| AvalohAlyn a întrebat:

Voi Il studiati pe Iisus Hristos? Cuvantul Lui mai ales.De ce,da si de ce, nu?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,din Biblie aflam multe lucruri despre Isus si studiez despre el pentru ca, daca imit conduita lui, pot sa ma apropii de Dumnezeu.El este un exemplu perfect pentru crestini.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Despre care cuvant vorbesti?
Pai ce a zis Isus Christos vreun cuvant?
Eu stiu ca vorbeste doar falsul apostol Pavel in numele unui Christos nevazut necunoscut, cel dintr-o fiinta din carte minciuna s-a nascut, Christos, ca numai ucigasul Pavel stie cine e acest Isus Christos, zic asta pentru ca bietul dulgher Isus nu a fost uns niciodata in functia de Rege ca sa poate fi numit Christos, adica Unsul in functia de rege!

| mentholinks a răspuns (pentru Dorugar):

Si eu am ajuns sa cred ca Pavel a fost un ratacit. Iti recomand sa citesti doar Evanghelia dupa Matei, Marcu sau Luca. In acestea vorbeste Isus si se sustin una pe cealalta in invataturi si ai sa vezi ca Isus nu pretinde deloc ca ar fi Dumnezeu, nici sa-I slujim lui nici sa ne inchinam Lui. S-ar putea sa ai o surpriza.

| AvalohAlyn explică (pentru mentholinks):

Dar Evanghelia dupa Ioan ce are?happyToate 4 Evanghelii sunt inspirate de Dumneze si canonice, nu uita.

| mentholinks a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Contine o minciuna, am avut postat un clip in legatura cu asta dar a fost stearsa intrebarea.

| Dorugar a răspuns (pentru mentholinks):

Pentru mine nu este nicio surpriza, pentru ca eu stiu ca Isus nu se recunoaste niciunde ca fiind Dumnezeul. Ba din contra in Luce si Marcu reiese clar ca ei au primit de la Isus putere si stapanire peste Diavol, si referitor la nasterea lui Isus spune ca l-a vazut pe Satan cazand pe pamant ca un fulger.

| AvalohAlyn explică (pentru Dorugar):

Dar recunoaste ca e Fiul lui Dumnezeu si PARTE din Dumnezeu.

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu ai inteles nimic! Toti iudeii care respecta Legamantul cerut de Dumnezeu la cortul lui Avraam, sunt toti Fii ai lui Dumnezeu, prin urmare si Isus ca si el respecta acest Legamant,
2 Da Isus ca si mine si oricine face parte din Dumnezeu si asta o spune chiar Rabinul Isus in 3 Corinteni 16.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Studiez. pe www.bibliapentrusceptici.ro
"Iisus spune în Noul Testament că legea din Vechiul Testament trebuie urmată:

Marcu 7: 9-10
9. El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
(http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/)

Şi iar îi acuză că nu îşi ucid copiii când grăiesc de rău pe părinţi:

Matei 15:1-4
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:
2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."
3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
(http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/)"

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun