| KodrutZ a întrebat:

Una scurta pentru credinciosi - sinteti de acord cu inlocuirea religiei crestine/teologiei din forma actuala in care e prezentata in scoli cu ISTORIA TUTUROR RELIGIILOR si transformarea ei in disciplina obligatorie, in paralel cu INTERZICEREA oricarei forme de prozelitism in scoli (indiferent de cult)? De ce da/de ce nu?

49 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut NU!

| KodrutZ explică (pentru danut):

Ar fi magic daca ai si detalia un pic.

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Scurt caci timpul costa bani. laughing
Istoria religilor nu este una simpla si nici accesibila tuturor, putem distinge o istorie a religilor traditionaliste, o istorie a religilor protestante si una a religilor neo protestante. De asemenea putem deosebi o istorie a religilor DE STAT si una a religilor PERSECUTATE sau interzise de STAT si asta NUMAI privind religile CRESTINE. Ce fel de istorie s-ar face in scoli, una ortodoxa sau catolica sau una neoprotestanta? O religie a HUGHENOTILOR, una a Valdeenzilor sau una a Vaticanului? Poate una in care se va spune cum Preoti ORTODOCSI ii tarau prin puscari pe neoprotestanti si ii tineu cu piciorele prinse in butuci cu lanturile in carcere cu apa pana la genunchi unde le putrezeau carnea sau pe greco catolici prin lagarele de concentrare unde munceau pana isi dadeau sfarsitul. Crezi ca asta e istoria care se va preda in scoli, eu nu cred. Mici detalii, cam neplacute dar reale.

| KodrutZ explică (pentru danut):

Istoria ar trebui sa fie una pe cit posibil impartiala. Iti dai seama ca nu s-ar intra in detalii de genul celor mentionate de tine si foarte probabil se vor ignora religiile ancestrale sau treburi mai noi cum ar fi biserica si legionarii, modul in care s-au nascut diverse culte/secte cum ar fi scientologia, al caror sef a recunoscut ca religiile sint unelte de prostit fraierii... si tot asa. Dar parca as prefera o istorie predata cu picioarele decit indoctrinare in favoarea unui singur cult...

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

"Istoria ar trebui sa fie una pe cit posibil impartiala"
Scrisa de cine?
"Dar parca as prefera o istorie predata cu picioarele decit indoctrinare in favoarea unui singur cult..."
Tot la prozeletism s-ar ajunge, daca vrea cineva religie sau istorie religioasa sunt scoli specializate sau cel mai bine, acasa sau la biserica.

| KodrutZ explică (pentru danut):

Istorie fara dogme, la asta ma refeream. E ca si cum ai zice ca daca studiezi chimia se ajunge sa inveti sa faci bombe. Bine, normal ca sint de acord ca cel mai bine acasa sau la biserica... dar trebuie' sa le dam ceva si celor care oracaie atita ca fara religie in scoala vine apocalipsa. laughing

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Apocalipsa nu vine caci apocalipsa inseamna descoperire, Sfarsitul omenirii vine in schimb iar lupta pentru indoctrinare in scoli arata cum "drumurile" omenirii se indreapta foarte repede, urgent putem spune catre sfarsit.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu prea contează cine cu ce este sau nu de acord. Oricum s-ar numi materia şi orice s-ar stabili în mod legal, nu s-ar respecta, dat fiind nivelul general de îndoctrinare în ţară şi implicit al profesorilor. Oricum s-ar face îndoctrinarea religioasă a copiilor cu dogmele cultului de care aparţin acei profesori, de regulă ortodox - majoritar.

