| Inferno a întrebat:

Unde se afla Dumnezeu atunci cand a creat realitatea? In alta realitate?

50 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In cer.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Unde i cerul?

| EmaS a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Priveste in sus cerul pe care zboara "pasarile cerului", este locuinta Tatalui meu.http://www.youtube.com/watch?v=bcfxIxFSnQA

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Pai dovedi ca exista cerul?

| EmaS a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Da, sigur. Apostolul Pavel a fost rapit pana la al treilea cer.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Si horus s-a ridicat la cer, ce este cerul? poti dovedi ca s-a ridicat ala la cer?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

laughing Userul isi schimba numele, da' naravu' ba. "Scoate dovada".

A zis un mare adevar, in cer, si cerul nu exista.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Apostolul Pavel a fost rapit pana la al treilea cer.

unde e al trelea cer laughing

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

He! He! Pe cine vrei sa pacalesti tu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu umblu cu pacalitul. Unde e cerul? Nu imi da link-uri de youtube ca nu dau click, de obicei.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Domnul Isus S-a inaltat la cer si a fost vazut de o multime de oameni. Sunt scrieri atestate de cercetatori in care erau marturii ale unor oameni care au fost martori oculari la inaltarea Domnului Isus.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Se zice ca s-a inaltat cu trupul, deci nu duh, sa zboare prin vazduh tongue. Cerul, despre care stim noi, asa cum il stie majoritatea, un fel de nivel solid pe care traiesc ingerii si sfintii, nu exista, ce vedem noi e atmosfera Pamantului, culoarea albastra e de la lumina Soarelui, dar daca ai putea sa zbori, n-o sa te lovesti de nimic, pentru ca cerul e "o bariera imaginara". happy

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Vom vedea cand ne vom inalta si noi la cer, vom primi un trup de slava!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Da, vom vedea.

| Lord77 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Deasupra capului tauhee hee, ridica capul mai sus si o sa-l vezi laughing

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Realitatea fiind?

| 1libercugetator1 a răspuns:

1 un zeu nu apare din nimic

2 un zeu aparut din nimic nu creaza universul nostru din nimic

concluzie nu poate, este imposibil, ilogic, irational sa existe un creator

| IoanieCriminalul a răspuns:

In primul rand nu exista zei, in al doilea rand nu a creat nimica.Deci in concluzie NU exista zei.

| Inferno explică (pentru IoanieCriminalul):

"In primul rand nu exista zei...Deci in concluzie NU exista zei." Nu are sens, tu afirmi un lucru iar concluzia este chiar lucrul pe care l-ai afirmat. "Pamantul e rotund, deci in concluzie pamantul e rotund." Este o constructie irelevanta.

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru Inferno):

Si vrei sa zici ca exista?

| Inferno explică (pentru IoanieCriminalul):

Eu vorbesc de constructia irelevanta pe care ai folosit-o nu de subiectul discutiei.
"X exista, deci X exista." Argumentul pe baza caruia tragi concluzia este chiar concluzia.

| SSFDVEQQQ a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Adevarat ai zis ca nu exista zei. Exista un singur Dumnezeu. Dumnezeu exista din eternitate si va trai pentru eternitate. Dumnezeu este atat de puternic ca ar putea scrie Evanghelia cu litere de foc pe cer, Dumnezeu ar putea sa se arate intregi omeniri dar atunci toti am pieri pentru ca Dumnezeu este prea Sfant ca oamenii macar sa isi poate imagina fata lui.Insa sa iti mai zic ceva, Dumnezeu este asa de puternic ca nu ne-a creat pe toti ca pe niste robotei pe care ii conduci cu telecomanda si fac ce vrei tu. Dumnezeu ne-a lasat sa alegem binele sau raul si de cand I-a creat pe Adam si Eva ne tot rabda pacatele. Dumnezeu ii rabda si pe atei ca tine si inca ii iubeste.

