| Dorugar a întrebat:

Tot ma framanta intrebarea pe ce se bazeaza credintele religioase?
1 Pe dovezi stiiintifice`?
2 Pe credinta a proasta?
3 sau pe traditia populara?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

In prezent se bazeaza pe secole sau milenii de traditie, si continua dintr-un fel de inertie. Tot timpul e nevoie de o perioada mai lunga de tranzitie atunci cand apare o idee noua intr-o societate. Teoria evolutiei e poate cel mai bun exemplu. Desi au trecut 150 de ani de cand a fost formulata, si s-au adus dovezi cat se poate de convingatoare in sprijinul ei in toti acesti ani, inca mai avem si azi destui oameni care se incapataneaza sa creada in mitul cu Adam si Eva. De ce? Pentru ca dupa mii de ani de creationism, e greu sa faci o tranzitie atat de brusca spre evolutionism. E nevoie poate de vreo 500 de ani ca aproape toti oamenii sa ajunga sa-si schimbe modul de gandire, si sa accepte dovezile covarsitoare in favoarea evolutiei.

22 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Ce inseamna "a proasta"? Credinta izvorata doar din credinta? Te referi la credinta care nu se bazeaza pe nimic, nici stiinta, nici traditii populare, etc, etc, etc?

Ei bine eu cred, fara sa am nevoie de dovezi stiintifice, nici de traditii populare, nici minuni, nici de alte briz-brizuri. Cred cu toata taria, pentru ca sunt incredintat ca exista Dumnezeu, ca l-a trimis pe Fiul Sau, ca Fiul a murit si a inviat, si ca exista viata dupa moarte iar in acea viata vom fi la bine sau a rau potrivit credintei si faptelor noastre.

| drutzix a răspuns:

Credinta si traditie, stiinta e de la dracu' laughing

| Dorugar explică (pentru drutzix):

Stiinta este de la dracu? Da tu de unde esti?

| drutzix a răspuns (pentru Dorugar):

Eu sunt de la parintii mei. Presupun ca in ochii credinciosilor ma duc la dracu' (in iad).
Acum sa fim si seriosi. Credintele religioase se bazeaza pe ignoranta si pe presiunea sociala creata de religie asupra oamenilor. Oamenii au o nevoie psihologica sa faca parte dintr-un grup. In trecut (atunci cand eram vanatori-culegatori) apartenenta la un grup insemna protectie, mancare si posibilitatea de a gasi un/o partener/a deci e usor sa iti dai seama de ce ne simtim bine cand suntem acceptati. Ti-am raspuns general pentru ca, desi intrebarea e scurta, raspunsul nu este deloc scurt sau simplu si as scrie o suta de pagini daca ar fi sa luam fiecare religie in parte pentru a studia cum s-a raspandit si pe ce se bazeaza. Deci la modul general credinta se bazeaza pe o combinatie de ignoranta, frica si nevoia de a apartine unui grup.
O credinta religioasa nu se poate baza pe stiinta pentru ca religia se ocupa cu instalarea barierelor iar stiinta cu daramarea lor.
Acum daca stai sa te gandesti in contextul religios al Crestinismului stiinta chiar este de la Lucifer. El i-a starnit curiozitatea Evei si i-a oferit cunoasterea iar fara aceste lucruri stiinta nu ar exista.

| Dorugar explică (pentru drutzix):

Ai fi meritat funda ...asta se putea daca nu ma grabeam sa o dau altuia
Dar iti voi da funda cu prima ocazie pentru acest raspuns corect

| HowdidIgethere a răspuns:

Experientele de viata ale celor de acum 2000 ani, si de atunci incoace si izvoarele scrise nu sunt niciuna din cele 3. Doar un anumit procent din scrierile crestine ai putea spune ca sunt traditie, si acestea dateaza in principal din perioada de pana prin anul 313, cand distrugerea scrierilor crestine era lege.

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Apreciez faptul ca esti in tema si cunosti adevarul despre religii si realitatea istorica, dar apreciez ca nu ai raspuns la intrebarea mea, cu un raspuns scurt si concis la obiect!

| questsoul a răspuns:

Cand vorbim despre dogma religioasa vorbim despre o teza/invatatura incontestabila adeptilor ei. Evident nu poate fi bazata pe dovezi stiintifice desi daca privesti dinperspectiva istorica, multe din locurile si "cladirile" mentionate in biblie au fost gasite si se potiveau cu descrierea din biblie la un nivel foarte detaliat. In functie de zona geografica religiile s-au transmis ereditar/traditional. Mai poti adauga si numarul mare de indivizi adepti ai unei religii ca factor de convingere. Eu sustin creationismul in detrimetrul evolutionismului nu pentru ca asa imi spune biblia sau pentru ca nu ar fi in mare parte corect ce in explica evolutionismul, ci pentru ceea ce imi lasa neexplicat teoria evolutionista.

| Dorugar explică (pentru questsoul):

