| BoysvsGirls a întrebat:

Acu un an am fost muscata de o capusa, mama mea mi-a scos-o cu penseta iar peste un timp s-a inegrit in jurul muscaturi Dar peste 1 luna mi-a trecut.Astazi am aflat ca o boala trasmisa de capusa, Lyme sau ceva de genu, poate sa ii dureze 5 ani pana isi face efectul si pot paraliza.Imi puteti da detalii despre aceasta boala Va roooooooooog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ti-e frica ca nu cumva sa o fi contactat, poti face testul ELISA pentru depistarea IgM sau IgG pentru Borrelia burgdorferi, confirmat prin test Western blot). Daca vrei sa afli mai mult despre capuse si bolile ce le transmit, http://www.informatiiprofesionale.ro/......oala-lyme.