| anonim_4396 a întrebat:

Vreti dovezi despre existenta lui D-zeu? Cautati pana si in gaura sarpelui. laughing Dovezile nu o sa existe niciodata, fiindca nu este nevoie de dovezi daca exista D-zeu sau nu. Daca nu credeti in EL, sa nu credeti in nimic. Nu va inteleg deloc ca va dati cu pareri, ca nu exista nimic. Nu aveti de unde sa stiti, nu v-ati intrebat cum a fost creat universul? Totul?! Aiurea. Sunteti oameni de dati vina pe D-zeu daca mor multi oameni din cauza bolilor, accidentelor, sau saraciei. Lol. Nu sunteti nici buni, soarta va faceti voi, nu si El va da soarta. Nici macar nu apreciati ca sunteti sanatosi si va trezeste D-zeu in fiecare zi dimineata? Nu observati nimic? Nu realizati ceva? Aiurea.

44 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Asa! nu te lasa!
Care era intrebarea? happy

| T0T a răspuns:

Dovezile fiecare le vede într-un mod diferit. Și faptul că simți bucuria când vezi un apus de soare poate constitui pentru tine o dovadă. Fiecare poate avea ce credință vrea. Însă felul ăsta de dovezi nu sunt suficient de concrete. Poate nu toți suntem sănătoși, nu? Cum ai dedus asta? Noi îți lăsăm credința însă lasă-ne și pe noi să credem ce dorim.

| Dandanache a răspuns:

Monologurile pentru blog sau pagina de Facebook. Asta e un site de intrebari.

| Holiday a răspuns:

"Nici macar nu apreciati ca sunteti sanatosi si va trezeste D-zeu in fiecare zi dimineata?"

Pe mine dimineata ma trezeste nenorocita aia de alarma de la telefon, nu spiridusul. Si doar cand am treaba dimineata.

"Vreti dovezi despre existenta lui D-zeu? Cautati pana si in gaura sarpelui. laughing Dovezile nu o sa existe niciodata "

Corect. Nu poti avea dovezi despre ceva ce nu exista...

"Sunteti oameni de dati vina pe D-zeu daca mor multi oameni din cauza bolilor, accidentelor, sau saraciei. "

Trebuie sa fii nebun sa dai vina sau sa multumesti cuiva care nu exista. Deci, nu, nu dam vina pe spiridus.

"Nu sunteti nici buni"

Defineste "bun".

| Annamaria21 a răspuns:

Iti cam trebuie un control femeie, cum poți sa spui ca mor copii din cauza celor care fac pacate? Ai ceva in capul ala? De ce nu pedepseste părintele care a gresit si pedepsete copilul ala nou nascut, cum poți sa trăiesti cu asemenea gândire? Cica "nu sunteti nici buni, soarta o faceti voi" si cu ce a gresit copilul ala abia nascut sa moara? Sau omul ala care moare de foame? Sau ala care nu are bani sa isi cumpere o pastilă? Daca esti curioasă cum s-a creat universul poți sa te uiți la documentare stiintifice, ai auzit de big bang? Nu cred. Nu ma trezeste dumnezeu sănătoasă, doctorii ma fac sănătoasă când sunt bolnavă, doctorii te salvează de la moarte, lor ar trebui sa le multumesti

| xerxes1 a răspuns:

Daca te referi la dumnezeul biblic iti pierzi timpul degeaba.
Acela a fost un impostor.
Iisus nu a fost fiul lui, si nu a murit pe cruce. doar a lesinat.
Pilat chiar s-a mirat ca a murit asa de repede.

Marcu 15:44-45

Pilat s-a mirat că murise așa de curând; a chemat pe sutaș, și l-a întrebat dacă a murit de mult. După ce s-a încredințat de la sutaș că a murit, a dăruit lui Iosif trupul.

