| bleakk a întrebat:

Stiati ca Islamul este o religie DERIVATA din religia Biblica?

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pai Ismael nu e "derivat" din Avraam?
@ Memecy - Ce legatura are acea data (1054) cu istoria Islamului?

| Memecy a răspuns (pentru sabin89):

Nu am fost destul de clar în răspunsul meu.
Anul 1054 nu are o legătură directă cu Islamul, aşa cum bine ai observat, doar am vrut să ilustrez că fenomenul de scindare a unei religii nu e unul singular.

| danay72 a răspuns:

Majoritatea religilor sunt derivate din iudaism, dar nu aplica in totalitate Biblia, ci doar primele carti.

| M?d?0611 a răspuns:

Stiam ca iudaismul e o religie avraamica, coranul e noul lor testament.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pai o fi. Tu stiai ca in congregatia crestina din sec.1. e. n. au intrat eretici, cu ideile lor, folositi de Satan, ca sa-i induca in eroare pe crestini? Au avut succes pentru o seama, si au deviat de la inchinarea adevarata. Si multe religii azi, spun ca-l accepta pe Isus, si pe Dumnezeu, dar fac ceea ce le este lor pe plac, nu ceea ce vrea Dumnezeu, nu calaca pe urmele lui Isus. Deci au deraiat, mai bine spus, atunci s-au dus pe alta cale. Nu?

| KhludCiprian a răspuns:

Nu:
Islam e in fapt ideea ca un profet (Mahomed) a implinit "Biblia" ca "mangaietorul mentionat din Biblie".

Totusi Islamul desi a avut o influenta bidirectionala cu crestinismul, era in acelasi timp foarte progresist dar si in alte feluri foarte pornit impotriva politeismului, mandriei (ce Biblia nu are atat de mult contact cu ea), ideii de moderare si supunere unicului Dumnezeu.

Totusi profetul "minune" a facut greseli in descrierea lumii inconjuratoare, una evidenta e ca de exemplu descrie trinitatea crestinilor ca fiind "Tatal, Fiul si Fecioara Maria" sau musulmanii insista ca Isus n-a murit crucificat, dar ca Allah a facut "miracolul" sa puna pe "altcineva" si "nimeni n-a recunoscut".

E cam tot atat de mult influentat de Biblie, cam cat Nout Testament a fost influentat de imperiul roman si cultura greaca. Adica: a avut o influenta evidenta, dar a fost clar contextuala cu viata lui Mahomed in Arabia.

| bleakk explică (pentru KhludCiprian):

Islamul este o religie DERIVATA din religia Biblica.
Mahomed a fost instruit de varul nevestei sale, crestin, in ale Bibliei. Apoi a avut relatii stranse cu evreii, pana cand a ajuns puternic si i-a repudiat.
Coranul este un kitsch (copie proasta) a Bibliei, cu modificari convenabile lui.
Exista Allah (de la Ebraicul Eloah, pluralul acestuia fiind biblicul Elohim - numele lui Dumnezeu Cel Preaputernic)
Aici apar Adam, Musa (Moise), Harun (Aaron), Ali (Ilie), Daud (David), Suleiman (Solomon), etc...

| aabaaab3278 a răspuns (pentru bleakk):

Tie nu-ti convine sa-ti jigneasca cineva cartea sfanta, tu de ce spui ca e un "kitsch"?
Nu sunt musulman dar nu consider adecvat termenul pentru o carte cu importanta spirituala pentru unii.
Cat despre Elohim, mai documenteaza-te sa afli cine SUNT Elohim, pentru ca nue numai unul, dupa cum crezi.

| Krsdt a răspuns (pentru bleakk):

De ce jignesti cartea sfanta a Islamului, esti "Charlie"? Se pare ca da, atata timp cat esti slab informat in privinta dogmelor religioase

| bleakk explică (pentru Krsdt):

Mahomed a fost instruit de varul nevestei sale, crestin, in ale Bibliei. Apoi a avut relatii stranse cu evreii, pana cand a ajuns puternic si i-a repudiat.

| Krsdt a răspuns (pentru bleakk):

Am intrebat de ce jignesti cartea sfanta a Islamului, nu cine l-a instruit pe Muhammad. Deci, mai incearca, poate-ti iese.

| Memecy a răspuns:

Oke... Din Iudaism(Vechiul Testament ca și carte de temelie) s-au desprins 2 mari religii Creştinismul şi Islamul, procesul s-a propagat în timp când Creştinism s-a scindat în două la 1054 -Catolicism şi Ortodoxie, bineînţeles că pe parcurs(şi înainte şi dupa 1054) au mai apărut scindări (fireşti aş zice) dar neimportante ca număr de acoliţi.

| bleakk explică (pentru Memecy):

Asa si ce spui cu asta?

| doctorandus a răspuns (pentru bleakk):

Crestinismul e o religie derivata din iudaism.

| Memecy a răspuns (pentru bleakk):

Am vrut să o iau pe şleau, mea culpa.
Simplu 1. Da ştiam că Islamul are ca sursă de inspiraţie, dacă vrei, textele Biblice(să raspund la întrebare, cu asta)
2.Nu există o aşa -zisă religie biblică (cel mult termenul e folosit de unele religii neoprotestante )
3. Eşti cumva adeptul unei astfel de religii? (Din curiozitate...)

| Lagorúthon a răspuns:

Toate religiile provin din una singura.