Cand vorbim de dogma religioasa putem vorbi despre metode de prostire a oamenilor cu scopul de a-i prosti manipula si excroca, si intr-adevar lucrul acesta trebuie invatat bine si lasat de sarlatani din generatie in generatie, si asta se numeste dogma!
2 Evident ca locurile si intamplarile din Biblie sunt corecte pentru ca Biblia este si o cronica istorica a poprului evreu tinuta de rabinii acestei religii, si nu de Dumnezeu cum probabil isi inchipuie alienatii sau aberatii.
3 Faptul ca exista multi adepti este o dovada ca numarulprostilor este foarte mate pentru ca este mai usor sa crezi totul a proasta decat sa inveti mult ca sa stii putin.
4 Tu poti sa sustii ce vrei sau ce te duce capul, problema este ca tu nu esti o persoana de referita care s-a intors din ceruri ca sa ne invete ce este adevarul absolut la curtea lui Dumnezeu si nici un om de stiinta nu esti, asa ca esti si tu un neica nimeni care nu stie nimic dar crede tot.
Problema mea este ca nu ai raspuns la intrebarea pusa de mine ci ai raspuns ca la Braila adica unul care ocoleste continutul intrebarii, nu are nici logica si nici nu este bazat pe argumente.
Asa ca fi sanatos si raspunde la intrebare si nu bate campii!

| godless1859 a răspuns:

Pe traditia populara. Stiinta in niciun caz.

| Dorugar explică (pentru godless1859):

Ce e aia credinta populara?
Nu cumva este credinta celor multi si care nu stiu nimic, asta ca sa nu le zic prosti?

| GaboruGGG a răspuns:

Credinta vine de la Dumnezeu iar religia de la oameni.

| Dorugar explică (pentru GaboruGGG):

Credinta vine de la Dumnezeu?
Pai atunci cateaua mea de ce nu crede? Ca si ea are minte suflet si inima exact ca si tine!
Sau poate ai tu o dovada ca credinta vine de la Dumnezeu care a proiectat pe nori oamenilor filmul "Credinta"?
Eu stiu ca oamenii inteligenti STIU iar ceilalti care NU stiu, aceia doar cred!
Nu cumva credinta nu vine de la 1Dumnezeu ci de löa NESTIINTA?
Ia mai gandeste-te?

| GaboruGGG a răspuns (pentru Dorugar):

Cand te bati in viata de multe greutati si incerci cu disperare sa treci peste atunci iti aduci aminte de Dumnezeu, problema e ca noi oamenii ne amintim de El doar cand dam de greu sau deloc. Am avut cateva experiente in viata, depresii, probleme care teoretic nu aveau rezolvare si am ales sa-mi pun speranta in Dumnezeu, de atunci totul e mult mai usor. De unde sti ca, cateaua ta nu crede? Eu nu frecventez biserica, credinta in Dumnezeu e de ajuns.

| godless1859 a răspuns (pentru Dorugar):

Ma scuzi am vrut sa scriu traditia populara.

| Dorugar explică (pentru godless1859):

De cand traditia populara a romanilor are la baza miturile religiei mozaice?
Sau te pomenesti ca si romanii sunt un neam semit frate cu evreii`?

| Dorugar explică (pentru GaboruGGG):

Cateau mea crede si ea...dar ea crede exact ce scrie in Biblie fara sa o fi citit-o vreodata. Si anume in Biblie Dumnezeu recunoaste in doua locuri din Geneza ca OMUL a ajuns un Dumnezeu iar cateau mea muult mai inteligenta decat unii credinciosi care cred fara sa cunoasca Biblia, ea cateaua mea foarte inteligenta crede ce EU sunt Dumnezeul ei pentru ca vede cate minuni fac eu incepand cu facutul luminii!

| Dorugar explică (pentru GaboruGGG):

Credinta in alt Dumnezeu decat OMUL`?
Pai mai vezi tu un alt creator aici pe pamant decat fiinta omeneasca care imbunateste genetic ceea ce a facut natura?

| GaboruGGG a răspuns (pentru Dorugar):

Nu are rost sa continuam, intelegi gresit ce scrie in biblie si asa doar ne contrazicem.

| Dorugar explică (pentru GaboruGGG):

De inteles gresit Biblia o fac cei care NU STIU ca Biblia lor este un text FURAT de la alta religie, si cred ca ea poate fi interpretata mincinos ca asa este bine!
Adevarul este ca Biblia trebuie inteleasa si interpretata in contextul natural, moral si legal al religiei in care a aparut si nu in contextul mincinos al sarlatanilor care au furat-o si se impauneaza mincinos cu ea ca niste sarlatani

| Vlad_PoPa_1994 a răspuns:

Credintele religioase se bazeaza pe principii de viata si moravuri precum bnatatea, cinstea si orice am definit noi ca oameni a fi un lucru bun. Restul e doar o masca care incearca sa ne faca sa ne dam seama de chestiile astea, iar dumnezeu inseamna tot ce te inconjora adica natura prin care sa creeat totul, nu e divin, nu e uman, e pur si simplu cursul naturii care face universul sa sa se commporte astfel.

| Dorugar explică (pentru Vlad_PoPa_1994):

Scuze dar cred ca nu stii ce vorbesti! Pai religia ca sa devina o forta nu s-a bazat pe principii de viata si moravuri, ci pe multe milioane de crime, schingiuri si alte bestialitati, care nu au nicio legatura cu ceea ce crezi tu FARA SA STII!
Masca de care vorbesti este masca pe societatea vrea sa o puna pe ochii prostilor astfel ca acestia sa devina niste oi usor de manat la abator,