| BlackSulphur a întrebat:

*sigh*

Puteti, va rog, sa-mi explicati si mie, CARE ESTE PROBLEMA VOASTRA CU HOMOSEXUALII? Uitati argumentul principal:
1. "Nu este natural!"
Ei bine, peste 1500 de specii (De la mamifere pana la viermi!) prezinta homosexualitate!
2. "Noi nu suntem animale"
Atunci ce suntem? Plante, obiecte?
3. "Homosexualitatea nu este morala"
De ce? Ce nu este moral?! "dumnezeu" ne-a lasat cu liber arbitru! Si de ce ne-a facut asa daca nu ii convine?!
4. "Homosexualitatea nu este normala nici pe plan psihic!"
Incurajarea liberului arbitru in cadrul homosexualilor dupa la cresterea increderii de sine la acele persoane, ducand la foloase psihice!
Stiti ce nu-i normal, si nu este prezent la nici o alta specie? ABSTINENTA! NU ESTE NATURAL SI SANATOS! Duce la invidie, ura, violente, VIOLURI etc. Abstinenta fiind incurajata de religie!
5. "Daca ar fi moral, de ce nu este deja aprobat?"
Este vina voastra, in perioada dominatiei medievale a crestinismului, lumea a fost indobitocita mai mult ca niciodata! Uite de aia, odata ce prostesti lumea, greu isi mai revine!

Si mai aveti tupeul sa ziceti ca homosexualitatea nu este buna/normala/naturala/morala/etc? Va rog lamuriti-ma si pe mine, cum sustineti asemenea aberatii?!
[Nu, nu sunt homosexual, dar nici impotriva!]

85 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

1. "Nu este natural!"

Ei bine, peste 1500 de specii (De la mamifere pana la viermi!) prezinta homosexualitate!

Daca bati in cap un caine, cainele ala ajunge fricos. Asta nu inseamna ca un om speriat de bombe e normal sa se comporte asa, pentru ca asa o fac si animalele si e natural. Deci punctul 1 pica. Si animalele pot avea probleme happy

NOname
| NOname a răspuns:

De vină sunt ignoranţa, îndoctrinarea (în special religioasă), intoleranţa, prejudecăţile, egoismul, limitarea, dezinformarea şi obiceiul unora de a percepe tot ce e diferit ca fiind anormal şi de a se amesteca în treburile altora, care nu-i privesc.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine a zis ca are ceva cu homosexualitatea? Nu am, nu am avut si nici nu voi avea. Casatoria intre homosexuali imi suna cumva nu prea la locul ei. Tu ai pus problema cu animalele foarte frumos in intrebare, dar animalele nu cer sa se casatoreasca. Sa trecem si peste asta: vor familie, vor copii...ok, de acord. Dar oricum copiii nu Sunt incredintati spre adoptie decat daca acel cuplu (de heterosexuali pana acum) indeplineste anumite conditii, inclusiv aceea de a fi in deplinatatea facultatilor mentale. Ori noi vorbim aici despre preferitele sexuale a doua persoane de acelasi sex cu o doaga putin sarita. Chiar si cei care Sunt pe baricade pe-aici in apararea dreptului spun "este un defect psihic" unii spun ca din nastere, dar eu cunosc cativa care nu Sunt "defecti" din nastere. Deci, daca pentru mine scartaie putin dreptul la adoptie...pe considerente psihice, atuul salvator al homosexualilor, atunci chiar nu vad care e smecheria cu toata casatoria asta.
P.S. sa nu mai zic ca prin minte imi trece ca in jur de 90% din cei care vor adopta, in cazul in care li se va da voie, vor prefera copii de acelasi sex ca si cuplul.
Acum, stau si ma intreb: oare chiar stim 100% despre ce vorbim aici sau e un subiect la moda si ne place sa ne auzim vorbind despre asta? ( tot ce am scris a fost fara pic de ironie, chiar Sunt putin ingrijorata, ca orice om).