Singura soluţie logică şi eficientă, pe care o văd, este eliminarea completă din instituţiile de învăţământ public a oricăror materii legate de misticism, de credinţe iraţionale, de superstiţii, să fie şcoala complet curăţată de religie, să nu fie tentaţi profesorii îndoctrinaţi să îndoctrineze şi să nu aibă nicio scuză, în caz dacă o fac.

| KodrutZ explică (pentru NOname):

Lasa breh pesimismele. Eu discut de un scenariu ideal. Asa daca stam sa punem raul in fata nu ne mai ridicam nici dimineata din pat. Pai eu fix la ce zici tu ma refer - istoria RELIGIILOR, nu a dogmelor religioase. Got the idea?

| NOname a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu înţeleg, KodrutZ, de ce mesajul meu ţi s-a părut pesimist.
Era doar o observaţie realistă, că indiferent cum s-ar numi orele legate de religie, oricum s-ar face îndoctrinare - în cazul ţării noastre - ortodoxă. Este inevitabil, căci cadrele didactice în marea sa majoritate sunt deja corupte de sistem, de religie...
Aşadar, pledez pentru eliminarea completă a oricărui fel de religie din învăţământul public. Şcoala să fie şcoală!
Ce face fiecare în parte după, preferabil la maturitate, e treaba lui.

| KodrutZ explică (pentru NOname):

Mi s-a parut pesimist pentru ca ai luat realitatea prezentata de presa ca general valabila si ai considerat-o valida. Ideea e sa schimbi si TOATE cadrele respective si sa se faca obiectul DOAR cu absolventi de filozofie/istorie. Normal ca si astia unii vor fi atei, altii crestini, altii baptisti sau ce mama lor or fi, e alegerea lor personala. Desigur ca unii dintre ei vor fi partinitori, dar oricum nu se compara cu niste popi care au ordine clare de sus sau niste incapabili care trebuie' sa isi plateasca ratele la aragaz...

| NOname a răspuns (pentru KodrutZ):

KodrutZ, eu înţeleg şi perspectiva ta şi într-o lume ideală aş fi de acord cu ea fără obiecţii, dar trăim în România, în România care mai are mult până va evolua la nivelul dorit de tine (şi de mine, evident).

Poate s-ar găsi şi acum câţiva profesori (probabil agnostici, atei...) care ar reuşi să predea istoria religiilor obiectiv, fără să favorizeze vreun cult, fără să dezinformeze, fără să mintă, dar ar fi mult prea puţini şi nu ar ajunge pentru toate şcolile şi clasele din ţară.
Trebuie să ne gândim la toţi, nu doar la unii.

În plus, nu am încredere nici în cei care ar compune manualele şi ar stabili programul de predare. Nu mă aştept la cine-ştie-ce obiectivitate nici de la ei.

Poate peste câteva zeci de ani, când BOR-ul nu va mai avea o influenţă atât de mare în toate sferele ale societăţii, ideea ta va putea fi pusă şi în practică, dar consider că momentan încă nu suntem pregătiţi (excepţiile se exclud).

Iar informaţiile menţionate de tine în răspunsul dat lui Jardelin vei putea(/vei fi nevoit) să aduci la cunoştinţa fetiţei tale singur, când va fi mai mărişoară şi capabilă să înţeleagă. Devenind tu profesorul ei în acest sens, te asiguri, practic, că nu îi va fi umplut capul cu prostii (eu una, nu aş avea încredere în altcineva să discute cu copiii mei pe aceste teme; riscul dezinformării şi traumatizării fiind prea mare).

| KodrutZ explică (pentru NOname):

Pina la religie, uite ce prostie de istorie se preda in scoala... conform programei, Hitler e un criminal mai mare ca Stalin, in 1989 a fost revolutie, Germania a trecut prin Polonia in 1939 ca prin brinza... si multe altele.

| NOname a răspuns (pentru KodrutZ):

...şi ce prostii se predau la "religie" - ora de îndoctrinare ortodoxă:
http://www.vice.com/ro/read/religia-iti-traumatizeaza-copiii

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Super tare linkul tau! Asta e arma voastra? Un manual de Religie din 1992, cand nici biserica nu stia prea bine ce sa predea la ora de Religie?

Hai sa vedem un manual de acum din zilele noastre!

| KodrutZ explică (pentru Jardelin):

In 1992 eram in generala si am facut religia. Nu am avut asemenea timpenii ca manuale. Daca stau sa ma gindesc bine, nu am avut deloc. Smecheria e ca si in generala si mai ales in liceu am facut cu preoti cu care chiar aveai ce discuta.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Vezi sunt preoti cu care ai ce discuta si de la care poti sa inveti ceva? Si atunci ce rost are toata aceasta agitatie?

