| MineaAndreea a întrebat:

Acum 2 ani am slăbit 10 kg cam în 3 săptămâni și de atunci mi s-a oprit menstruația (am 20 de ani ). Medicul ginecolog mi -a tot dat diferite tipuri de anticoncepționale dar după ce nu le mai luam iar nu îmi mai venea. Ce e de făcut? Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci la endocrinologie, de preferat la Spitalul Parhon din Bucuresti. O slabire atat de brutala, mai ales daca a avut loc in adolescenta, lasa urme adanci. Poate induce menopauza precoce si sa nu mai recuperezi niciodata menstrele spontane sau posibilitatea de a face copii. Uneori, problema se poate trata. Am avut o colega de liceu cu o problema similara (slabise in clasa a zecea, vreo 20 de kilograme in 3 luni, infometandu-se) si a durat acum doi ani de tratamente pana si-a revenit, timp in care a stat, insumat, cam 8 luni internata la Parhon (a pierdut un an de scoala, a facut tratamente extrem de complexe, dar menstruatiile au revenit. copii insa nu a putut avea niciodata, dar are deja aproape 40 de ani si inca supravietuieste in bune conditii, deci starea ei nu a fost chiar asa de rau afectata)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......cum-am-46/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

P.S. :

NU trebuia să-ţi faci un cont nou pentru a pune aceeaşi întrebare :)
Oricum, pe acest site NU are cine să-ţi răspundă corect la astfel de probleme serioase decât eu şi @Brigaela!

În rest, MAJORITATEA de 90-95 % dintre useri sunt COPILAŞI de 10-18 anişori =))
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

| OnuOnulică a răspuns:

Indicat e să te adresezi unui medic pentru mai multe detalii.