| anonim_4396 a întrebat:

Văd aici tot felul de întrebări în care se tot cere părerea despre x şi despre y.
Dar e chiar aşa important ce cred oamenii? Plus că unii mai vorbesc şi în necunoştinţă de cauză că aşa au văzut în filme şi în documentare şi din această cauză ei simt că oamenii respectivi sunt ciudaţi,răi şi că ascund ceva.
Pot filmele să influenţeze atât de mult gândurile oamenilor?
Ce faci,ca şi creştin, când auzi vorbe neadevărate despre tine, cum te poţi apăra?
O întrebare mai detaliată am pus aici: http://www.tpu.ro/......n-aceasta/

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Nici nu este nevoie sa ne aparam.Parerea oamenilor conteaza mai putin.Pentru mine este important ce spune Dumnezeu despre mine.Stii foarte bine cat sunt de judecata pe nedrept de unii care nici macar nu ma cunosc ca persoana.Imi pare atat de rau ca ma judeca si sunt convinsa ca daca m-ar cunoaste in viata reala ar regreta toate acuzatiile pe care mi le-au adus.De aceea sa nu ne grabim sa judecam.Sa incercam sa cunoastem si sa intelegem aceea persoana.Imi amintesc primele dati cand mergeam la azil era o batrana cu o atitudine respingatoare foarte rece si ursuza.Dar eu intotdeauna imi faceam timp pentru ea,mergeam si o intrebam de sanatate, o mangaiam, o pupam si acum a devenit mai calda, mai draguta.Chiar si doamna directoare a spus ca unii au devenit mai buni.

| Leutzbv a răspuns (pentru EmaS):

Daca ne gandim ca Domnul Isus a fost in mijlocul oamenilor si iL vedeau facand minuni si tot au vrut sa-L omoare si il judecau, injurau, dar daca toate astea ti se intampla pentru ca iL glorifici pe Dumnezeu chiar si aici pe forum, bucura-te, pentru ca bucuria ta va fi mare!

| EmaS a răspuns (pentru Leutzbv):

Ai perfecta dreptate. Domnul Isus a suferit, ucenicii au suferit, noi suferim. Suferintele de acum nu sunt vrednice sa fie puse alaturi de slava viitoare!

| Leutzbv a răspuns (pentru EmaS):

Asa este, asa ca sa nu pui la suflet ce se spune despre tine! Eu iti voi lua apararea!

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Aşa e Ray, ai dreptate. O persoană nu se judecă după aparenţe trebuie prima dată să o cunoşti şi să vezi ce dovezi sunt că e adevărat ce ai văzut/auzit şi abia apoi să tragi concluzii!

| Inferno a răspuns:

"Pot filmele să influenţeze atât de mult gândurile oamenilor? "
Asta este principalul scop al filmelor. Influenteaza si indocrineaza masele.
Mass-medi - arma de indoctrinare in masa.
Filmele au schimbat radical mentalitatea populatiei. Mai ales filmele S.F.
"Ce faci, ca şi creştin, când auzi vorbe neadevărate despre tine, cum te poţi apăra? "
Am sa modific putin intrebarea pentru a putea raspunde. Deci suna cam asa : "Ce faci, ca şi om, când auzi vorbe neadevărate despre tine, cum te poţi apăra?"
Daca stiu ca am dreptate in ce fac, atunci nu ma mai intereseaza de altii.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Chiar aveam de gand sa-ti dau un raspuns serios, insa a trebuit tu sa-ti bati joc de intrebare adaugand "Ce faci, ca şi creştin, "

Pacat...

| Esperança a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Dacă tot am pus la categoria religie trebuia să pun ceva de genul altfel îmi era raportata întrebarea pe motivul că nu are nici o legătură cu religia, dar poţi răspunde la cealaltă întrebare sau chiar şi aici evitând întrebarea respectivă cu privinţă la creştini. Lasă creştinii să răspundă acolo!

