| Girly97 a întrebat:

A avut vreodata cineva o radiografie de sinusuri care le-a spus ca au sinusurile maxilare opace? Asta ar insemna ca trebuie ca sinusurile afectate sa fie eliminate chirurgical?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Sinusurile nu pot fi eliminate chirurgical - poate doar eliberate chirurgical de puroi sau obiecte straine. Sinusurile sunt niste locuri pline cu aer (nasul - acolo unde facem sinuzita sau pe maxilare - sinuzita maxilara) insa nu le putem elimina chirurgical (ele ne fac forma capului!). Iti poate taia nasul cineva, fara motiv? Il taie, dar cand ai cancere, tumori de alta natura etc., dar pentru ceea ce descrii, nu-i cazul. Cand ceva nu intelegi din relatarea medicului, ramai la el si intreaba-l pana ce te lamuresti. Pt asta il platesti si pentru asta a studiat atat! Daca nu-ti raspunde, atunci atentioneaza-l ca doresti mai multe informatii despre problema ta si nu pleca de acolo nelamurit ca sa te lamureasca gresit! cineva de pe aici, care habar nu are cu ce se mananca treaba ta! Te rog, nu te mai stresa pentru nimic! Intreaba un specialist si vei fi lamurita! Numai bine!