| soimos a întrebat:

Tinand cont ca numele/cuvantul de Christos se traduce cu Unsul, (in traducere in limba evreilor = Messiah care tot UNS inseamna) oare din ce cauza il slaviti pe Isus cu cognomenul de Christos si nu cu cel de UNS?

Nu cumva din cauza ca prin acest nume grecesc este ascuns mai bine intelesul acestui cuvant, adica acela de UNS, pentru ca a fi UNS in limba romana suna banal si nu atat de tainic ca si Christos, adica tot UNS, dar "tainic" ascuns in limba greaca?

6 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Uns? Suna a film porno...

Iisus unsul...laughing

| soimos explică (pentru Wehrmacht):

Poi te asteptai la altceva de la un homosexual?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Esti obsedat de religie

| soimos explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu!
Dar imi face placere sa ii enervez pe idioti.

| TrolI a răspuns:

Cum vrei sa zica popa la biserica? Slava UNS-ului? UNSUL, cel care a adus mantuirea pe pamant? Hai lasa.

Daca schimbi numele cum o sa-ti ungi o paine? Trebuie sa-ti faci cruce sau ce?

| soimos explică (pentru TrolI):

Poi vezi ca iti dai si tu seama ca prin cuvantul Christos ascunzi ceva, adica un adevar banal ca acela de UNS!
Uns poate fi oricine care manca o paine unsa si se unge pe gura, desi in vremea lui Isus erau UNSI doar cei in functii sau ranguri inalte, ca de exemplu cel de Rege, si tocmai la aceasta se refera tablita INRI (Isus Nazariteanul Regele Iudelor) de pe crucea pe care a fost rastignit Isus!
Dar nu uita ca si cuvantul Mesia topt UNS inseamna si nu fiu de "dumnezeu' cum il cred prostii si incultii!