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in ultima perioada e o moda! Pentru ca in Romania deocamdata nu s-a pus problema homosexualitatii, nici nu cred ca avem atat de multi homosexuali pe cat se vorbeste! Ce sa mai spun de problema adoptiilor, care oricum e de alta natura si au alte legi! Apropo, o familie de prieteni de-ai mei au adoptat de curand un copil. Niciunuia dintre parinti nu i s-a facut vreun control la psihopupu.I-au interesat mai degraba "contul din banca"! Chiar ma intrebam de ce copii romani se dau spre adoptie mai mult la cetateni straini, dar asta e deja alt subiect. happy
Revenind la homosexuali, spunea bine cineva pe intrebarea cealalta: de cand ne intereseaza pe noi ce se intampla in Franta? Sau oricare alt stat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pai deh, mai no am aflat si eu ca Sunt indoctrinata. Ti-am vazut comentariul si am vrut sa-ti raspund, dar am zis sa nu ma bag. Cunosc multi homosexuali, i-am vazut sarutandu-se, ne-am si pensat si epilat impreuna prin partile mai putin pudice. Am fost si la parada lor in Canada si ma vezi ca nu ma omor sustinand ce-or sustine ei acolo. Am mers petru ca mi-au zis ca e distractie maxima. Si chiar este. Dar cam asta este singurul motiv pentru care merg si ei, sa se distreze si nimic mai mult. Imi iubesc prietenii foarte mult si chiar ii inteleg, de asta ma amuza raspunsurile de genul "din ignoranta, indoctrinare" etc - lsi altele de genul puse pe banda ca se vede de la o posta ca oamenii astia habar nu au si daca au avut vreodata ocazia s-au holbat ca la masini straine - dar nu Sunt pentru casatorie. Ideea este ca oamenii aiafa tot tambalaul asta pentru ca se distreaza si atat. 75-80% de asta o fac.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi, atat in primul meu comentariu cat si in al doilea am pus accentul pe Romania! happy Chiar am accentuat de mai multe ori: Romania!
Stiu cum este in afara! Nu mi-as permite sa compar! Mentalitatea celor din afara e cu mult mai diferita de a noastra nu numai in problema homosexualitatii!

| Mysteriosa a răspuns:

1500 de specii?!? Vrei sa te cred? Da macar numele a 5 specii, ia sa vedem, poti argumenta ce ai zis?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Romania: in Romania sunt saracii oameni atat de prinsi in probleme pe care nu si le fac singuri incat orice chestie marunta devine o mega chestie de dezbatere. Ce te faci cand, datorita experientei si mentalitatii ca sa faci ceva sau doar sa iesi in evidenta ai nevoie de ceva "skill-uri" mai neortodoxe, gasesti ca si metoda de-a iesi in evidentape aceea de-a te auzi pe tine insunti vorbind. M-as bucura sa se acorde dreptul la casatorie homosexualillor avand in vedere dreptatea, libertatea, identitatea national (pfff) si democratia. Dar daca se va acorda acest drept vreodata nu va fi pe considerentele astea, va fi pentru ca va fi o idee care a devenit populara in acceptiunea generala. Cu alte cuvinte, daca nu m-ai inteles deja, pentru a castiga votul unei anumite niche de populatie...care vad ca e deja in crestere si n-are habar de ce se intampla in jurul lor. Nici macar nu sunt gay si unii ar putea (vor) profita de ei cu foarte mare usurinta.
Cat despre adoptia in Romania... daca nu fac un sistem de adoptie bine pus la punct, nu din compasiune asa cum ar fi normal si omenesc, ci macar pentru a creste o generatie solida si la fel de puternic pllatitoare de taxe (motiv pe care, in toata rusinea mea ca am gandit asa, ill gasesc cu mult mai bun decat ce se intampla in prezent)asta macar pentru a exista optiunea sa infiinteze locuri de munca pentru cei care ar prefera asta decat sa traiasca prin gurile de metrou, va fi asa un vai si-amar incat ceea ce se intampla acum va parea parfum. Daca ma gandesc bine, Romania nu prea mai are cu ce sa se autosustina, ce vine din taxe in momentul de fata un venit foarte important, asa clatinnat cum e. Dar asta nu se face prin dreptul la casatorie a homosexualilor. Adoptiile nu ar creste foarte mult.
Despre homosexuali: sunt cativa, care nu se regasesc niciunde, le este doar comfortabil sa fie ce sunt acum. Sufera nu pentru ca ii judeca lumea, ci pentru ca ei insisi nu sunt de acord cu inclinatiile pe care le au. E un proces psihic foarte lung si complicat, dar suferinta lor nu de la ceilalti oameni vine, dar catre ceilalti oameni este indreptata refularea. Scuze daca am batut caampii prea mult!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi, despre asta vorbeam! La noi homosexualitatea nu se va accepta nici peste 100 de ani, in primul rand pentru ca gay-ii nostri au emigrat in tarile unde au fost acceptati si unde li s-a acordat o sansa! Mai intai de orice, ca si servici.In Romania mai greu te angajeaza daca te declari homosexual.Ca sa nu mai zic transsexual...Doamne-fereste, piei Satana laughing
Si de aceea spuneam ca in afara altfel sta treaba, gay-ii sunt din toate colturile lumii! In tari precum Italia, Spania sau Franta de exemplu, au emigrat atat homosexualii, cat si transsexualii din tari ca Romania, Rusia, China, Africa...Astia nu vor veni niciodata la noi. Ce sa faca la noi?
Franta, ca si alte tari, a avut curajul sa le acorde si a doua sansa: casatoria! Iti dai seama ca vor emigra si mai multi acolo, iar cativa barbati hetero francezi vor profita de situatie si vor accepta casatoria cu un gay pentru o suma frumusica de bani! happy
Cu alte cuvinte, lumea asta a homosexualitatii, e cu mult mai ampla si mai profunda decat stim sau credem noi, romanii!
Am citit de multe ori pe TPU opiniile! Se fac grave confuzii intre homosexuali si transsexuali!
Iar apoi se baga pe gat religia! Cam asta suntem noi happy

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Vrei sa spui ca trebuie sa fim mai buni si sa-i acceptam pe toti cei din jur?

| PotcaPădurii a răspuns:

Oare de ce multi zic ca nu-i "vina" lor ca s-au nascut asa? De parca orientarea lor sexuala ar fi o greseala.
Cat despre intrebare, n-am nimic cu homosexualii-cel mult am cateva ganduri perverse cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot fi in intimitate.in rest nu am nici o problema.ei sant minoritari.deci ciocul mic, ca noi santem la putere.heterosexualii.normalitatea este dictata de majoritate.cand or fi ei majoritari, sa faca cum vor.dar nu vad cum.ca noi ne inmultim.si lor le convine.inmultiti-va voi ca ne f...m noi.pe usa din dos.treaba lor.cred ca m-am esplicat.

| AliGab a răspuns:

Conform DEX (in cazul in care stiti limba romana cei care sustineti "normalilatea" atat de anormala) exista definitia: famílie (famílii), s. f. – Formă socială de bază, întemeiată prin căsătorie, care constă din soț, soție și descendenții lor.
Fara a veni cu argumentele religioase, atat de logice pentru cei care mai gandesc macar din cand in cand, fata de cei carora le convine sa stea in mocirla pacatului, mai avem cateva definitii care vi le fac cunoscute, tot conform DEX (=Dictionar Explicativ):
SOȚ, soți, s. m. 1. Bărbat căsătorit considerat în raport cu soția lui; bărbat
SOȚÍE, soții, s. f. 1. Femeie măritată considerată în raport cu bărbatul ei; nevastă, soață
Ca sa explic matematic si logic: SOT (Barbat) + SOTIE (Femeie) = FAMILIE
Cum puteti sa veniti, domnilor si doamenlor care spuneti ca sustineti normalul dar de fapt incercati, desi vi se aduc atatea argumente logice, sa improscati cu noroi in MORALITATE, in FAMILIE, in NORMAL si REAL? Probleme are fiecare individ, insa, este clar ca unii dintre noi le au grave, dar si mai grav este ca nu ne dam seama de ele. Cercetati-va va rog. Cititi carti de psihologie si constatati ce dezvolta sanatos personalilatea unui copil, devenit mai incolo adult: UN barbat si O femeie care se iubesc si se respecta, sau doi barbati care si-o "trag" pe la spate? (Iertati-mi va rog vocabularul).
Denigrati familia, ii dati o alta forma, o alta definitie, o puneti intr-o umbra proasta. Stati ca mai am o definitie, tot conform DEX: CĂSĂTORÍE, căsătorii, s. f. Uniune legală, liber consimțită între un bărbat și o femeie pentru întemeierea unei familii.
Macar daca sustineti atat de mult problemele dvs, nu mai denigrati familia si casatoria. NU se poate numi casatorie uniunea dintre doi oameni de acelasi sex si nici familie convietuirea acestora cu/fara forme legale.
