| Ben00 a întrebat:

Scrie undeva in Biblie sa nu ameninti? Sau sa nu te razbuni?

Răspuns Câştigător
| zeghe88 a răspuns:

Scrie sa nu urasti

10 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Scrie mai mult decat sa nu te razbuni. Scrie sa intorci si celalalt obraz, sau sa dai si camasa celui ce iti ia haina.
Iar despre amenintare scrie in Sfintii Parinti. In Biblie nu este scris totul despre purtarea crestina.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Filip23):

De asemenea mai scrie si ca "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte"

| danay72 a răspuns:

Da.Romani12:19

| Ozanaf a răspuns:

În cartea Romani în capitolul 12, versetul 19 suntem îndemnați să nu ne răzbunăm pentru că răzbunarea este a lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns:

Biblia in sine este conceputa ca o amenintare, "nu faci aia, sau faci ailalta, dai de dracu". Razbunari prostesti ale zeului, sau ale adeptilor in numele lui, sunt nenumarate.

Dar, ciudat, pe alocuri zice ca nu e bine sa ameninti sau sa te razbuni...de fapt depinde cine ameninta/se razbuna. Daca amenintarile/razbunarile sunt facute de adeptii zeului impotriva altora e ok, altfel nu.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiu daca scrie in biblie dar scrie in lege. In sensul ca amenintarea se pedepseste, la fel si actele de natura a atenta la integritatea corporala si psihica a individului.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti citeste in Romani 12:17-21.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu întoarceți nimănui rău pentru rău. Urmariți ce este bine înaintea tuturor oamenilor. Daca este cu putință,întrucât atârnă de voi,trăiți în pace cu toți oamenii.
Preaiubiților, nu vă razbunați singuri, ci lăsați să se răzbune mânia lui Dumnezeu, căci este scris:Răzbunarea este a Mea; Eu voi răsplăti, zice Domnul"
Poți să citești încontinuare foarte frumos scrie.ROMANI 12,13

| Crestin1 a răspuns:

Razbunarea este a Domnului-Romani 12:19.