| Jardelin a întrebat:

Trebuie desființat ateismul? Votați!

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Ai pus intrebarea ca sa existi in universul virtual Jardelin, real duci lipsa de multe cred ca si de comunicare

| Jardelin explică (pentru RAY):

Ray, cu citeva minute inainte de a posta eu aceasta intrebare altcineva postase urmatoare intrebare: "Trebuie desfiintata religia crestin ortodoxa? Votati!"

Intrebarea mea era o replica ironica la intrebarea timpita a alaiua de dinainte. Numai ca intrebarea imbecilului a fost stearsa iar a mea a ramas.

In rest, nu am nimic cu nimeni!

| ania a răspuns:

Ateismul nu TREBUIE desființat, că se desființează el singur.Ca să spui -sunt 100% sigur că nu există un creator al existenței, în mod rațional înseamnă să ai pretenția că deții toată cunoașterea posibilă și nu cred că vreun ateu poate pretinde așa ceva. Având în vedere că și ateismul și credința creștină fac afirmații legate de lumea imaterială( și nu poți proba cu dovezi materiale ce a cauzat materia) e o chestiune de credință unde te situezi, dacă alegi să fi teist sau ateu.

| valentingb a răspuns:

Nu. Fiecare e liber să creadă ce vrea. Și dacă interzici prin lege, credința sau necredința tot nu o poți controla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca ateismul in viitorul indepartat se va desfiinta singur. Desi, stii cum este, mereu vor exista exceptie de la regula. Asa vor exista mereu persoane ce se vor impotrivi unei idei, oricat de logica, sau adevarata ar fi.

O zi placuta

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Jardelin):

Pai hai sa vedem. In trecut, religia nu a adus decat razboaie si crime fara rost. Ateismul a dus lumea la renastere, la tehnologia si cunostiintele pe care le avem in ziua de azi. In evul mediu evolutia a stat in loc din cauza religiei. Poate acum am fi explorat universul. Hai sa votam acum. Sa inlaturam ateismul sau religia?

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

O zi placuta si tie!
Uite ce am citit acum citeva minute:

http://www.descopera.ro/......iar-exista

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Da devil

| Uncais a răspuns:

O întrebare cam stupidă în opinia mea. Suntem liberi la exprimare! Totuşi nu de ajuns. De exemplu dacă le spui părinţilor că eşti ateu sunt sigur ca ar încerca să te facă să crezi şi s-ar mira şi ar zice că nu e bine and ***. Dar până la urmă este treaba mea ce gândesc.

| SerenaSmiley a răspuns:

Nu

| danay72 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa decida in ce crede. Dunnezeu nu ne obliga, nici noi nu ar trebui sa obligam.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu trebuie desfiintat, crestinii si ateii trebuie separati.

| Jardelin explică (pentru Lawliet14):

Periculoasa idee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e important, desi sunt crestin nu e treaba mea ce crede cel de langa mine.