Stii cum sunteti voi ateii? Daca voua nu va plac merele, nu le dati nici la copiii vostri si nu-i lasati nici pe altii sa manance!

Sa stii ca am si o eu o preocupare legata de ora de Religie. Eu as vrea sa creasca in calitate aceste ore, adica mi-as dori ca profesorii care predau sa fie cu adevarat niste oameni inteligenti si daruiti care sa transmita cu adevarat mesajul moralei crestine a iubirii, elevilor. Ma ingrijoreaza faptul ca sunt inca destui profesori de Religie slabi care nu reusesc sa comunice cu elevii, sa se faca apreciati si placuti si care nu stiu cum sa cultive acel interes pentru ideile crestine care sunt minunate. Noul Testament este cea mai frumoasa scrisoare scrisa de Dumnezeu oamnenilor! Daca un profesor de Religie nu reuseste sa le arate elevilor acest lucru, elevii pierd enorm.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Referitor la acel manual de acum un sfert de secol, hai sa ne imaginam ca un autor concepe un manual de engleza pentru clasa a 2-a catastrofal. Ce facem, scoatem materia engleza din scoli? Folosim acel manual pentru a arata ca engleza nu e buna pentru elevi?

| KodrutZ explică (pentru Jardelin):

Am zis eu ca nu sint? Sint prea putini si mai ales NU IAU ATITUDINE. Vreau sa vad o schisma. Vreau sa vad o biserica care chiar reprezinta treburile alea predicate de fiul lu' al' de sus. Vreau sa vad preoti care traiesc pentru cei din jur si care cind afla de un dobitoc care lasa mortu' pe-afara ca nu sint bani il excomunica instant, si nu preoti care sint caterisiti fiindca spun adevarul despre institutia asta mafiota care e bor-ul. Plus de asta, sint destul de putini preoti care predau religia si multi ratati in civil care nu au fost in stare sa faca nimic in plus. De exemplu popa care mi-a botezat-o pe asta mica are vreo trei facultati (si tot ar merita tras de ureche un pic, dar asta e alta poveste; per total a fost ok omu' oricum). Daca e sa predai religia, atunci trebuie' sa fii in stare si sa porti niste discutii "outside the box".

Legat de al doilea paragraf, comparatia e eronata. Daca iti place sexul, nu te apuci sa il pui pe copchil sa se imperecheze de la 3 ani. Si nici nu ii pui filme p0rno de la 5. Vrea sa citeasca? Ii dau vreo 5 giga de citit - coran, biblii, wicca, lavey, ghilghames, filozofie, fara de numar. Aia inseamna sa manince, nu sa o duc intr-o hala imensa plina doar cu mere, ca sa pastrez comparatia ta.

Ai inceput bine paragraful, dar ai alunecat pe la mijloc. Partea aia cu "mesajul moralei crestine" e pe linga. De fapt si morala crestina e cam gaunoasa pe alocuri. A, si sa nu uitam ca a fost scris NT-ul de oameni, totusi.
@Reguetón: Uite fix astia ca tine fac o intreaga gasca de liber-cugetatori/atei/agnostici sa para imbecili. Poate stii bancul ala cu cetateanul care a dormit in grajd ca sa nu deranjeze copilul... daca nu, nu conteaza. Esti un ignorant demn de mila.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Încetează cu speculaţii şi comparaţii cretine, te rog.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Ma supun. De astazi am sa fac numai comparatii necretine. happy

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Stateam si ma gandeam acum, in loc sa mergem la o plimbare relaxanta sa mai vedem oamenii si natura de prin parcuri, stam cu ochii beliti in monitoare si tablete si ne certam unii cu altii! laughing Asta nu-i viata, zău!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Vorbeşte doar pentru tine, te rog! Eu de vreo două ore m-am întors din parc: zilnica pauză de sport şi râs cu câinele (custodia comună cu vecinii).
Pe întuneric şi frig, însă, prefer să stau în casă.

Dar tu ai putea să mergi la biserică, de tot ţi-e atât de dragă. Să alegi ai de unde...din 18.000+.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Las ca iti explic eu altada cum e cu astea 18.000 de biserici. Alta dementa cara bantuie internetul! Acum nu am timp.

Cum il cheama pe catel? Sa nu-mi spui ca Jardelin! laughing

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

E NOname şi el. Ţinem mult la securitate. laughing

A, şi e ateu.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Asa stapan, asa caine! laughing Cred ca atunci cand mergi cu el la plimbare il tii strans de lesa nu cumva sa se apropie de vreo biserica.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

În lesă îl ţin doar pe unde sunt pericole (maşini, câini agresivi...), că e încă mic şi nu înţelege multe. Dar în rest alergăm liberi.

| KodrutZ explică (pentru NOname):

Iar la biserica trebuie lasat cu draga inima. Nu de alta, dar sint mari sanse sa faca ceea ce tu nu prea poti. Din bun simt si din ce amenda ti-ai lua dupa aia...winking

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......6825599670

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.gandul.info/......a-13925819

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu sunt de accord, din simplu motiv ca in mod sigur nu va fi respectata programa si va deveni o ora de religie. Mai bine cum e acum si elevii au sansa sa nu participe. Ar fi o idee daca ar fi un obiect optional

| Wøodenpints a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce trebuie să fie ăsta un obiect studiat în școală. E treaba fiecăruia ce prieteni imaginari are. Oricum religia învățată în școală nu-ți folosește la nimic în viață.
Părerea mea este că ar trebui să se bage obiecte cu adevărat folositoare. Se discută prea mult dacăsă se predea sau nu religia în școli.
Să bage naibii o oră de gastronomie. Majoritatea care termină liceul ajung niște inapți care nu știu nici măcar să întindă pateul pe pâine. Își handicapează ficatul cu fastfood și zacuscă. Să-i învețe cum să facă o ciorbă, nu sinoadele ecumenice.
Să-i învețe să bată un cui, să schimbe un bec, să împingă o roabă... orice ar fi mai util decât să le bage pe gât niște convingeri religioase.

| NOname a răspuns (pentru Wøodenpints):

Subscriu.

| KodrutZ explică (pentru Wøodenpints):

Nu mai exista orele alea misto in generala de chestii utile? Fetele au facut bucatareala si baietii am facut si croitorie si timplarie. A fost chiar misto. Si asta la o scoala generala normala. Unde tocmai se introdusese si religia, ca tot vine vorba... doar ca asta se intimpla prin 1992-1994.

| Wøodenpints a răspuns (pentru KodrutZ):

Când am fost eu îl generală, pe la începutul anilor 2000, deja se băgase informatica în locul orelor de atelier confused
Apoi, la liceu, am avut profil tehnic cu o zi de mecanică în atelier pe săptămână, da în 4 ani nu ne-a învățat în ce parte de deșurubează o piuliță.
E bine că la facultate am învățat să dau și eu corect la lopată, probabil asta îmi va folosi laughing

| Jardelin a răspuns:

Nu. Normal este ca elevii ortodocsi sa faca Religie Ortodoxa, elevii baptisti, ora de Religie Baptista, musulmanii ora de Religie Mususlmana, si tot asa. Iar elevii fara convingeri religioase sa nu faca nici un fel de ore specifice de religie. Este cea mai fair play varianta.

Eu intreb, nu ar fi aiurea ca elevii ortodocsi sa faca religie musulmana sau musulmanii sa faca religie protestanta? Deci, firesc este ca fiecare elev credincios sa faca religia cultului de care apartine.

Referitor la prozelitism. Sa nu ne jucam cu termenii. Intelesul termenului prozelitism este cu totul altul, nicidecum transmiterea catre elevi incadrul orei de religiei a unei morale religioase. Eu nu stiu cazuri ca in urma unei ore de Religie saptamanala scoala romaneasca sa scoata fundamentalisti ortodocsi, musulmani, protestanti, etc!