Va invit sa mai si ganditi, sa mai cercetati, sa mai cititi, sa va puneti creierasul la contributie pentru a gasi diferenta dintre libertate si libertinaj, dintre casatorie si uniunea a doi indivizi de acelasi sex, dintre familie si convietuirea in conditii anormale a doi indivizi de acelasi sex, intre moralitate si imoralitate, intre sot si sotie, intre barbat si femeie, intre orificiul anal si cel vaginal, sa descorperiti ca femeia este complementarul barbatului si multe alte lucruri care de la un timp au inceput sa capete forme cu mult distorsionate datorita unor creiere carora chiar le este sila sa gandeasca si sa se autoanalizeze. Spor in documentare.

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Nu ai adus nici un argument solid, ci ti-ai trantit prejudecatile nascute din perspectiva religioasa.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Mysteriosa):

Http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_displaying_homosexual_behavior

Doar cateva din animalele care prezinta comportament homosexual.

| AliGab a răspuns (pentru HueyFreeman):

Si hai sa ne purtam ca animalele din instinct, fara sa mai gandim si noi un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mihaela, a fost o vreme cand si religia a fost facuta acceptata (ca sa nu zic impusa) tot cu ajutorul acestui gen de "militanti" si adusa pe post de un soi de Constitutie. In cateva mii de ani creierul nu evolueaza intr-atat de mult dpdv biologic. Suntem aceeasi, la fel de usor de manipulat. Acum discutam despre niste practici sexuale care se vor a fi acceptate la nivel de lege. Nu comentez daca este bine sau nu, sanatos sau dimpotriva, observ doar ce se intampla. Nu are nimic a face cu libertatea. Casatoria in sine a fost creata de barbati, pentru a avea control asupra progeniturilor si femeilor. Dupa cum vezi, nici aici nu s-a avut in vedere libertatea, ci controlul. A ajuns sa fie un lucru atat de firesc, natural...si nu este, pentru ca oamenii dpdv biologic nu Sunt monogami. Monogam inseamna sa ai un partener toata viata si sa nu-ti mai trebuiasca (sa nu mai fii atras sexual de) altul tot restul vietii. Noi oamenii ni le facem pe toate. Luam o idee de a altii, ni se pare ok si ne batem pentru ea pana in panzele albe, dar habar nu avem ce se intampla cu adevarat. Exact la fel s-a intamplat si cu religia acum mii de ani, cu scopul de a controla, manipula, politiza s.a.m.d. Libertate inseamna sa poti face ce vrei tu, oricand vrei tu si cum vrei tu. Libertatea nu se stabileste printr-o hartie si 2 semnaturi...e o aberatie. Nu este libertate niciunde pe pamantul asta,
Acum, eu zic sa o faca daca asa vor ei, ca oricum ce se intampla este un joc de papusi...

| Lizzu a răspuns:

Moartea nu existawinking

| HueyFreeman a răspuns (pentru AliGab):

Parampam. Si ce legatura are asta cu homosexualitatea? Crezi ca un homosexual va deveni hetero daca il obligi? Nu, fiindca nu are cum. Daca asta este argumentul tau atunci este jalnic.

| MMihai a răspuns:

Noi care suntem heterosexuali, nu prea putem accepta, ideile lui Remus Cernea, cu privire la minoritățile sexuale.

