| LaviniuA a întrebat:

Voi cum va impacati cu ideea ca divinitatea ii chinuie pe oameni? E din rautate?
Stiu ca parintii care isi chinuie copiii nu sunt vazuti cu ochi buni.
Puteti comenta si cei de alte religii sau atei.

Vad pe strada multi tineri schiopi, strambi, altii se imbolnavesc urat din senin.
Odata am cunoscut o fata oarba din nastere.
Ce a avut Dz cu ea?

Apropo cum explicati intrebarea discipolilor in Ioan 9?
Nu ar fi insinuand ei ca omul ispasea pentru un pacat dintr-o viata anterioara?
Omul a fost orb de la bun inceput si exprimarea e - "cine a pacatuit, omul acesta sau altcineva?"

(Când trecea, Iisus a văzut un orb din naştere. Ucenicii L-au întrebat: Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?")

13 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Dumnezeu este bun si drept iar tot ceea ce face este fie ca pedepseste persoana pentru pacatele sale, fie il face sa para o pedeapsa ca nu cumva mai tarziu sa faca un lucru atat de rau incat sa-si piarda sufletul! Tot ceea ce face Dumnezeu nu IL putem intelege dar banuim toti cei care cred in EL, cei fara minte sau ateii nu vad altceva decat ca il pedepseste si atat!
Sa-ti dau un exemplu: daca Dumnezeu l-ar fi facut pe hitler orb si olog la fel ai fi zis si de el ca de ce il pedepseste de mic, inca de la nastere, nu-i asa? Cam asta se intampla si cu ceilalti dar noi nu cunoastem viitorul, EL insa da, dar tu daca nu ai minte asa gandesti...

| Effy35 a răspuns (pentru lpavel):

Nu ai înțeles la faza cu orbul din naștere...
Ceea ce a vrut să spună este că nu avea sens ca ucenicii să-l întrebe pe Isus despre acel orb, dacă era orb din naștere pentru că păcătuise, decât dacă credeau în reîncarnare.
Poate un om să păcătuiască dacă nu s-a născut încă?
Evident că nu, cu excepția cazului în care este vorba de păcate din altă viață.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Effy35):

Probabil că ucenicii nu știau că e orb din naștere

| LaviniuA explică (pentru EestiSodalane):

La 2 scrie asa: "Ucenicii Lui L-au întrebat: „Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?""
Asadar reiese ca stiau ca e orb din nastere.

| LaviniuA explică (pentru lpavel):

Mda ar fi o explicatie. Il face pe unu olog, ca poate altfel ar fi umblat beat si si-ar fi rupt piciorul laughing

| lpavel a răspuns (pentru Effy35):

N-are nici o treaba cu reincarnarea!
Dupa cum am zis Dumnezeu pedepseste pentru pacate sau pentru a feri! Nu conteaza daca el s-a nascut orb, poate sa fie si din cauza pedepsei, asa ii pedepseste pe parintii lui... Pentru ca scris este: nimeni nu va scapa nepedepsit pentru pacatele savarsite iar daca o persoana savarseste un pacat grav cum ar fi un sacrilegiu atunci va fi pedepsit el si inca 3 generatii dupa el!
Cat despre reincarnare, pe atunci nici nu se stia despre prostia asta... asa ca am inteles eu totul numai nu am explicat totul ca nu i-am dat importanta... deci nu-mi mai da tu mie explicatii despre biblie si credinta ca vorbesti din auzite, nu traiesti credinta!

| lpavel a răspuns (pentru LaviniuA):

Orice se intampla se intampla cu un motiv bun si e spre binele fiecaruia, fie spre binele corpului fie spre binele sufletului!
Noi nu putem intelege de ce se intampla asa ca trebuie sa acceptam tot ce se intampla stiind ca e spre binele nostru, iar cine nu accepta si carteste impotriva lui Dumnezeu pentru cele intamplate pacatuieste!

| LoveSleep a răspuns:

Avand in vedere ca universul e mult prea complex pentru a fi intres in totalitate si habar nu avem care e scopul nostru in viata e o pierdere de timp sa te gandesti la toate astea. Ca oricum tot ce faci e sa iti dai cu parerea.

Daca exista un "Dumnezeu" atotștiutor si atotputernic, cu siguranță explicatia exista, dar n-o s-o gasesti oricum.

Daca nu exista un Dumnezeu si tot ce ni se intampla e doar o loterie combinata cu alegeri facute, tot e inutil sa te gandesti la asta.

Asadar, nu are sens sa crezi in ceva ce nu stii daca exista si daca da, in ce forma.

Si nici nu are sens sa zici ca nu crezi in ceva, daca nu stii sigur ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu Divinitatea ii chinuie, ci diavolul.

| EestiSodalane a răspuns:

Simplu. Dumnezeu este iubire. Nu e rău și nu vrea să chinuie pe nimeni în niciun caz. Oamenii au liber arbitru și din păcate mulți aleg să sufere din propria mândrie decât să fie fericiți în comiunune.

Nu a avut nimic Dumnezeu cu acea fată oarbă din nastere. O iubeste mai mult decat propria ei mamă. Dumnezeu nu permite sa primim suferinte degeaba. Orice suferinta ne protejeaza de un anumit pericol si cine stie, poate îi protejeaza si pe altii de noi uneori.

Și nu, in niciun caz Iisus nu insinueaza ca ispaseste o pedeapsa dintr-o viata anterioara pentru ca nu exista asa ceva. Intrebarea e foarte clara, cine a pacatuit, el sau parintii lui? Unde vezi tu sa zica de vreo viata anterioara?

| Pocait01 a răspuns:

O dată am văzut o femeie însărcinată beată, de ce nu i-a tăiat Dumnezeu mâinile ca să apere copilul?
De ce nu distruge Dumnezeu fabricile care poluează și produc cancere oamenilor afectați?
De ce nu le taie Dumnezeu picioarele oamenilor care pornesc la război?
De ce nu le coase Dumnezeu gura mincinoșilor?
etc.

| LaviniuA explică (pentru Pocait01):

Pai nu stiu, sa raspunda altii pe aici care stiu.

| adonix a răspuns:

Toți oamenii sunt urmașii lui Adam și Eva care au ales în mod conștient să se răzvrătească cunoscând consecințele faptele lor.
Acei oameni care suferă sunt decât urmarea multor generații din ce în ce mai imperfecte.
Creatorul decât le respectă oamenilor libertatea de a alege. Și pentru o perioadă îi lasă să își facă de cap.