Sutasul a fost mituit se pare.

| bonduelalex a răspuns:

"Nu va inteleg deloc ca va dati cu pareri, ca nu exista nimic. Nu aveti de unde sa stiti, nu v-ati intrebat cum a fost creat universul? Totul?! Aiurea. " Dar tu ai de unde sa stii ca exista? Universul poate fi creat in doua feluri, ori de Dumnezeu, asta e o teorie ori de BingBang dar imi e greu sa cred ca ai auzit de asa ceva! Ai scris in genul "cum va permiteti sa nu credeti" asa cum tu faci alegeri asa facem si noi! Totusi ce ti-a venit sa postezi asta? Credinta trebuie sa fie o parte privata a ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti convinge pe nimeni sa creada in ceva indiferent cat de mare ar fi dorinta asta.Pana la urma ce iti pasa? Lasa-i ma sa creada ce vor laughing, cum se simt ei mai bine in pielea lor pana la urma conteaza sa fim fericiti si sanatosi.

| Dumbi a răspuns:

Fetito, vezi ca asta nu e blog personal. Ar fi mai bine sa numai judeci pe ceilalti daca cred sau nu in Dumnezeu. Dumnezeu a lasat pe fiecare sa isi aleaga, sa creada in El sau nu. Asa ar fi bine sa faci si tu. Pe copii tai o sa ii obligi sa faca ceva sau ii vei lasa sa isi aleaga? Gandeste inainte sa scrii ceva, mai ales pe Internet!

Doamne, mare e gradina Ta!

| Mario1994 a răspuns (pentru Dumbi):

Vai, tu asta lipseai sa mai comentezi. Cine naiba te-a pus sa comentezi? Reciteste din nou si sa intelegi mai bine. Dumnezeu e judecat de unii, ce mai spui? Am si eu dreptul sa scriu ce vreau. Sa iti vezi de treaba ta. Fetita are nume. Nu iti convine, sa nu te uiti.

| Mario1994 a răspuns (pentru Annamaria21):

Cred ca ai nevoie sa mergi la ospiciu. Reciteste si ai sa intelegi altceva.

| Mario1994 a răspuns (pentru Dandanache):

Asa si? Asta stiam!

| Annamaria21 a răspuns (pentru Mario1994):

Eu nu am dragă nevoie, încă sunt ok, dar daca mai dau de oameni ca tine s ar putea sa am nevoie, nu eu sunt aia care crede in cineva inexistent, mai bine ai citi o carte sau te ai duce la munca sau la scoala, fa ceva constructiv pentru tine, nu astepta sa pice din cer

| Mario1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mnah. Nu e nevoie sa conving pe nimeni, ca e treaba lor si eu am spus ce trebuia ca nu ii inteleg deloc. Ii las in pace. laughing

| Dandanache a răspuns (pentru Mario1994):

Stiai si ca postarile care nu sunt intrebari pot fi reclamate si, pe baza regulamentului, sterse?

| bonduelalex a răspuns (pentru Mario1994):

Asa cum tu ai dreptul la opinie si ai dreptul de a alege in cine si cum sa crezi asa avem si noi, tu nu observi ca ne judeci pe noi indirect? Vezi la ce duce religia? Sau poate religia prost aplicata sa nu intru in credintele oamenilor! Inca ceva, cum ai descoperit tu ca Dumnezeu exista? Ce te-a facut sa crezi happy

| Piculist_Mihaela_1994 a răspuns:

Bună întrebare. confused. Părere personala, exista numai când vrem noi

| peperonies a răspuns:

Trebuie sa te temi de constiinta nu de zeu.

| Dumbi a răspuns (pentru Mario1994):

Pai m-a atras prostia, si am zis ca trebuie sa imi bag nasul, poate rezolv ceva cu un caz pierdut, dar din cate vad cazul pierdut numai poate fi salvat.
Ai dreptul sa scrii orice, dar nu pe acest site, unde e intrebarea? Aici nu e site de blog.
R.I.P. Romana.sad

| BogdantheDreamer a răspuns:

Existenta Divina este un adevar incontestabil. Credintele corespund unei realitati independente. Dovezile sunt multe, foarte multe.
Faptul ca o mana de oameni intoarc spatele acestor dovezi din interese proprii nu inseamna ca Dumnezeu nu exista, inseamna ca ei nu au capacitatea de a intelege aceste lucruri si aleg varianta mai simpla de a le respinge.

