| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa priviti cu atentie filmul de mai jos.

http://www.youtube.com/watch?v=VN-tr2Lq0EU

Evolutionistii CRED ca asta a aparut la INTAMPLARE.
Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Material didactic religios.
N-ai un filmulet si despre cum s-a format zeul tau?

| 4inel a răspuns (pentru Holiday):

Materialistii spun ca Materia este vesnica,
Crestinii spun ca Dumnezeu este vesnic.

Poate ai tu vreun material cum a aparut MATERIA!

| Holiday a răspuns (pentru 4inel):

"Crestinii spun ca Dumnezeu este vesnic. "

Desi el nu exista, ce vrei mai mare aberatie?
Nici macar prosteala cu Dumnezeu si aberatiile crestine nu sunt vesnice cum ati vrea voi, deja dupa cum vezi si tu, incep sa cada in penibil.

17 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Vorbim de abiogeneză. Nu avem confirmări sigure privind lucrul ăla - să mă corecteze cineva dacă greșesc - la fel cum nu avem confirmări în cazul creaționismului.
Da, evoluționiștii cred că a apărut dintr-o întâmplare. La fel cum și Dumnezeu a apărut dintr-o întâmplare. Totul e o întâmplare. Dacă n-ar fi o întâmplare înseamnă că în totalitatea de universuri paralele potențiale (vezi mâța lui Schopenhauer) Dumnezeu n-ar fi avut șansa să NU fi existat, universul nostru de acum n-ar fi avut șansa să NU existe, Dumnezeu n-ar fi avut șansa să NU creeze universul. Pricepi unde bat? TOTUL e o întâmplare. Tu ești o întâmplare.
Ce ne-ai arătat acum e un sofism: lucrul ăsta numit viață e prea complex ca să se fi petrecut în mod incidental. Și cum ai ajuns la concluzia asta? Ai ghicit. Și crezi că ghiceala asta dovedește existența lui Dumnezeu.
Cum am zis anterior, știința are erori. Și dacă s-ar dovedi că tot ce știam până acum e o eroare, ar fi un pas fundamental spre cunoaștere. Sau putem fi pe drumul bun în momentul de față, fără a întâmpina nicio eroare, ceea ce este un alt pas fundamental spre cunoaștere. Nu știm exact ce se întâmplă. „Dumnezeu" e cea mai limitată și primitivă explicație pentru întrebările astea. Hai să renunțăm să mai dăm un răspuns până nu avem confirmarea. Și hai să renunțăm să mai credem că acea confirmare este invincibilă la rândul ei.

| Polaris a răspuns (pentru Polaris):

Mâța lui Schrödinger*, de ce dracu' am scris Schopenhauer și de ce abia acum realizez. Cu toții știm că Schopenhauer e compozitor.

Răspuns utilizator avertizat
| Narcis2007 a răspuns:

A aparut la intamplare....in 14 miliarde de ani

| Mădă0611 a răspuns:

Grei sunteti de cap. Evolutia nu are treaba cu aparitia vietii, aia e alta mancare de peste, si apoi, evolutionistii stiu ca nu stiu tot, pe cand creationistii CRED ca stiu tot, adica "dumnezeu a facut aia si aia", bineinteles ca nu isi ocupa mintea cu intrebari, ca e pacat, astfel muschiul responsabil de gandire incepe sa se atrofieze, de aici luptele impotriva lucrurilor pe care nu le inteleg.

| Holiday a răspuns:

Viata a aparut dintr-o intamplare, dar prostia e creata de zei.

| BlackSulphur a răspuns:

Deci, dupa tine:
Entitate eterna, in afara timpului creat de el (Dumnezeu), a facut tot ce vedem in jur din absolut nimic acum 6000-7000 ani... LOGIC;
Materia, stalpul si (impreuna cu energia) baza existentei, care nu poate fi redusa (afectata de timp) a suferit modificari (transmormari) de-a lungul a mai multor miliarde de ani si a devenit ceea ce vedem noi acum (Nimic nu se creaza, nimic nu se pierde, totul se transforma)... ABSURD.

Hmmm... Ceva nu-i in regula.

| Ben00 a răspuns:

E mai usor de acceptat ca ceasul meu a aparut la intamplare.

E un mecanism mai simplu si nu vrea singur sa se mentina in timp.

| Ferenin a răspuns:

Eu cred ca am fost creati. Punct.

| Sheriarty a răspuns:

Well, o celula aparuta din intamplare e mai credibila decat un om atotputernic aparut din intamplare.

Doar zic si eu.

| Windancer a răspuns:

Hmm... Si totusi n-ar fi putut flagelul evolua sub alta forma decat aceasta de acum dupa care sa treaca prin mutatiile de rigoare care l-au facut sa arate cum arata astazi? Hai ca nu e chiar asa un mister, totusi.happy

| 4inel a răspuns (pentru Windancer):

Poate daca ai fi urmarit tot filmul nu ai fi zis asta.
Cred ca nu esti om de stiinta, unii atei din filmul acesta s-au convins, EVOLUTIA ESTE IMPOSIBILA. Vizionare placuta!
http://www.youtube.com/watch?v=ocbOr60tlfk

| Windancer a răspuns (pentru 4inel):

Am urmarit in intergime video-ul. Dar, chiar mi-ai inspirat curiozitate cu acest video, si, uite, am incercat sa ma documentez mai in aprofunzime pe tema asta, dupa cum sunt sigura ca si tu ai facut-o;). Si am dat peste acest video (e in engleza): https://www.youtube.com/watch?v=K_HVrjKcvrU&hd=1#

| sublime89 a răspuns (pentru 4inel):

Daca evolutia e asa de "imposibila", te rog sa explici atunci de ce exista aceste fosile: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils