| catalynx a întrebat:

Intradevar pot spune ca ateii au un adevar cand zic ca preotii sunt numai pentru bani, ca preotii vor bani. In timpurile mai vechi preotii erau cu adevarat preoti, isi iubeau meseria si nu doreau bani deloc, predica lor era cu adevarat din suflet si tot ceea ce faceau o faceau din suflet. Nu pot spune in prezent ca acei preoti adevarati au disparut, mai exista preoti care isi iubesc meseria insa sunt foarte putini. Ca o comparatie dintre trecut si prezent pot spune ca in prezent treburile sau inrautatit. Cunosc preoti care cer bani pentru orice chiar si pentru boboteaza si altele, ma exista un nou caz cu preotul care isi foloseste messeria in scop de afacere (afacerea lui find servici pentru pompe funebre) sut foarte multe cazuri daca stau sa scriu aici probabil as fi raportat pentru irelevanta. Totusi inteleg cand o biserica sau o manastire se infinteaza insa cei care o infinteaza raman cu adevarat fara bani si atunci cer ajutorul oamenilor asta inteleg dar nu inteleg de ce pana si la o slujba iti cere bani. Asta este chiar nesimntire pe fata, bani aia ii putea da la saraci insa dupa cum stim multi preoti folosesc banii in scop personal. Tin sa respect si apreciez preotii care isi fac meseria cu drag fara a cere bani. Lasati daca vreti comentarii.

Răspuns Câştigător
| roxaa15 a răspuns:

Raspunsul e simplu: uni protii isi fac doar meseria si atat, dar sa stii ca m-ai exista si preotii care te ajuta si care fac cea ce fac din dragoste pentru Dumnezeu si pentru om.Despre banii care ii dai la slujbe gandeste-te( nu iau apararea preotiilor) trebuie platita si intretinerea biserici, ca uni folosesc acesti bani in scopurii proprii e partea a 2-a dar stai linistit ca are cine sa-i judece, nu e cazu sa-ti faci tu sange rau din cauza asta

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

De unde stii ca in trecut era altfel? L-ai citit pe Creanga?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca ai vreo 80 de ani cel putin de stii istoria preotilor atat de bine si de amanuntit.cred ca deja i-ai ingropat pe multi apropiati, si dragi ai tai, preotii te-asu jecmanit, si acum ai ramas singur si batran, sarac si fara preteni.asta e viata nu ai ce sa faci.fistecare poate cauta un popa care-i convine.nu ti-l baga nimeni pe gat.

| catalynx explică (pentru anonim_4396):

Pentru jignire am sa-ti fac un raport, daca nu iti convine acest loc esti liber/a sa te multi in alta parte. O comunitate este pentru a discuta pe o anumita tema cat si pentru a ne ajuta intre noi ca membrii ai comunitatii. Daca n-ai chef de discutie pur si simplu te abtii.

| Glontulet a răspuns (pentru catalynx):

Esti preot? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu raportul tau e problema care ma doare pe mine.ci faptul ca judeci niste probleme atat de superficial, iar eu am dedus ca esti inca prea tanar pentru a te erija in acuzator si judecator, probabil si calau? fiindca eu te-am acuzat pe tine de impartialitate dar tu acuzi si generalizezi o mare parte din sistemul respectiv.eu nu sant avocatul lor, dar Dumnezeu este al tuturor si fiecare isi face slujba cum crede de cuviinta. orice sistem are mijloacele dupa care se administreaza, corecteaza, pedepseste, sau recompenseaza.esti tu indreptatit sa aduci acuzatii? esti tu atat de cinstit si de neprihanit acolo in cercul largit al lumii tale? eu nu sant.sincer.am scapari si ca cetatean si ca crestin.dar tu ai faacvut ordine deodata.pai si eu as face o ghilotina in centru galatiului, si sa nu spui ca e tiranic fiindca iti fac raport.e libertate si vreau sa ma bucur de ea ca fistecare cetatean.si sa pot folosi ghilotina asupra celor ce cartesc asupra slujitorilor Domnului buni sau rai, din dragoste pentru ei si pentru salvarea sufletelor lor.santeti cativa pe aici.imi santeti dragi v-as strande de gat de dragi ce-mi santeti, crestineste bineinteles.ce sant rau? asta e.mai bun deatat, de unde?