| Drimmero a răspuns:

Lasa-i sa creada in ce vor ei, nu-ti mai bate capul.
E mai usor din comoditate sa negi existenta Maretiei Absolute!
Mintea umana e inchisa in cripta,, niciodata nu o sa ajunga la nivelul spiritual pe care credinta le ofera/

| Mario1994 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Mare adevar! Tocmai de asta vreau sa le spun si lor sa stie! Pacat.

| Mario1994 a răspuns (pentru Drimmero):

E trist rau, sincer. Oamenii nu realizeaza nimic, nu se multumesc deloc ca sunt sanatosi, au de toate, norocosi, unii. Nu apreciaza bunatatea lui D-zeu. E trist. Aia nu sunt oameni care nu cred in ceva. E treaba lor, pana sa nu regrete mai tarziu cand vor vedea la final ca exista D-zeu. Minunile se intampla dar tot nu observa ei nimic pentru ca nu vor, il resping pe D-zeu, de asta D-zeu se supara si are motivele lui pentru cei care nu cred in nimic. Nici medicina nu prea poate salva o boala, numai o minune. Multe cazuri sunt in care unii oameni erau bolnavi si au fost vindecati cu ajutorul lui D-zeu dar nu se multumesc nici cu asta. Nu se pot numi oameni dar nu-i judec. Nu am dreptul sa-i judec. D-zeu e printre noi. Noi nu-l vedem, e normal. Treaba lor, cum spun. Conteaza credinta, asa cum cunosc multi oameni care au credinta si traiesc multi ani, sanatosi si spun rugaciuni. Astia sunt oameni cu credinta! big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Mario1994):

M-am nascut sanatos, sunt sanatos, am o casa,, imi duc existenta, m-am nascut intreg, nu mai ma plang de nimic,, empatizez cu toti ceilalti bolnavi si nenocorosi.
Ii multumesc lui Dumnezeu pentru toate acestea, soarta e javra cu multi oameni, de fapt cu toti,, mai devreme sau mai tarziu.
Lasa-i, vor realiza mai tarziu...

| RAY a răspuns:

Cine naiba cauta dovezi ca exista dumnezeu? Asa caut eu cum cauti tu pentru zeus, normal ca nu exista dovezi pentru ca nu exista dumnezeu e doar o inventie umana, ba da neam intrebat cum s-a creat totul dar uni dintre noi avem si creier si il folosim si ghici ce nici un spiridus nu a creat nimic, eu nu dau vina pentru ce nu exista voi il injurati pe dumnezeu da voi sfinti astia care au gura mare pe net si real sunt draci, falsi si ipocriti, Romania e o tara plina cu crestini de ce nu spui crestinilor tai pildele lui isus da nici macar tu nu sti

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

A spune ca exista dovezi pentru existenta lui dumnezeu e o minciuna, daca spui asta credinta e o pesudostiinta ceea ce nu e, credinta nu cere dovezi nici nu pretinde ca ar avea conform bibliei isi spun nu conform religiei tale sau inteligent desigenul facut de pocaiti pentru 10% ca taxa de intrare in rai

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Te inseli e mult mai usor sa spui ca ploua ca asa vrea dumnezeu decat sa intelegi fenomenul, e mult mai comod sa spui mereu dumnezeu ca rezolvare a problemei daca asa sar proceda stiinta ar ramane pe loc

| Mario1994 a răspuns (pentru Drimmero):

Vor realiza ceva? Nici asta nu vor ei nimic. Pana si multi medici or fost mirati de nu inteleg ei nimic ca cum au fost vindecati multi oameni bolnavi, iti dai seama. Asta e realitate. Sanatos sa fii.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu, ploaia e determinata de fenomenele meteorologice,, Dumnezeu nu se ocupa cu asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Numai bine ai spune tu 99, 99 % de crestini din Romania? Ca prin faptele lor nu dovedesc ca sunt crestini ca si tine de astfel, lasa tu cei 5000 de atei si vezi de restul