| Victoria18 a întrebat:

Trupul lui Iisus chiar se afla in mormantul din Ierusalim?

29 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine stie?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fanaticii spun ca ar invia destul de des, cu tovarasii lui, pe la cine de taina. Dar nu-l mai iau pe Moise cu ei, ca ala e prajit, si pune tot pe retelele de socializare.

| minrest a răspuns:

Desigur. In mormantul de la Ierusalim sunt Sfintele Moaste ale lui Iisus, caci acolo a fost ingropat, iar la Vatican se pastreaza Sfintele Moaste ale Pruncului Iisus.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Fiindca vad ca te intereseaza religia, pentru care ai si un talent nativ, vreau sa iti spun ca la Kiev e o catedrala ortodoxa spectaculoasa, care functioneaza ca Mitropolie a Ucrainei. Hramul este Sfanta Fecioara cu Pruncul, pictati la intrare la exterior, iar inauntru Sfintele Moaste ale Maicii Domnului cu Pruncul Iisus in brate! Am inteles de la user-ul Romario ca alea ar fi cele mai pretioase relicve din intreaga lume.

| Sn4k3 a răspuns:

Oamenii incearca sa afle daca Iisus a existat cu adevarat si tu intrebi daca e ingropat la Ierusalim?

| alina2k18 a răspuns:

Ei pă dracu laughing)
Cica e viuwinking si se afla in noiwinking

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu pentru ca Iisus s-a inaltat la cer.

| Victoria18 explică (pentru MihaiNicu23):

Si cum vine asta? Inseamna ca a fost doar un duh, adica cum ar veni doar un suflet neîncorporat intr-un trup?
Probabil ar trebui sa citesc toata istoria religiei ca sa inteleg ce si cumhappy. Sunt multe lucruri pe care nu le pricep.

| Alex8887 a răspuns (pentru Victoria18):

Da si eu la fel, eu am un profesor de religie care e preot! Si pe zi ce trece el ne explica diferite lucruri despre dumnezeu! Si eu l-am i trebat "Dumnezeu este Iisus si duhul sfânt? " Și el mi-a răspuns cu da! Sii asa m-i s-a facut in minte o mare dezordine laughing

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru Victoria18):

Ti-as recomanda I.B.U, de Prof. Dr. IOAN RAMUREANU! Vei gasi multe explicatii. Si nu e carte chiar groasa. Daca te intereseaza o vei parcurge destul de repede. Bafta

| Costan_Ruben_1990 a răspuns (pentru Victoria18):

Dacă vrei sa te lămurești hai te rog pe Facebook pe mesenger

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Alex8887):

Pentru ca multi vad toata treaba asta ca iisus fiind un barbos iar Dumnezeu altul... Dumnezeu e iisus, duhul sfant, alexx8887, victoria18, cersetorul din gara si cainele din fata casei si floarea din ghiveci. Dumnezeu este totul, ar trebui sa intelegem ca totul este interconectat prin Dumnezeu. Nu sunt religios si notiunile astea nu le definesc prin Dumnezeul bisericii ortodoxe deoarece acel dumnezeu este unul degenerat, care ne pedepseste pentru a ne tine sub control.

| SG1995 a răspuns (pentru Victoria18):

Pai cica Iisus a inviat din morti exact ca zombie, da, ls naiba cu logica

| SG1995 a răspuns (pentru SG1995):

