| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Biblia crestina este compusa din textele religiei mozaice, atat evreiesti cat si grecesti, furate de primii crestíni si prezentate credinciosilor cu un alt inteles mincinos fata de original, cum credeti ca veti ajunge la mantuire si la Dumnezeu daca aveti ca si carte de capatai o Biblie furata si interpretata in mod mincinos?
Nu cumva Biblia si religia crestina este un instrument creat de Diavol ca sa va abata de la Calea catre Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Omule, tu chiar ai probleme cu capul! Nu-ti dai seama ca te comporti ca un obsedat? Ce incerci sa dovedesti prin aceste topicuri de rahat, pe care le tot repostezi? Nu sunt religioasa, dar tu intreci orice limita cu aberatiile astea. Cred ca nu e zi in care sa nu postezi vreo tampenie. Despre ce diavoli vorbesti? Tu nu crezi in diavol, tu esti ateu. Ce incerci sa faci aici? Cred ca tu esti cel ce are o tentativa jalnica de a-i manipula pe altii, din lipsa de ocupatie. Oricum, e o pierdere de vreme toata povestea asta. Religiosii convinsi nu citesc astfel de topicuri. Iar pe ceilalti nu faci decat sa-i plictisesti.

| godless1859 a răspuns (pentru Alcyon):

Aici iti dau dreptate!

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Nu stiu care din noi are probleme cu capu?
Nu cumva le ai chiar tu care in loc sa raspunzi la intrebarea pusa ma jignesti si ma ataci de parca ai educatia facuta in cocina de porci.
2 Eu cred in Diavol, vezi raspunsul dat mai sus la aceeasi intrebare.
3 Nu bate campii ca nu te-a angajat nimeni sa faci sondaje de opinii, tu raspunde la intrebare daca te duce capul, iar daca nu, rontaiesti grauntele in liniste si nu mai fa SPAM si ATACURI la persoana

| Dorugar explică (pentru godless1859):

Sa inteleg ca ai acelasi nivel de intelegere cu cea careia ii dai dreptate?
Sau probabil ca nivelul problemelor puse in intrebare te depasesc?
2 Pai cum iti explici tu faptul ca 2 miliarde de crestini cred ca vor fi mantuiti de Dumnezeu pe baza unui text marsavit de niste sarlatani (pe care eu ii numesc Diavoli)?
Daca taceai ...filozof ramaneai! Asa mi-am schimbat parerea despre nivelul tau de inteligenta!

| costis a răspuns (pentru Alcyon):

Celor cu probleme la mansarda le face bine comunicarea. El crede ca bate toaca pentru niste ucenici imaginari.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Vom ajunge la mantuire prin dragostea fata de Dumnezeu si "frica" fata de El. Vom incerca sa facem fapte bune si sa NU facem ceea ce faci tu.

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

Despre ce dragoste de Dumnezeu poti vorbi tu ca si crestin, cand nici Legamantul cerut de El Dumnezeu oamenilor nu-l respectati, ba chiar i-ati aruncat Legea la gunoi, pe motivul ca e veche?
2 Voi ca si crestini trebuie sa va tremure bracinarii de frica asta daca ati fi capabili sa constientizati cele pe care vi le-am spus eu inainte.
3 Evident ca eu nu sunt ca voi, cei care il socotiti pe Lucifer=Satana ca pe Dumnezeul vostru. Eu nici nu imi bat joc de Legea lui Dumnezeu, pe motivul ca e veche, pentru ca Dumnezeu cand da o lege este valabila pentru toate timpurile, chiar si acum cand crestinii il cred pe Lucifer = falsul Christos, ca fiindu-le Dumnezeul