În nici un caz nu trebuie încurajată homosexualitatea.

| cristi202 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

``S-au bagat in patul vostru? S-a legat de fii-tu, de fiica-ta?``
Dar ce vei mai zice cand fiul tau sau fiica ta nu vor mai vrea sa se casatoreasca, sa aiba copii, sa duca o viata normala alaturi de sot, sotie? Ce vei mai zice daca vei constata ca desi esti frumoasa, atragatoare, delicata, sensibila si atenta cu sotul tau acesta iti intoarce spatele, te priveste cu dispret, mai rau decat pe un caine sau cine stie ce jivina? Ti se pare ca esti aproape de a atinge culmea fericirii?
Da, poate ai dreptate ca ei nu se manifesta zgomotos si ostentativ- deocamdata, pentru ca sunt in minoritate - dar asa discreti cum sunt ar putea "converti" persoanele de care ti-am zis mai inainte.
Homosexualitatea nu este normala. Nu sunt insa nici de parere sa aruncam cu pietre, ci cu astfel de persoane trebuie sa ai intelegere si rabdare chiar daca pare imposibila revenirea lor la normal. Sunt persoane si trebuie sa le tratam ca pe niste persoane. Unele pot ajunge astfel datorita unor conjuncturi si situatii nefericite

| Almássy a răspuns:

Nu'mi pasa de ei.asa cum ai zis si tu sunt ca animalele din moment ca animalele se conmporta astfel

*ras malefic*

| dragos9234 a răspuns (pentru Exilee):

Cu placere si sper sa intelegi ca scopul meu a fost sa iti atrag atentia asupra caracterulul

| LegionarulRoman a răspuns:

Un singur motiv : stalpii societatii sunt famiile, famiile sunt compuse din barbat+ femei, cuplul face copii, i educa si i fac abti pentru a se integra in societate. Fara planul de mai sus societatea ar muri.

| LegionarulRoman a răspuns:

Homosexualii si lesbienle nu pot avea copii.Ei recurg tot la o femeie si samanta unui barbat(in caz ca e "cuplu" de lesbiene) pentru "a face " un copil.

Recomand ca lectura "Legea Dual" de Adam Ramon.Foarte frumos spunea acest autor: "menirea barbatului este femeia, iar a femeii este barbatul" ceea este pe dos este cotrar firii umane.

P.S: apropo, cazurile astea de homosexualism dupa cate aud au apartu acum recent dupa 1950. Mi-e greu sa cred ca strabunii puteau avea indoieli la "orientarea lor sexuala".

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nici un cuplu steril nu poate face copiii. Sa-i omoram si pe ei cu pietre?

Stii ce este contrat firii umane? Monogamia si abstinenta.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru HueyFreeman):

Te inseli amarnic.Intradevar,conform medicinei acestia nu pot face copii,insa conform lui Dumnezeu, daca au credinta, pot avea copii.Iar cazurile nu sunt deloc rare, cu cupluri infertile, insa care au nascut copii.Peste puterea de intelegere a medicilor si a ateilor.

Abstinenta nu se afla in om, insa daca ajungi la ea, vei fi fericit(si ma refer si la abstinenta de la ganduri necurate), iar in ccea ce priveste monogamia, asta este centrul societatii.Este absolut normal ca o familie sa fie monogama, sa nasca copii si sai creasca.Copii cresc cu coloana vertebrala, demni si cu virtuti numai in astfel de familii.Tu in ce familie te-ai nascut? Poligama? Unul din parinti are amanta/amant? Sau de ce esti impotriva familie monogame? Asa o sa faci si tu cand o sa devii mare? Mi se pare destul de grav. Iti doresc o viata fericita.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu am prejudecăţi faţă de homosexuali.
Este homosesualitatea "buna/normala/naturala/morala/etc?"
Dacă ar fi aşa nu crezi că homosexualii ar trebui să aducă copii pe lume, aşa cum normal se întâmplă într-o relaţie normală?

| AliGab a răspuns (pentru HueyFreeman):

Vai de sufletul tau...ma intreb cata liniste este in el