si tot timpul ala mai puneati cate un nevinovat pe rug doar pentru ca indraznea sa spuna ca nu aveti dreptate.
Si acum inca incercati sa ne tineti in loc cu dogmele voastre invechite.

| Urzi23 a răspuns (pentru MishuD):

MishuD explică (pentru Urzi23):
MUNCA omului? Adica ai televizor si internet pentru ca stramosii tai au arat campul?
Sau pentru ca niste oameni cu ceva mai mult creier au iesit din tipare si, curiosi fiind, au mai descoperit cate ceva despre lume in timp ce voi pierdeati vremea dubios cu metanii si liturghii?
Bai crestinule, voi ati pierdut vreo cateva sute de ani sa pricepeti ca soarele se invarte in jurul pamantului si tot timpul ala mai puneati cate un nevinovat pe rug doar pentru ca indraznea sa spuna ca nu aveti dreptate.
Si acum inca incercati sa ne tineti in loc cu dogmele voastre invechite.

Urzi23 in dialog

Subred argument eu zic sa mai incerci ca rid astia mici de tine, probabil din cauza dogmelor Religioase au picat 50% la BAC rolling on the floor.du-te si cinta la alta masa

| Urzi23 a răspuns:

Citesc un raspuns interesant dat de un mare expert ateu vis a vis de Dumnezeu "deja a murit in suedia, in Germania e in coma " Cine a murit bre si totusi mai este in coma, ca eu tot nu pricep si sunt in ceata. Nici prin ziare nu scrie, nici pe la tv nu a fost dat

| MishuD explică (pentru Urzi23):

E mai veche stirea, de prin 1884-5...
pentru mai multe detalii uite aici :

http://en.wikipedia.org/wiki/God_is_dead

| Urzi23 a răspuns (pentru MishuD):

MishuD explică (pentru Urzi23):
E mai veche stirea, de prin 1884-5...
pentru mai multe detalii uite aici :http://en.wikipedia.org/wiki/God_is_dead

Urzi23 in dialog :

Stirea din cite vad este veche, dar aici intervine,,,,,, nou, sesizezi diferenta sper

| Vladuthz a răspuns:

Salut, deja pentru cei care au deschis al treilea ochi a murit. Ramane doar o problema de timp, sau de manipulare in masa repetata, daca va muri de tot sau va ramane,, inca in viata".

| Catalinnna a răspuns:

Cu siguranta habar nu ai cand Dumnezeu inseamna de fapt Sfanta Treime, ce este alcatuita din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul (Iisus Hristos) si Duhul Sfant. Lumea nu se termina la colul blocului, sufletul nu va cunoaste moartea, doar trupul

| MishuD explică (pentru Catalinnna):

Si ce te faci daca intr-o zi ai o revelatie. Si pricepi ca moartea e sfarsitul, nu exista suflet, viata de apoi, rai, iad...
Crezi ca mintea ta poate sa accepte asta?

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Omul este format din trup, duh si suflet.Trupul va merge in tarana si sufletul la Cel ce l-a trimis.

| Catalinnna a răspuns (pentru MishuD):

Revelatii adevarate, nicidecum ispiri de la diavoli, au doar oamerii intariti indradevar in credinta, nicidecum eu.
zi-mi parerea ta. Exista suflet in trupul omului?

| ghiolbitza a răspuns:

Fa si tu pariul lui Pascal si ai rabdare pana mori ca sa vezi daca ai castigat. Chiar nu inteleg de ce au loc discutiile astea referitoare la existenta lui Dumnezeu. Tu ai datele tale stiintifice care, sa zicem, dovedesc ca e doar o intamplare ca oamenii traiesc aici, iar noi avem fundamentele biblice si telogice. Acuma, daca tu alegi si vrei sa crezi ca te tragi din maimuta sau alt vertebrat, e parerea ta si-o respectam, dar atata timp cat o tii pentru tine si nu vii cu chestii de genul asta. Chiar crezi tu ca poti darama o credinta de 2000 de ani cu niste argumente pur stiintifice, care nu pot fi dovedite de oamenii de rand?

| DragosConstantin a răspuns:

Nu v-ati plictisit sa tot sariti unu la gatu celuilalt? cum am mai spus cand vine Apocalipsa atuncea o sa aflam cine a avut dreptate si cine nu...pana atuncea lasa-ti cerutiile ca nu are rost ca nu se va ajunge la intelegere oameni buni...ateii nu cred in Dumnnezeu fara sa aiba dovezi, iar crestinii nu vor sa priveasca mai departe de ce se spune in Biblie happy

| MishuD explică (pentru DragosConstantin):

