| Grims a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus avea un alt nume decat cel de Christos, care inseamna UNSUL. in functie (de ex. cea de rege) din ce cauza crestinii il numesc Christos cand el Isus nu a fost UNS niciodata in nicio functie?
- Oare din cauza ca le lipseste cultura si nu stiu ce inseamna Christosul?
- Sau din cauza ca le place sa minta?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Intrebarea asta a mai fost pusa de sute de ori pe site, de diversi utilizatori. Soimos, Somios Soimios, etc. Acum te-ai gandit sa o pui si tu?

| Grims explică (pentru Inferno):

Pai din cauza ca citind intrebarile pe care le-a pus respectivul, nu am gasit niciun raspuns la intrebarea pusa!

| Inferno a răspuns (pentru Grims):

Pe dracu, ca esti chiar el.

| kira30 a răspuns (pentru Inferno):

Cred ca mai are un cont in afaara de asta ca sa-si dea raspunsuri la intrebare...
cizmas

| danut a răspuns:

Isus Hristos, Mesia, Dumnezeu Fiul a fost UNS la nastere, citeste:
Matei 2, 9. Dupã ce au ascultat pe împãratul, magii au plecat. Si iatã cã steaua pe care o vãzuserã în Rãsãrit, mergea înaintea lor, pânã ce a venit si s-a oprit deasupra locului unde era Pruncul. 10. Când au vãzut ei steaua, n-au mai putut de bucurie. 11. Au intrat în casã, au vãzut Pruncul cu Maria, mama Lui, s-au aruncat cu fata la pãmânt, si I s-au închinat; apoi si-au deschis vistieriile si I-au adus daruri: aur, tãmâie si smirnã.
Ungerea s-a facut prin DARURILE aduse care se faceau NUMAI IMPARATILOR, AUR, TAMAIE si SMIRNA.
Apoi mai este o ungere care se face lui Isus Hristos: Matei 26, 7. s-a apropiat de El o femeie cu un vas de alabastru cu mir foarte scump; si pe când sta El la masã, ea a turnat mirul pe capul Lui.
Marcu 14, 8. Ea a fãcut ce a putut, Mi-a UNS trupul mai dinainte, pentru îngropare.
Dar cea mai importanta UNGERE este relatata in Luca 3, 21. Dupã ce a fost botezat tot norodul, a fost botezat si Isus; si pe când Se ruga, s-a deschis cerul, 22. si Duhul Sfânt S-a coborât peste El în chip trupesc, ca un porumbel si din cer s-a auzit un glas, care zicea: "Tu esti Fiul Meu prea iubit: în Tine Îmi gãsesc toatã plãcerea Mea!"
Este UNGEREA facuta de Dumnezeu Tatal care in acel moment a fost si pentru PRIMA oara auzit pe planeta noastra.
Concluzie, nimeni nu minte, poate nu au cunostiintele necesare pentru a raspunde unui om nefericit ca tine, dar nimeni nu minte.

| danut a răspuns (pentru danut):

Adaugire, uitasem unde se afla textul care indica fara echivoc ca Isus Hristos este UNS. "Daniel 9, 25. Sã stii dar, si sã întelegi, cã de la darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pânã la Unsul (Mesia), la Cârmuitorul, vor trece sapte sãptãmâni; apoi timp de saizeci si douã de sãptãmâni, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume în vremuri de strâmtorare. "

| danay72 a răspuns:

Isus e Rege in cer investit de Dumnezeu. Daniel7:13,14

| robby212 a răspuns:

Din nou timoteidoi...nu te mai saturi?

| milan9 a răspuns:

Câteva din ATRIBUTELE DIVINE ale Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| milan9 a răspuns:

Bineînţeles că există un "grad de rudenie" între Tatăl şi Fiul! Fiul fiind de "natură" divină, "născut" din Tatăl, nu "creat"!
Este o diferenţă colosală între a fi creat şi a fi născut! "Natura divină" este numitorul comun al celor trei ipostasuri divine: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt!

| iurii75 a răspuns:

Spre deosebire de regii israeluli care erau unși cu ulei, Isus a fost uns cu Spirit Sfînt

| fuzzer a răspuns:

"UNS", pentru cultura ta, inseamna "CEL ALES".

| Maxim96 a răspuns:

Conform catehismului bisericilor creștine, Iisus Hristos este „Noul Adam", inaugurând noua creație: "Primul om ieșit din pământ este pământesc, însă cel de-al doilea om vine din cer" (1 Cor 15, 47). „Noua naștere" inaugurată de Hristos este viața dumnezeiască dată celor care cred în Hristos. La Botezul lui Iisus, „s-au deschis cerurile" (Mt 3, 16), pe care le închisese păcatul lui Adam.

| cizmas a răspuns (pentru Maxim96):

Toti venim din cer si dupa parerea mea mult mai competenta decat a catehistilor bisericii crestine niciun om, dar absolut niciunul nu a iesit din pamant!
Dupa opinia mea Rabinii evrei nu sunt botezati iar Isus era Rabin al religiei iudaice si in niciun caz Hristos pentru ca de UNS nu l-a uns nimeni!
Dumnezeu nu spune niciunde ca a inchis cerurile, asa ca nu cred ca biserica crestina a avut puterea sa le inchida, cat despre saracul adam el si-a platit si8ngur pacatele, asa ca noi ne-am nascut cu totii fara niciun pacat!