| Andrei1727937 a întrebat:

Salut. Fumez de vreo aproape 2 ani, am 19 ani jumate. Nu fumez mult, fumez 1 tigara sau 2 pe zi, sunt zile in care nu fumez dar rar (doar daca sunt foarte ocupat) fumez sa ma relaxez nu consider ca sunt dependent. Fumez doar cand sunt acasa si ma relaxez. Nu fumez afara sau cu prietenii etc, doar acasa. Eram curios daca m-a afectat asa de mult fumatul in timpul asta, tinand cont ca nu fumez mult. Mai fac si sport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"fumez 1 tigara sau 2 pe zi... daca m-a afectat asa de mult fumatul"

nu, dar nici cu e clar, totuși de ce mai le fumezi și pe alea 1-2?

| Mopmop a răspuns:

Da. Te va afecta in timp usor usor.
Inca ai timp sa renunti la fumat!
Asta as face eu daca as fi in locul tau...
Am ani de fumat si imi pare rau acum.

| Jakye a răspuns:

Sunt de acord cu Mopmop. Dacă crezi că nu ești dependent, lasă-te cât încă ai timp. Dacă nu te lași, să nu te miri peste 10-20 de ani (poate fi mai devreme sau mai târziu) de ce o să ai cancer.

| Anyo1988 a răspuns:

Am sa iti dau acelasi sfat care ii l-am dat lu varmiu, cand era mai tanar si s-a apucat de fumat, lasa-le ...asa zicea si el atunci ca nu e dependen, na vrut sa asculte acum nu mai poate. deci daca, chiar crezi ca nu esti dependent lasa-le cat inca nu e prea tarziu chiar daca nu te-au afectat pana acum te vor afecta in timp