Aici nu e vorba doar ce crestini, e la fel de bine vorba si de musulmani, hindusi, wicca, scientologi si toate aceste grupari care pretind ca divinitatile lor is reale si singura lor "dovada" este "credinta". Oricum, mi se pare aberant sa fie nevoie sa demonstrez cum nu exista nici un "atotputernic".
Sunt convins ca daca eu zic ca am inceput sa cred in "rama verde invizibila care ne leaga pe toti" lumea va zice ca sunt nebun indiferent ce texte antice ofer ca "dovada". Voi de ce nu puteti fi nebuni?

| noktambul a răspuns:

Tu esti mort deja, dar nu ai cum sa-ti dai seama! Ce legatura are, mai boule, Dumnezeul crestinilor cu soarta (moartea)vechilor zei din mitologiile antice? Daca vezi vreo legatura si o si intelegi imi cer scuze ca te-am facut bou. Ma indoiesc ca o sa iti suprasoliciti neuronul ala singuratic din capatana cu o astfel de solicitare, asa ca pentru mine tot bou esti! Hai sictir, bovina patentata!

Răspuns utilizator avertizat
| MishuD explică (pentru noktambul):

Ups, scurtcircuite neuronale... cumva declansator crestin? Hai repede cu cruciada si jihadul impotriva mea. Dar adu`mi si dovezi ca EXISTA acel mare magician invizibil pentru ca altfel nu esti decat un indoctrinat care`mi urla in fata "EU CRED!"... ei si ce daca, crezi omule ca ti`e mai usor sa crezi dacat sa gandesti. Norocul meu ca nu mai e valabila inchizitia altfel puteai urla "EREZIE" si asa frumos ardeam pe rug ca un "pagan".
Cu ce`i mai bun dumnezo ala crestin decat zeus, poseidon, sau thor?
Ca a ramas viu in imaginatia umana? Ca a rezistat doar pentru ca oamenii au nevoie de speranta? Ca "raiul" lui e mai bine luminat decat Elysium sau Valhalla? E acelasi lucru doar cosmetizat si readaptat "nevoilor". Diferenta acum e ca nu mai arzi in Hades si nu te mai dai pe gheata in Mictlan.
Si legatura exista, si dumnezo, si "zeii antici" si zana maseluta si mos craciun is produse ale imaginatiei umane.
Tu mai crezi in mos craciun?

| noktambul a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Nu m-am suparat de fel. Sunt suparat doar pe faptul ca tot felul de tampiti (gen MshuD) se baga in probleme de care n-au nici cel mai mic habar. Deci, pentru mine,MishuD, este o bovina patentata! Apropos, dar fara legatura, boul era unul din simbolurile lui Zeus in mitologia antica. Pentru MishuD simbolul meu ramane de "bovina" laughing

| noktambul a răspuns (pentru MishuD):

Mai,Mishulica, stinge tigara aia etnobotanica si du-te la culcare! Fabulezi, mai incoerentule! Ce raspunsul pluii mele sa-ti dau cand tu habar nu ai ce e cu tine?! Mars la culcare, culca-te bou si trezeste-te vaca! Si du-te la pascut maine pe la pranz, ca tot iti place iarba, ingaimacitule! Ca nu te mai fac bovina, ca bietele animale nu au nici o vina laughing

| sabin89 a răspuns (pentru noktambul):

Inteleg ca esti crestin si iti respect credinta. Dar parca crestinii nu foloseau un asa limbaj. Nu mi-l imaginez pe apostolul Ioan vorbind in felul asta.

| Popcorncubranza a răspuns (pentru noktambul):

Nu stiu care e bovina. Se referea la faptul ca tot timpul a fost o religie in care credea fanatic multa iar apoi a venit alta cu textu " Eu sunt cea adevarata " si continuarea se stie. Exemplu: Intai credeau in animale, apoi au aparut zei, apoi alte religii si asa o sa apara altele si altele.

| MishuD explică (pentru noktambul):

Hehe, stiai ca ADHD nu se trateaza cu agresivitate verbala si violenta fizica?
Mnah, irelevant daca tu stii atat timp cat parintii tai nu au stiut. Si pot sa inteleg ca nu e placut ca te`au batut si te`au pedepsit si acum simti nevoia sa te bati cu orice si oricine te calca pe bataturi.
Oamenii ca tine ar trebui sa caute ajutor specializat, si nu spun asta ca sa te insult. Chiar ai nevoie de ajutor si ai face bine sa treci de negarea in care te afli si sa accepti ca ai o problema.
Sau cel putin sper ca ai o problema de natura psihica, e singura "scuza" pe care ti`o pot oferi in momentul actual. Altfel nu esti decat un alt prost care se incurca in rationamente si prefera sa injure cand nu are argumente.

| RockNbeer a răspuns:

Orice are un sfarsit.
Nu face crestinismul exceptie de la regula happy
intrebarea este cand...curand happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul crestinilor e viu si e vesnic.deci...o sa mori curios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va muri si el deja a murit in suedia, in Germania e in coma va urma si in ale tari in principal tari cu o educatie mai mare