| Tyyjjjooooiutt a întrebat:

Voi credeți că există Dumnezeu și că raiul si iadul sunt reale ce credeți voi?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred nimic despre viata dupa moarte (nici macar ca nu exista).

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă că există dumnezeu și că iadul si raiul sunt reale.Am scris la intrebîrile mele cum a fost trecerea mea de la agnosticism la credința crestină.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu a creat nici un iad sau rai,ăla a avut un singur popor cel evreu, poporul evreu l-a creat și pe zeul asta, EL avea niste copii printre care și iahve toți judecau in mijlocul lui EL sau elohim, Mesia cel așteptat de evrei nu a fost Iisus, Dumnezeu a spus, eu singurul mântuitor, Iisus a fost opera lui Pavel

| sierra1 a răspuns:

Intreabă un "specialist" cum ar fi ăsta

https://www.tpu.ro/religie/dracii-au-mult-par-pe-ei/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fac parte, ele toate, dintr-o viziune despre lume. Pentru cei ce cred, ele sunt reale.

| anonimg a răspuns:

Păi și dracii cred, și se-nfioară!

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Dracii fac voia lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când îl negi pe Dumnezeu îți negi existența și propria viață. Atâta timp cât va exista cerul și pământul va Exista și Binele și Răul. Alagerea este a "omului" și omului. Dumnezeul nu a obligat "omul" și omul cu absolut Nimic față de el. Până și de el însuși ia dăruit omului liberul albitru. Ca omul sa fie mulțumit și fără de negare de libertatea sa de a alege cu inima și sufletul către ce drum va alege ce drum va merge ce cale va alege și ce câi va alege. Noi avem în noi binele și Răul este la alegerea noastră în intenția noastră în sufletul și inima noastră în tot harul nostru ce vom face cu sufletul cu viața și inima noastră dată de Dumnezeu și prea iubitul său fiu în care în el își găsește Plăcerea Isus.Omul alege Adevărul. Ori Răul. Omul alegere Binele sau Dușmănia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Cred!
Despre Rai și Iad nu cred că sunt așa cum se portretizează, că Iadul e doar foc și atât, cred că mai degrabă se referă la o stare emoțională de frământare și regret a acelora păcătoși care nu s-au pocăit iar legat de Rai, o stare de plenitudine, fericire și liniște absolută.

| KovacsB a răspuns:

Rai si Iad cu majuscula, troll agramat.

| EestiSodalane a răspuns:

Da cred

| T0Teu a răspuns:

Nu doar cred ca sunt reale, sumt sigura de asta