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Esperança):

==Influenta filmelor==

Oamenii care se lasa influentati de filme au personalitati slabe. Lor trebuie sa le zici ce sa faca, pe cine sa asculte, in cine sa-si puna sperantele.
Daca o celebritate spune ca restaurantul x are cea mai buna supa y, atunci se vor gasi o multime de persoane care ii vor da dreptate, chiar daca ei nu au fost niciodata la acel restaurant.
Si asta doar pentru ca lumea cauta idoli, care sa le zica ce sa faca, au nevoie de un lider care sa decida ce e bine si ce nu.

Deci, nu e vina filmelor, e vina oamenilor, pentru ca nu pot gandi pentru ei. Au nevoie de influenta asta, fie ea pozitiva sau negativa.

==Parerea altora==

Cel putin pentru mine parerea altora nu conteaza. Conteaza ceea ce stiu eu despre mine. Insa pentru alte persoane conteaza ceea ce crede lumea. Tocmai din acest motiv sunt persoane care locuiesc intr-o garsoniera micuta, insa au masina de lux, sau persoane care au iPhone insa nu-si permit nici macar sa activeze optiunea pentru internet pe telefon. Televiziunea promoveaza non-valori (manelisti/pitipoance). Lumea care nu poate gandi (vezi mai sus) considera ca ceea ce promoveaza televiziunea este un model demn de urmat. Asa ca au aparut cocalarii, pitipoancele, si alti retarzi.
Altfel spus: Daca e cv la tv, inseamna ca e lucru bun, deci trebuie sa devin si eu ca aia pentru ca vecinul sa ma admire.

==Documentare==
Aici s-ar incadra zeitgeist si alte filme de genul. Pseudo-stiinta, oamenii vad aia si incep sa creada in conspiratii, insa ei nu se straduie sa verifice chestiunile prezentate in acel documentar.

== tl; dr version ==
Sunt oameni care nu pot gandi singuri.
Televiziunea vine, si le baga prostii in cap. (pseudo-documentare, filme)
Oamenii considera ca ce e la tv e un model demn de urmat.
Oamenii imita ce e la tv in speranta ca vecinul va avea o parere mai buna despre ei.

==Intrebare==
Daca nu iti pasa de parerea altora, de ce te-ar deranja sa auzi vorbe neadevarate despre tine? Asa ca, crestin.
De ce e nevoie sa te aperi daca pur si simplu nu iti pasa ce crede x si y despre tine?

| Esperança a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Ai dreptate! Apreciez răspunsul tău la fel şi pe al *Emei şi a lui *Inferno!
Nu este vorba că îmi pasă, dar nici bine nu îmi e când aud tot felul de afirmaţii nefondate despre anumiţi oameni pe care eu îi cunosc, care fac bine fără să ceară nimic în schimb şi vine unu şi dă cu băţul în baltă aruncând cu tot felul de argumente în oamenii aceea că aşa a citit pe net şi a văzut în filmulete.
Va mulţumesc pentru timpul acordat!

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Inca o chestie

== Muzica ==

1. Manele

Astia promoveaza pe fata prostia, cocalarismul, pitiponceala. Cei care nu au educatia necesara pentru a-si forma o personalitate proprie, preia chestiile "invatate" prin manele.

2. Dubstep

Cei care se cred mai "cul" decat manelistii insa vor sa fie la moda, asculta dubstep. La fel, nu conteaza ca dubstepul e oribil, conteaza ca toata lumea il asculta, conteaza sa fii o alta oaie in turma.

3. Rock-ul

(mda, si eu ascult rock, insa vreau sa explic putin)
Sunt copii teribilisti care asculta rock doar pentru ca vor sa fie anti-sociali, le pasa asa mult de parerea altora, incat asculta genul asta de muzica, tocmai sa ofere impresia ca nu le pasa.

= = = =
Doar cei care au educatia necesara nu se lasa influentati de muzica, tv, parerea vecinului. Mda, deci pana la urma totul se rezuma la asta. laughing