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru SSFDVEQQQ):

rolling on the floor Frate ce ai fumat? Dane si noua! Esti mult prea superstitios.Eu iti recomand o carte de stiinta, afli si tu ceva nou!

| Kaleo a răspuns:

Esti "mason"? laughing

| Inferno explică (pentru Kaleo):

Esti "crestin"? laughing

| Kaleo a răspuns (pentru Inferno):

Cum definesti termenul "crestin"? Pentru ca, din pacate, observ o mare confuzie printre voi. Dar totusi, nu mi-ai raspuns, ceea ce ma face sa cred ca esti un biet pusti inselat de modul cum suna pacaleala aia. Stii ce inseamna logo-ul ala al tau?

| Inferno explică (pentru Kaleo):

Cum definesti termenul "mason"? Pentru ca, din pacate, observ o mare confuzie printre voi.(crestinii) (in cea ce priveste masoneria) Dar totusi, nu mi-ai raspuns(la intrebarea mea: Esti crestin?"), ceea ce ma face sa cred ca esti un biet pusti inselat de modul cum suna pacleala aia.(cu divinitatea)Stii ce inseamna semnul crucii?

| Kaleo a răspuns (pentru Inferno):

"Pentru ca, din pacate, observ o mare confuzie printre voi." - Trecand peste ridicolul situatiei, important ar fi sa stii tu cu ce se mananca, inainte sa te dai piscot.

"ceea ce ma face sa cred ca esti un biet pusti inselat de modul cum suna pacleala aia." - Tare mi-as dori sa mai fiu pusti. De inselat nu se inseala decat unii, asa cum ai patit domnia ta... happy

De ce crezi ca te-am intrebat ce intelegi prin crestin?

"Stii ce inseamna semnul crucii?" - Ce-ar fi sa imi spui mataluta?

| Kaleo a răspuns (pentru Inferno):

Ti-ai schimbat si avatarul... happy

| Inferno explică (pentru Kaleo):

Nu ai inteles absolut nimic. Incercam sa fac o analogie intre aceste doua lucruri acesta fiind chiar si raspunsul la intrebarea mea. Am adus un echivalent din crestinism la intrebarile tale despre masonerie. Tu m-ai intrebat daca stiu ce inseamna semnul pe care-l aveam la avatar (si pe care am sa-l pun iar cand voi avea chef), iar eu te-am intrebat ce inseamna crucea, doar pentru a intelege cat de banala este intrebarea pe care mi-ai adresat-o. Tot asa functioneaza si restul comentariului meu.

| Pufuletica98 a răspuns:

Unde ai fost tu cand Dumnezeu a impartit creierul la toti?

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Ai ignore.

| CanisMajoris a răspuns (pentru Pufuletica98):

Unde erai tu când am întemeiat pamântul? Spune, daca ai pricepere! Cine i-a hotarât masurile – daca stii? Sau cine a întins sfoara peste el? Pe ce au fost asezate temeliile lui? Sau cine i-a pus piatra unghiulara, când stelele diminetii cântau împreuna si toti fiii lui Dumnezeu strigau de bucurie? Si cine a închis marea cu usi, când a tâsnit, iesind din pântece, când i-am facut norul vesmânt, si întunericul gros un scutec pentru ea, când i-am tras hotarul Meu si i-am pus zavor si usi si am zis: «Pâna aici sa vii si nu mai departe; si aici sa se opreasca valurile tale mândre»? În zilele tale ai poruncit tu diminetii? Ai facut zorile sa-si cunoasca locul lor, ca sa apuce capetele pamântului si cei rai sa fie scuturati de pe el? El se schimba ca lutul unei peceti si toate se asaza ca într-un vesmânt; si lumina le este oprita celor rai si bratul ridicat este frânt. Ai patruns tu pâna la izvoarele marii? Si ai umblat tu prin ascunzisurile adâncului? Ti s-au descoperit tie portile mortii? Sau ai vazut tu portile umbrei mortii? A cuprins întelegerea ta latimile pamântului? Spune, daca stii toate. Unde este calea spre locuinta luminii? Si unde este locuinta întunericului, ca s-o iei spre hotarul lui si sa poti cunoaste cararile spre casa lui? Iov 38:4-20 si in continuare...

| Pufuletica98 a răspuns (pentru CanisMajoris):