De fapt in realitate nu se stie unde i-se afla ramasitele, cheia acestui mister, sta in a afla cine a jucat o festa umanitati:
Romani?
Nu, Iisus era un pericol pentru imperiu.
Evrei?
Nici atat, astia nu-l suportau.
Adepti lui?
Nu prea, nimeni nu e atat de prost sa pretinda ca un tip a inviat si sa moara din cauza acestor pretenti din cauza unei farse, totusi exista un adept pentru care o asemenea scamatorie era un fleac, Iuda Iscariotianul. Din cate se pare Iuda astepta o revolta, a vazut ca Iisus nu e "cel promis" so la dat maine evreiilor, dar tot conform Bibilei s-a simtit vinovat. De aici putem specula:
De ce sa nu fi mutat sfatul cadavru ca sa se revanseze? Iisus deja pretinse ca va invia cand preoti l-au luat la ochii, iar se ca Iuda era cel mai apropiat de Iisus "cel cel il iubea mai mult" unele zvonuri spun ca chiar era vorba de o relatia amoroasa nepermisa intre el si Yeshua. In orice caz, Iuda avea motivu, n-avea nimic de pierdut, iar cel mai graitor e faptul ca si-a luat teren. Cumva ia ramas suficienti bani, sa mituiasca paznici, astia a scos cadavru, l-au mutat naiba stie unde in desert, si ete voilla, cea mai mare farsa, care tine de 2 mileni in coace. Daca ar mai trai probabil ar rade, opera s-a a creat razboaie intregi. Sa recunoastem mitul invieri l-a facut pe Iisus mai special ca orice alt sectant iudeu, fara asta ar fi ramas un mort anonim a carui incercare de-a "purifica" religia ebraica a fost in van.

| Golyat18 a răspuns (pentru SG1995):

Hai lasa glumele...

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Cei drept e o speculatie, dar nu stim cand s-a sinucis Iuda, iar corpu lui Iisus inca nu a fost gasit.

| Golyat18 a răspuns (pentru SG1995):

Interesant, merita sa ne gandim dar parca ce ai zis e prea de tot.

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Poate, dar ce rost avea un tip care voia sa se sinucida sa cumpere pamant, plus ca stia ca nu va fi ingropat.

| Golyat18 a răspuns (pentru SG1995):

Eu stiam ca preotii au cumparat tarina olarului cu cei treizeci de arginti pe care i-a aruncat Iuda in visteria Templului.
Tu stii ca Iudaa? Ai alte surse?

| PainTech a răspuns:

Nu. Din anii 33'-34' nu l-ai mai vazut nimeni, caci s-a inaltat la cer...

| tannoysound a răspuns (pentru PainTech):

Cu elicopteru' lui tak su.

| AliGab a răspuns:

Domnul nostru Iisus Hristos, a murit si a stat cu trupul 3 zile in mormant. Dupa 3 zile a inviat, iar la 40 de zile S-a inaltat la cer. El este om (datorita intruparii) si Dumnezeu. Trupul a devenit o materie superioara, spirituala. La fel vom deveni si noi la judecata de apoi, ori spre inaltare, ori spre osanda, depinzand de viata noastra pe acest pamant.

| tannoysound a răspuns (pentru AliGab):

Ia calculeaza crestinel de vineri seara pana duminica dimineata, daca sunt 3 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Mormantul Sau e gol! Iisus Hristos a inviat! Chiar ingerul Domnului ne-a vestit acest adevar si aceasta realitate! - Marcu 16, 6; Matei 28, 1-6
Iisus Hristos a inviat si s-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui si iarasi va sa vie cu slava sa judece vii si mortii, a carui Imparatie nu va avea sfarsit, asa cum spune Crezul Ortodox, bazandu-se pe invatatura Scripturii.
Totusi, ca un Dumnezeu, Iisus Hristos este cu noi totdeauna, dupa fagaduinta Sa: "Iata, Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului. Amin" - Matei 28, 20
El este cu noi in chipul Sfintei Euharistii sau Impartasanii, care este Trupul si Sangele lui Hristos, numai in Biserica Ortodoxa, Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca.

| tannoysound a răspuns:

Cica ar fi stat 16 ore in acel mormant si apoi a inviat si a plecat.

Ala se mai poate numi mormant?

| tannoysound a răspuns:

Ai nota 3 la religie.Stai jos.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Nu se afla la Ierusalim pentru că Mântuitorul nostru Iisus Hristos s-a ridicat cu trupul la cer.citeste din Noul Testament la Înviere ce sa întâmplat...

| Emanulusa a răspuns:

Clar ca nu e acolo. Tu nu ai citit niciodata din biblie? Acolo scrie căci femeile când au mers la mormânt el nu mai era acolo. Penteu ca învinse și apoi s-a înălțat la cer.