Pe mine ma surprinde un lucru in atitudinea ta Kodrutz si a altor atei. Eu inteleg ca ateii nu sunt de acord cu predarea orei de Religie la scoala. Dar nu inteleg exact DE CE. Esti ateu? Ai copii? Ok. Daca nu doresti Religie, nu iti inscrii copiii si gata. Legal si perfect normal! Problema s-a rezolvat. DE CE tu ca ateu, care ai posibilitatea legala sa stai departe de orice ora Religie te lupti ca eu religios sa nu fac Religie la scoala? Ce treaba ai tu cu optiunea mea de a face Religie? Daca ai tai copii sunt retrasi de la ora de Religie, de ce nu poti dormi noaptea pentru ca ai mei copii cred si vor sa faca Religie?

Daca voi ateii vreti sa fortati legislatia ca noi religiosii sa nu mai avem ora de Religie, cum ar fi ca noi religiosii sa fortam legislatia ca si voi ateii sa fiti obligati sa participati la ora de Religie? Nu ar fi democratic, nu? Atunci nici atitudinea voastra nu e democratica.

In concluzie, e o mizerie ce fac ateii! Nu e nici democratic, nici rational, nici de bun simt. E o lipsa de respect fata de vointa si convingerile semenilor! Este teroarea si presiunea agresiva a unei minoritati fata de o majoritate care nu respinge ora de Religie si o accepta ca mijloc de formare etica si morala a elevilor.

| KodrutZ explică (pentru Jardelin):

Normal e ca elevii de un anume rit sa faca asta in locasele de cult corespunzatoare. Sa zicem ca iti imigreaza incoace citeva mii de indieni si se imprastie prin toata tara. Sa te vad cum le gasesti alora profesori de hinduism.

Te rog sa faci diferenta intre RELIGIE-ISTORIA RELIGIILOR si CATEHISM. Buba e ca la noi la asta se tinde. Nu am nimic impotriva catehismului, atita vreme cit se face in locasele de cult si cladirile aferente acestora.
Nu e musai sa scoti fundamentalisti. E suficient sa bagi in capul copiilor de 10 ani concepte ca iad, pacat originar si altele similare. Sa avem pardon, dar asta e indoctrinare.
Elevul pina la a fi ortodox e ROMAN. Statul ROMAN ar trebui sa trateze ROMANII cu aceeasi masura. Cind se va numi Statul Ortodox Roman, atunci nu are decit sa trosneasca cate o biserica la fiecare intersectie din banii tuturor. Bine, o sa mai emigreze vreo citeva sute de mii inainte sa se intimple asta. Sa vedem cine o sa mai plateasca impozitele dupa aia...
Sa subliniez din nou - VREAU sa se faca ISTORIA RELIGIILOR. VREAU ca asta mica sa invete ce cretini au fost musulmanii, ce cretini au fost cruciatii, cate milioane de oameni au murit in numele barbosului din nori. Da, vreau sa afle si de rolul extraordinar pe care l-a avut biserica ortodoxa in luminarea natiei romane in perioada medievala. Si mai vreau sa afle si ce rol l-a avut in indobitocirea ei din anii '50 incoace. Mai vreau sa afle si despre cum mor mii de oameni ca prostii in numele prietenului imaginar prin Africa si Asia, sau cum sint prigoniti budistii. Vreau sa afle care a fost adevarata religie a stramosilor nostri. Vreau sa afle ca Stefan cel Mare nu a fost un sfint. Vreau sa afle ca Patriarhul Teoctist (minca-l-ar viermii) demola sinagogi impreuna cu comunistii in anii de dupa al doilea razbel mondial. Vreau sa afle ca nici Hitler si nici Stalin sau Pol Pot nu erau atei. Vreau sa afle ca nu e musai sa iti faci cruci sau sa mergi la biserica ca sa crezi in ceva. Ca religia nu e totuna cu credinta.
Ti se pare democratica mizeria aia de catedrala de linga Casa Poporului? Asta in timp ce se moare in spitale din cauze de Ev Mediu?
Nedemocratic ar fi sa se ceara interzicerea practicarii credintei ortodoxe si schimbarea destinatiei tuturor bisericilor construite in ultimii 25 de ani. Aia ar fi nedemocratic. Nedemocratic e cum rasar biserici peste tot in locul parcurilor si locurilor de joaca. Nedemocratic e ca sa ti se impuna sa cumperi luminari de-nu-stiu-unde sau sa nu ti se ingroape mortul ca nu ai platit contributia. Nedemocratic e sa imi bati la usa ca sa iei dar sa nu treci niciodata sa imi dai ceva sau pur si simplu sa ma intrebi ce mai fac. Da, stiu, mai sint preoti OAMENI. Am cunoscut citiva pentru care am tot respectul, insa cu citeva flori nu se face primavara. La fel cum cu citeva notiuni generale si o tona de doctrine restrictive nu se face religie, ci prosteala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,pentru ca mi se incalca libertatea de a invata despre cultul meu religios, si mi s-ar baga pe gat alte culte pe care nu vreau sa le practic, insa nu sunt de acord cu religia materie obligatorie, de ce sa oblig pe cineva sa creada in ce cred eu?