HO HO ia-o mai usor.Scuze dar cu tot amestecul tau de cuvinte fara sens nu am inteles nici macar daca esti de partea lui Dumnezeu sau nu.

| Lord77 a răspuns (pentru Pufuletica98):

Asta-i Buna!
laughing

| CanisMajoris a răspuns:

Noi traim in timp, Dumnezeu este din eternitate. Biblia Il numeste "parintele vesniciei". Sunt 2 lucruri distincte. Timpul are inceput si va avea un sfarsit. Eternitatea e dintotdeauna si nu se termina niciodata. Noi ne nastem si suntem muritori in timp, dar vom dainui vesnic, fie in rai, fie in iad.

| Inferno explică (pentru CanisMajoris):

Am insteles faptul ca Dumnezeu este atemporal, dar nu stiam ca este si aspatial.
Ori este aspatial ori este omniprezent, hotarati-va.
Dumnezeu trebuia sa fie undeva.

| CanisMajoris a răspuns (pentru Inferno):

Acum inteleg ce vrei tu. Ei bine, exista un loc, pe care Biblia il numeste Casa Tatalui. De acolo a venit Isus Hristos pe pamant si acolo s-a intors. Si acolo ii va duce si pe cei care in timpul vietii lor, au fost credinciosi. Pentru detalii, Ioan capitolele 3, 14-17.

| dragos9234 a răspuns (pentru CanisMajoris):

Ce te face sa crezi ca timpul exista?

| CanisMajoris a răspuns (pentru dragos9234):

Lumea din jurul meu. Eu, cand ma uit in oglinda. Totul in lumea asta pe care o vedem, are un inceput si are un sfarsit. Totul e supus stricaciunii si mortii. Iar lucrurile astea se pot intampla decat in timp. Ce e dincolo, in neant, ne sperie, pentru ca ne e necunoscut. Ne sperie necunoscutul, fie ca e vorba de viata de dincolo de moarte, fie ca e vorba de altceva. Ne ancoram in timp, pentru ca nu stim ce e in vesnicie. Ne traim viata aici in timp asa cum stim mai bine, mancand, band si cautand fericirea, pentru ca nu stim ce e dincolo, in eternitate. Traim in bula de aer numita timp, si ne e teama de ce sa va intampla cand, intr-o buna zi, bula se va sparge.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Daca te uiti in oglinda vei vedea ca esti trecator.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Ema ce pai dovedi tu din cea ce afirmi sincer? in procente?

| CanisMajoris a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Si daca totusi, la urma urmei, este adevarat?
http://www.rascumparare.ro/article.php?nr=119&sub=0

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru CanisMajoris):

Pastreaza porcarile astea pentru tine

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Sunt trecator deoarece celulele mele se modifica pana la o anumita varsta iar dupa aceea nu mai au puterea sa se regenereze.Asta este motivul pentru care sunt trecator.

| dragos9234 a răspuns (pentru CanisMajoris):

Imbatranim pentru ca celulele nu mai au aceeasi putere de regenerare nu pentru ca timpul trece.

| misterblack a răspuns:

Cam asa ceva

| Lord77 a răspuns:

Daca universul e infinit atunci exista si alte dimensiuni si de ce in biblie nu precizeaza ca exista si alte forme de viata. Si pentru atei, voi ati evoluat din ou atuncia? si de ce sunt oameni negri sau ca si oameni din china. si prima data cititi Biblia si dupa aia veniti aicia si comentati ca unde e dumnezeu si bla bla bla. eu nu am citit-o de aceia intreb pe aicia da pentru asta nu zi ca nu exista si tampeni din astea

| SSFDVEQQQ a răspuns:

Dumnezeu a creat totul dar el nu se afla intr-un anumit loc.El este peste tot ...Cand a creat universul si totul el se afla aici. Nimeni nu il poate vedea dar El exista si dovada este in faptul ca planetele nu se ciocnesc unele de altele sau prin simplul fapt ca soarele apune si vine noaptea.Iar pentru domnii atei, intr-adevar nu exista zei exista un singur DUMNEZEU.