| WUB a întrebat:

Aș dorii să slăbesc 6-10 kg până pe data de 14.06., așa că aș vrea un regim alimentar, dar nu foarte strict, deoarece nu am vârsta necesară pentru a mă putea aproviziona cu alimente necesare unei diete serioase ( am 13 ani ), dar nu vreau ca nici un răspuns să se refere la vârsta mea, vreau să slăbesc pentru a m-i se vedea Six-Packul pe care îl am, doar că nu este foarte vizibil.
Sport și aerobic sunt dispus să fac, doar vreau niște link-uri către site-uri sau video-uri cu cele mai bune exerciții pentru slăbit, dispun și de o bicicletă ( ca în sala de fitness ).
De alergat pot alerga și am unde și când deoarece mâine dau ultima teză și sunt mai liber.

Mulțumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă dietele, nu ai nevoie de ele!
De vrei să slăbeşti, mergi pe o alimentaţie săracă caloric şi mişcare fizică zilnică.
Te pup!

8 răspunsuri:
| Brotacelul a răspuns:

"Six-Pack-ul" tau e timid si se ascunde?hee hee
Ca si "regim" recomand unul sanatos: multe legume (incearca sa scoti cartofii din alimentatie, la fel si fainoasele - mai rarut ca-i mai dragut big grin ), fara grasimi, mese regulate.
Dimineata recomand iaurt sau lapte (cat mai putine grasimi) cu cereale (si aici ma refer la musli, tarate/fulgi de ovaz - nu sunt scumpi si nu cred parintii sa te refuze big grin ), la pranz carnita de pui/vita/peste la gratar/fierte/la cuptor (fara prajit in ulei) cu garnitura de legume sau salata (tot e sezonul salatelor acuma), sau in loc de carne, niste branza. Seara - o salata (castravetii sunt cei mai recomandati - au putine calorii si sunt si ieftini happy la fel si salata verde). Fara ulei si cat mai putina sare. A, si multa apa - 2/3 l, cat suporta organismul tau - nu trebuie nici sa-l stresam.
Mare atentie la combinatii: de exemplu carne cu branza - nerecomandat - astea le gasesti si pe google, ce e bine sa combini si ce nu.
Daca vrei ceva dulce, recomand batoanele de susan cu miere (unu pe zi - nu trebuie sa exageram big grin ).
Pe scurt: dimineata lactate cu fibre si in rest orice masa trebuie sa contina cat mai multe legume big grin
La varsta ta, daca o sa ceri la parinti fulgi de ovaz si multe legume, eu zic ca sigur n-o sa te refuze si chiar o sa se bucure ca vrei o alimentatie sanatoasa.

| bebeusha123 a răspuns:

Buna,sincer nu te-as sfatuii sa slabesti atat de mult, colega mea a slabit mult intr-un timp foarte scurt si acum ii atarna pielea... tine un regim fara dulce, fara suc si prajeli, sper ca te-am ajutat

| MarieBGossipGirl a răspuns:

Dieta cu hrisca si kefir: slabesti pana la 4 kilograme in 10 zile
Pentru a avea rezultatele pe care le doresti, trebuie sa stii ca dieta cu hrisca si kefir presupune sa consumi timp de 10 zile doar aceste doua alimente. Nu te ingrijora ca te vei infometa sau te vei plictisi de hrisca. Aceasta pseudo-cereala este atat de versatila, incat poti gati din ea o multime de preparate delicioase, pentru fiecare zi a dietei.

Nu exista un meniu strict in dieta cu hrisca si kefir. Zilnic, poti consuma hrisca dimineata, la pranz si seara, in ce cantitati doresti. Vei vedea ca nu vei putea consuma cantitati prea mari, intrucat senzatia de satietate se va instala rapid.

Zilnic, trebuie sa consumi 1 litru de kefir, fie la aceeasi masa cu hrisca, fie separat, ca gustare. Organismul tau va primi nutrienti, vitamine si minerale in proportii optime si va antrena metabolismul sa arda caloriile si sa te scape de cel putin 4 kilograme in mai putin de 2 saptamani.
Eu personal am încercat'o şi chiar funcţioneaza! Într'o lună am slăbit cu ~8, 5 kg. Succes) Funda?

| WUB explică (pentru MarieBGossipGirl):

Aș dorii ceva mai ușor și nu neapărat o dietă, aș dorii niște sfaturi, deoarece 2 ore minim pe zi o să fac aerobic sau alergări.

| MarieBGossipGirl a răspuns (pentru WUB):

2 ore e mult
nu trebuie să alergi mai mult de 30 min
în general, fă multe exerciţii şi evită pîinea, grăsimile, zaharul
dar oricum cu dieta de hrişcă e mult mai efectiv şi vezi repede rezultate + nu provoacă anorexie
oricum, depinde şi cîte kg ai şi înălţimea ta)

| WUB explică (pentru MarieBGossipGirl):

Am 72 Kg si 1, 75 inălțime.
Nu am posibilitatea de a cumpăra alimentele necesare acestei diete. Vreau ceva obișnuit, deoarece am și școală, etc și nu îmi pot permite având 13 ani să cumpăr 1l de Kefir pe zi.

| bebeusha123 a răspuns (pentru WUB):

Dar nu esti gras...la un metro 75 ar trebui sa ai 75 de kg

| bebeusha123 a răspuns (pentru bebeusha123):

Metru*****