| Syera a întrebat:

Unde se afla Marama Sfintei Veronica?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Este in Manoppello, funda?

Aici e pagina de pe Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Manoppello_Image

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pe capul respectivei individe, probabil in mormant.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu vei gasi nimic despre ea.

| Moisie a răspuns:

La mine in cosul cu rufele pentru spalat!
Sunt dispus sa o vand, cat dai pentru ea?
Vezi ca spalatul nu intra in pret!

| fllu07 a răspuns:

Ce parerea ai, Dumnezeu are un nume?

| KhludCiprian a răspuns:

Google ma trimite in cele din urma aici:
"Dupa Anul Sfant 1600, urmele maramei s-au pierdut, ulterior fiind regasita la Manoppello"
http://www.crestinortodox.ro/......75570.html

Sunt ateu, dar zic ca Google e prietenul tau cateodata ca sa nu intrebi degeaba.

Am ales situl ortodox ca banuiesc ca asta esti
:)

| Syera explică (pentru KhludCiprian):

Desigur ca am apelat la Google, dar nu am gasit ceva concret. Asa ca, m-am gandit sa incerc pe TPU.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Syera):

Este in Manoppello, funda?

Aici e pagina de pe Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Manoppello_Image

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfanta Veronica a daruit marama papei Clement si Bisericii Catolice. Documentele istorice atesta ca aceasta se afla la Roma cel putin din secolul IV. In anul 1297 a fost asezata in bazilica de la Vatican si a devenit obiect de adoratie pentru pelerini. Imaginea este aproximativ identica, potrivit martorilor, cu cea de pe Giulgiul din Torino. In anul 1608, sectorul din bazilica unde se afla marama a tacut obiectul unor lucrari, iar panza a fost depusa la arhivele Vaticanului. Sub o atenta supraveghere a fost expusa publicului o data pe an.Pe data de 3 iunie 1999, un profesor de istoria artei crestine de la Universitatea Gregoriana din Vatican, care detinea si functia de consilier oficial al Comisiei Papale pentru Istoria Culturala a Bisericii, a provocat un soc mondial. Acesta a spus ca, in urma unor cercetari riguroase care au durat treisprezece ani, a gasit marama originala a Sfintei Veronica. Iezuitul german, pe nume Heinrich Pfeiffer, a marturisit lumii ca artefactul care fusese prezentat anual nu era decat o copie creata de Vatican pentru a nu-si dezamagi pelerinii. Pfeiffer sustine ca a gasit relicva originala intr-o abatie din Monopello, catun situat in varful Muntilor Alpi.Documente din aceasta manastire atesta ca sotia unui soldat intemnitat ar fi furat marama in anul 1608 si a vandut-o unui nobil din Monopello in schimbul eliberarii sotului ei din inchisoare. Nobilul a daruit-o calugarilor capucini din abatie, care au venerat-o ca pe un obiect sacru. Marama gasita de Pfeiffer este de fapt o panza aproape transparenta cu o latime de 17 centimetri si o lungime de 24 centimetri. Imaginea de un rosu inchis infatiseaza un barbat cu barba, cu parul lung si ochii deschisi. Sunt prezente urme de picaturi rosii despre care se crede ca ar fi sange. Imaginea imprimata pe ambele parti apare si dispare, iar testarea cu raze ultraviolete a confirmat faptul ca nu a fost creata cu ajutorul unor vopsele. Si aceasta imagine se apropie pana la identitatea cu cea de pe giulgiul de la Torino.