| catalynx explică (pentru anonim_4396):

Nu ma consider usa de biserica insa daca tu asta ai inteles ca eu ii judec e treaba ta. Eu doar incercam sa fac o comparatie intre trecut si prezent ca sa se observe ca pana si preotii au luat-o pe calea cea rea. Tanar pe cat iti imaginezi nu sunt iar ca spun un adevar nu cred ca fac rau. Puteai comunica si fara a jignii ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catalinux? intr-adevar pot spune ca ATEII au un adevar.ca preotii sant numai pentru bani.ma intr-adevar Iisus este calea ADEVARUL si viata vesnica, iar cine nu crede in el este pentru pacat si moarte.este jignitor? atunci te rog sa ma ierti ca-l rastignim zilnic pe mantuitorul, cu pacatele noastre si noi si voi ateii, ca-l injuram.il scuipam iar pe slujitorii lui si pe semenii nostri ii judecam ca unii ce santem curati, puri, si cu cerculet luminos deasupra capului.fiindca asa au fost trimisi; va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor.ai dreptate doar intr-un singur sens; ca sant si lupi in blani de oaie.dar pentru ei este scris; vai voua care nu veti vedea imparatia cerurilor din pricina impietririi inimilor voastre, dar nici pe altii nu-i lasati sa intre.mai mare osanda veti avea.si-acuma; tu cam pe unde te incadrezi? fiindca dupa cum inceput-ai intrebarea, eu cujet ca esti distept si rational.deci lup? oaie? ori lup in blana de oaie? uite eu sant o oaie ratacita care astept sa vina baciul cel bun dupa mine.

| RaduMD a răspuns:

Încă de la prima generaţie de preoţi, generaţia apostolilor, vedem că au existat preoţi care au văzut o afacere din meseria lor. Unul dintre cei doisprezece, Iuda Iscarioteanul, L-a vândut pe Dumnezeu pentru o sumă ridicol de mică: 30 de arginţi. Specialiştii în Biblie ne spun că aceasta era o sumă care cu greu îţi ajungea ca să cumperi un bou din târg...
Interesant este că acelaşi Iuda este şi primul care susţinuse că banii aduşi pentru cultul lui Dumnezeu ar fi mai bine cheltuiţi pentru ajutorarea săracilor.

Pe de altă parte, preoţii au dreptate să ceară bani pentru cult în condiţiile în care atât de puţini îşi îndeplinesc datoria de a plăti simbrie Bisericii. De fapt, din ce bani am dori noi să trăiască preoţii? Cu ce bani credem noi că ar trebui să funcţioneze Biserica?

| catalynx explică (pentru RaduMD):

Da intr-adevar nici atunci nu erau asa cinstiti insa in prezent numarul acelor specii de preoti a crescut

| catalynx explică:

Cand zic in trecut ma refer din 2000 incoace inainte de 2000 nu stiu ce a fost deoarece eram mic pana in anul 2000

| Făgăraş a răspuns:

E adevarat ca sunt preoti cae nu isi fac meseria, insa foarte bine ai remarcat ca mai sunt preoti care isi fac datoria data lor de Dumnezeu! In ce priveste faptul cu banii, sunt preoti care din pacate se lafaiesc cu banii, insa sunt si care aproape ca mor de foame, la sate parasite de lume. Si ce sa iti mai spun ca am un var cantaret la o biserica si mi-a spus ca preotul la zi de salariu merge cu bani de acasa sa plateasca revistele si cartile ce trebuie sa le cumpere. Si atunci, el ce face? si sa stii ca la vreo slujba omul da de bunavoie, nu il obliga preotul. Asta in ceea ce am vazut eu; daca mai sunt si alte cazuri nu trebuie generalizat. Este bine sa nu ii judecam si sa stii ca harul lui Dumnezeu lucreaza si prin preotii mai nevrednici. Eu fac parte din sistem si stiu greutatile lor! unii e adevarat sunt cum nu trebuie, dar sunt si altii care isi vad de treaba. O zi buna!