| VladimirConstantin a întrebat:

Uitati ce rugaciune frumoasa
Sfinte Arhanghel Mihail, apără-ne în luptă; împotriva răutății și a curselor diavolului fii-ne ocrotire. Ne rugăm cu umilință să-l certe pe el Dumnezeu; iar tu, căpetenie a oștirii cerești, pe satana și pe celelalte duhuri rele, care bântuie în lume spre pieirea sufletelor, izgonește-le în iad prin puterea dumnezeiască. Amin.
V-a placut? happy Cum vi se pare? Mie imi place mult mult de tot asta.

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Deci, spui ca VladimirConstantin incearca sa va manipuleze.Dar tu ce faci acum? Vrei sa gindim,, normal''? Noi, crestinii ortodocsi, avem o gindire destul de normala doar ca voi, ateii nu o puteti intelege si asta pentru ca NU VRETI, presupun.

18 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ce rost au rugaciunile? De parca D-zeu ar fi un profesor care-si asculta elevii recitand poezii, si daca cumva unul dintre ei nu spune cuvintele in ordinea potrivita, primeste o nota mica. Unde suntem aici, in cartile cu magicieni unde trebuie sa rostim cuvintele magice? De ce ar avea nevoie D-zeu de cuvinte magice? Nu ar fi destul sa te gandesti la el si sa-i ceri simplu ajutorul? Trebuie neaparat sa ai grija la ce cuvinte folosesti, si-n ce ordine? E penibil.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Aceasta rugaciune mi se pare foarte buna.Imi place!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Poate ca nu ma veti crede, dar am 12 ani.

| VladimirConstantin explică (pentru CinevaAnonimă):

O gandire atat de matura la o varsta asa frageta. De unde esti?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Din Moldova.

| VladimirConstantin explică (pentru CinevaAnonimă):

Ah, Moldova. O gramada de biserici frmoase pe acolo. Ai ce vizita.

| Lucică1998 a răspuns:

Am o curiozitate, de ce va rugati voi ortodocsi intruna numai altora, dar parca numai lui Dumnezeu sau lui Isus nu va rugati. Da aveti cateva rugaciuni adresate si Dumnezeiri, dar astea sunt cam 10-20% din rugaciunile voastre, restul sunt adresate sfintilor, ingerilor, fecioarei Maria. Eu nu pot intelege acest fenomen, daca puteti sa mi-l explicati va rog "lumiati-ma" si pe mine.

| milan9 a răspuns (pentru Lucică1998):

Nu esti chiar bine informat. In SFANTA LITURGHIE- principalul serviciu divin care dureaza impreuna cu utrenia vreo cateva ore, afla ca rugaciunile adresate sfintilor NU ocupa poate nici macar 1%.

In Biserica Ortodoxa cel putin 99% dintre rugaciuni se adreseaza DIVINITATII! happy

| VladimirConstantin explică (pentru Lucică1998):

Minti.

| VladimirConstantin explică (pentru milan9):

Bine zice in Biblie ca o sa fim persecutati. Nu vezi ca mi-au suspendat pana si contul?

| Divy a răspuns (pentru Lucică1998):

Ți-aș răspunde deși nu sunt ortodox, majoritatea rugăciunilor sunt adresate lui Dumnezeu, Fiul lui Dumnezeu, Domnul Iisus Hristos și Preasfintei Fecioare Maria. Rugăciunile către sfinți sunt ca pentru că ei mijlocitori către Domnul căci toate de la Domnul vin și toate se aduc la Domnul.
"Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui" (Ps.150)

| VladimirConstantin explică:

Iisus Hristoase nu lasa ateii cei rai sa ma aduca la tacere. Protejaza aceasta intrebare prin putere dumnezeiasca si fa-o sa dainuie in vecii vecilor amin.
Pedepseste DOAMNE pe cei ce ma raporteaza fara motiv. satan nu poate sa invinga.

| Clorox a răspuns (pentru VladimirConstantin):

E nu poate! laughing

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Meri mult de funda!

| VladimirConstantin explică (pentru CinevaAnonimă):

Cu placer Nica. As putea sa te intreb ce varsta ai? Pari o femeie matura spiritual.

| cuntchaser a răspuns:

Dupa ce ti-am analizat toate intrebarile tale, am ajuns la concluzia ca esti un om bolnav si naiv. Nu stiu cati ani ai, nu ma intereseaza, ceea ce ma irita este faptul ca tu faci o propaganda aici, pur si simplu incerci sa infectezi oamenii cu o gandire gresita asupra Universului. Oarecum, incep sa cred ca esti unul dintre oamenii care inca mai cred ca Pamantul este plat. Minunata voastra biblie a fost scrisa, rescrisa, rescrisa, tradusa, rescrisa, tradusa, rescrisa, rescrisa, tradusa, tradusa, recrisa, sirul mergand in continuare. Religia voastra, impreuna cu alte religii, au fost create cu scopul de a fi un instrument de manipulare a masei de oameni, cu scopul de a distruge gandirea logica, gandirea rationala si cel mai important, exprimarea libera. Probabil nu multi dintre voi ati auzit de evul mediu. O perioada foarte sumbra din istoria speciei umane, in care oamenii erau torturati, arsi pe rug, doar pentru ca aveau o alta gandire asupra Universului. De exemplu, multi oameni au fost arsi pe rug fiindca au gandit rational si au reusit sa demonstreze ca Pamantul nu este plat, cum ATESTA religia (subliniez cuvantul "atesta", deoarece religia a schimbat chestia asta in Biblie, vazand ca stiinta a reusit sa demonstreze foarte limpede ca Pamantul este o sfera). Deci, in concluzie, Pamantul nu este plat, lumea nu a fost creata in 7 zile, oamenii au evoluat din primate acum milioane de ani, iar masturbarea nu este pacat (majoritatea animalelor o practica). Exprimati-va liberi, nimeni nu va va trimite in iad doar pentru ca va asumati libertatea de a vorbi si de a va spune opinia. Iar cel mai important, ganditi rational!

| VladimirConstantin explică (pentru cuntchaser):

Si ce daca cred ca pamantul e plat? Care e problema ta? Tu crezi ca e ca o bila.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru cuntchaser):

Deci, spui ca VladimirConstantin incearca sa va manipuleze.Dar tu ce faci acum? Vrei sa gindim,, normal''? Noi, crestinii ortodocsi, avem o gindire destul de normala doar ca voi, ateii nu o puteti intelege si asta pentru ca NU VRETI, presupun.