| viktor7 a întrebat:

Acum 2 zile m-am operat de pietre la fiere cu laserul. Inainte de asta eram fumator, intrebarea mea este... daca fumez imi afecteaza sanatatea cu ceva tinand cont ca nu mai am fiere?
Si....cam cum ar trebui sa ma comport acum? La ce nu mai am voie? Ce mai pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu prea cred.In orice caz ar fi bine sa intrebi un medic.Dar fierea o mai ai, pietrele s-au dus.Cred ca nu ai voie sa faci efort si sa urmezi un anumit regim alimentar:fara bauturi alcoolice, mancaruri picante, prajeli...

| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti va afecta sanatatea! Cel putin pana te refaci complet, nu fuma, pentru ca fumatul afecateza sistemul imunitar care in loc sa ajute la refacearea lui dupa operatie, se iroseste cu fumatul.,
La un sistem imunitar atat de scazut, nu mai adaugi belele care sa-l darame, astepti macar 6 luni sa te refcai complet si dupa aceea vezi tu daca mai merita sa-ti nenorocesti sanatatea cu tutunul.

| CuriousStuff a răspuns:

Normal ca fumatul iti afecteaza sanatatea, nu are treaba cu fierea/colecistul tau insa asta nu inseamna ca ar mai trebui sa fumezi.
Trebuie sa tii un regim alimentar pe care sunt convins ca ti l-a zis medicul: o dieta care sa excluda cat mai mult alimentele grase, si sa le introduci inapoi in dieta treptat, adica dupa operatie nu te duci la gratar si mananci o slanina, ci mananci o bucatica de slanina peste vreo luna, vezi cum iti cade la stomac... Ai voie la tot ce aveai si inainte, doar da-i timp corpului tau sa se obisnuiasca fara colecist.
Poti sa renunti la fumat, sa ai grija la ce mananci, sa bei apa de fiecare data cand ti-e sete, sa te odihnesti cel putin 8 ore pe noapte. Deci sa duci o viata sanatoasa in general.

@Andersen2k17 Nu o mai are (fierea).

| Andersen2k18 a răspuns:

Sfatul meu este sa te lasi de fumat, pentru ca este nociv pentru organismul tau. Intreaba medicul mai bine, dar clar vei avea un regim strict, pietrele s-au dus, dar fierea inca o mai ai.

| MihaelaElena67 a răspuns:

Fumeaza linistit. Tigarile au in jur de 60 de chimicale dintre care 10 cancerigene.Stai linsitit, nu o sa te afecteze cu nimic. Du-te fa si sport. Eventual fumeaza in timp ce alergi. Face bine la plamani. Tigarile nu afecteaza corpul uman deloc.