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles absolut nimic. Da' nic-nic. Tu daca inveti despre comunism sau socialism inseamna ca gata, trebuie' sa iti pui cravata de pionier in piept? Daca inveti despre nazism saluti profesorul cu Heil, Herr Professor? Geez...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

E optional, am dreptul sa o urmez tu ai dreptul sa nu.Mai conteaza ceva?

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Da, conteaza ca nu ai inteles absolut nimic.

| dragos38 a răspuns:

Daca tot e vb ca, religia va deveni obtionala eu as fi de acord ca materia ''religie'' sa fie inlocuita cu astronomie la nivel liceal, sau inventica sau alte materii stintifice in ciuda faptului ca patriarhul Romaniei a spus ca religia nu poate fi inlocuita cu nici o alta stiinta.E uite poate fi inlocuita.

| KodrutZ explică (pentru dragos38):

Lol, e "optionala" nu "obtionala". Geez! In rest, de acord. Plus ca daca religia e stiinta, si eu sint muma padurii.

| DemBow a răspuns:

Nu. In scoli n-ar trebui sa se faca religie de niciun fel. In scoli nu trebuie sa se faca nici religie, nici istoria religiilor, nici nimic ce are legatura cu religia. Religia asta tine de credinta fiecarui om. Daca esti credincios, te duci la biserica si te rogi, sau acasa. Nu esti mai credincios ca altii daca faci asta la scoala. Parerea mea e ca religia ar trebui eliminata de tot ca materie din scoli.

| KodrutZ explică (pentru DemBow):

Nu breh, credinta e una, religia e alta. E ca si cum ai zice ca educatia sexuala are treaba cu sentimentele.

| DemBow a răspuns (pentru KodrutZ):

De ce crezi tu c-ar trebui sa facem religie la scoala? Cum crezi ca e posibila religia fara credinta? Daca eu nu-s credincios, de ce sa fac religie? Religia s-o invete cine vrea, nu trebuie sa fie materie de scoala.

| KodrutZ explică (pentru DemBow):

ISTORIA RELIGIILOR. Ai habar ce e aia catehism si ce e aia ISTORIA RELIGIILOR? Nu o faci ca esti sau nu esti credincios, ci ca sa ai habar pe ce lume traiesti. Din acelasi motiv din care faci si geografia sau istoria. Buba e ca nu exista oameni de calitate care sa predea cum trebuie treaba asta. In conditiile de fata, in care cel putin 8 din 10 popi merita un scuipat intre ochi, iar profesorii de religie in proportie de 9, 5 din 10 cel putin sint niste cretini... e fix nevoie de ce ziceam eu - istoria religiilor facuta cu oameni complet DIN AFARA SISTEMULUI. Acuma buba e ca cine sa iti faca programa? Mai peste tot in functiile-cheie sint numai cretini numiti politic...

| DemBow a răspuns (pentru KodrutZ):

Sincer sa fiu nu stiu nici ce e istoria religiilor si nici ce-i ala catehism, si nici nu vreau sa stiu. Daca un om nu vrea sa aiba niciun fel de legatura cu religia, de ce sa faca la scoala istoria religiilor? Cu ce ma ajuta pe mine de exemplu sa stiu istoria religiilor?