| unu a întrebat:

A folosit cineva Audispray? E eficient? Sunt efecte secundare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Da. Eu il folosesc zilnic, totusi... sunt si niste precautii mici: daca ai vreo problema cu urechile sau pe langa ureche, nu ar fi deloc bine sa il incerci. Este foarte periculos.

| alexflor87 a răspuns:

Eu zic ca nu se merita banii. Eu sunt in farmacie si va zic ca sunt mai eficiente conurile cu propolis pentru urechi. Costa doar 7 lei. Incercati.

| elena_4396 a răspuns:

Ca farmacista iti spun ca se cumpara Audispray si nimeni nu a venit sa ne anunte de eventualele efecte secundare. Are cateva contraindicatii :: otita, dureri de ureche, perforarea timpanului si in cazul persoanelor predispuse ametelilor, sau care au suferit deja o operatie la nivelul urechii sau timpanului.

| AlexandraMarinela64 a răspuns (pentru elena_4396):

Sunt operată la ureche e vreo problema dacă îl folosesc?

| Alina a răspuns:

Nu sunt efecte secundare si este foarte bun.

| asucme a răspuns:

Nu am folosit pentru ca mi s-a parut foarte scump. Costa intre 43-50 de lei. Eu am avut urechea stanga infundata, intr-o dimineata cand m-am trezit pur si simplu nu mai auzeam cum trebuie cu ea, iar problema a persistat cam toata ziua. Am fost la farmacie si am cumparat o seringa de 10 ml. Acasa am facut o solutie intr-un recipient, apa calda, temperatura tolerata de corp, cam 300 ml si amestecata cu alcool medicinal, solutia avea concentratie de cam 5% de alcool medicinal. Am stat cu urechea infundata aplecata cat mai mult si am pompat cu putere maxima a seringii succesiv cam 700 ml de solutie in 10 minute. A cam durat pana a inceput sa cada prima bucatica de ceara, dar apoi a cazut o bucata mai mare si atunci s-a desfundat urechea complet. Audispray foloseste acelasi principiu dar numai ca dai banii pe apa de mare din el. happy Seringa se cumpara de la orice farmacie si costa 50 de bani. Atentie, seringa se foloseste fara ac.

Răspuns utilizator avertizat
| Biscuiti a răspuns:

Aaa daca ai dopuri nu e eficent deloc... cel putin asa am auzit.:d

| unu explică:

O sa dau cu banul ca sa decid cui sa-i dau funda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am urechile infundate, nu mai rezist am folosit conuri, apa oxigenata, nimic merita sa incerc audispray?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am folosit, pentru dop cel putin, e total inutil - e ca si cum ti-ai da cu apa in ureche doar ca are un efect mai indelungat - adica nu mai auzi vreo 24 de ore dupa care situatia revine la starea de dinainte, repet asta in cazul in care ai dop. Dupa parerea mea sunt bani aruncati. Tot alcoolul boricat e mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut problema cu urechile... luasem o ciuperca in urechi de la strand furuncuri in urechi... am avut ceva probleme. ma dau cu audispray dar momentan nu am nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am folosit si am urechea infundata de doua saptamani. Senzatie de apa in ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E apa de ploaie! In loc sa desfunde urechea, o infunda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai tare teapa referitor la calitate pret, eu am loat este foarte scump si nu are nici un efect este foarte slab, nu isi face efectul cum trebuie pe moment, cea mai buna varianta este apaoxigenata, pui acum, unpli urechea si dizolva ceara din urechi si stai cu ia in ureche pe o parte pana nu mai fierbe dupa ce s-a oprit din clocotit o dai jos si te stergi, in cazul in care ai ceara multa a 2a zi o sa te trezesti cu bucati deceara cum cade din urechese face cam la 2 sapatmani si este si ieftina si curata urechea cel mai bine, am avut un dop de ceara si nu a avut nici o treaba, nu dati bani pe el, am intrebat doctorul de la spital si mi-a spus ca este teapa ca reclama este falsa, aveti grija...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. este o înşelătorie, foarte scump şi fără niciun rezultat. Îl folosesc de o săptămână dar tot înfundată este urerchea. Tot apa oxigenată în amestec cu alcool boricat este bună şi este foarte ieftină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eficient in curatare este dar cel putin la mine apare dupa utilizare stare de ameteala. Eu unul am incetat sa il mai folosesc.

| mecrisa a răspuns:

Sotul meu a pus apa oxigenata in urechea care era infundata, a tinut-o cam 5 min.sau mai mult( cam cat aveti rabdare) apio a clatit urechea cu putina apa si a mai repetat odata cu apa oxigenata. dupa aceea,cu seringa(si cu capul deasupra ghiuvetei) tragea apa calduta de la robinet si descarca cu jet puternic in ureche,dar cu grija,nu chiar inspre timpan,putin catre peretele urechii,si tot asa, pana au inceput sa iasa niste bucatele de cerumen, aproape rosii, ca sangele, de ne-am si speriatlaughing cred ca a bagat apa cam 20 de minute incontinuu si tot ieseau bucatele de cerumen.asa i s-a mai desfundat putin ureghea, nu de tot, cred ca trebuia sa mai faca a doua zi, dar nu a mai facu. oricum ii este mai bine acum. Asa ca acest ''remediu'' mi se pare mai sanatos!

| JohanTillo a răspuns:

Eu am folosit... sunt Dj si am zis ca e bine sa am o igiena a urechii buna.
Pana sa il folosesc bagam betisoare sa ma scarpin, apa cu dusul la baie si nu am avut nici o problema.
Dupa folosirea acestui produs vreo 2-3 saptamani am ajuns la ORL cu dureri groaznice la urechea stanga...
Dupa ce medicul m-a salvat de la a-mi distruge urechea de tot, l-am aruncat... Imi pare rau ca nu l-am pastrat sa merg impreuna cu reteta de la doctor si produsul la protectia consumatorului.
Asa ceva nu are ce cauta pe piata... doctorul mi-a zis ca is numai balarii, doar la recomandarea medicului dai cu ala in ureche.

Nu faceti prostia sa dati la copii cu asa ceva in urechi... igiena urechii nu presupune nici un lichid sau obiect acolo, ci doar spalarea urechii externe atat cat permite fara a forta spre interior.
Dopurile de ceara se indeparteaza doar la medic.

Din pacate am aflat asta prea tarziu.

| radioboy a răspuns (pentru JohanTillo):

Tu ai folosit audisprey? sau alte remedi naturiste minunelaughing)