| NevastuicAaA a întrebat:

Acum ceva timp mi-am rupt dintele din fata pe jumatate.Am fost la dentist, la tratat, a pus si jumatatea cealalta.
Dupa un ceva timp jumatatea pusa de el s-a rupt.Am mers la alt dentist si mi-a scos tot dintele pentru ca era putred, probabil nu a fost bine tratat.Si mi-a pus altul de portelan.

De aici incepe problema.

Mi-a luat masura, a dat comanda, dar putea sa mi-l puna de abia dupa 2-3 luni pentru ca el pleca in vacanta si eu la fel.Mi-a pus pansament...am ajuns din nou la el sa imi puna dintele dupa vacnata, si nu il mai gasea, nu stia unde la pus.Pana la urma a gasit el un dinte de portelan,spunea ca altul nu poate fi, ca doar ala a ramas nepus.Dar nu incapea in locul unde trebuia pus.A mai pilit dintii din jur putin si a reusit.Dar a ramas o culoare neagra la dinte sub gingie, si a spus sa spal bine.
Au trecut mai mult de 2 ani de atunci, si dintele a inceput sa se miste usor.Nu l-am ferit de nimic,nici de samburi, nici de guma, mere sau altele...

Problema este:
Cum sa scap de negreala de sub gingie(care este vizibila cand zambesc)
Si ce sa fac cu dintele? Sa ma duc sa il fixeze? Cat poate sa ma coste?
Dar de tartrul depus pe dinti? Cat ma costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din cate zici, dentistul ala cred ca habar nu avea pe ce lume traieste, du-te la altul mai profesionist, mai bine dai un ban in plus si ti l face ca lumea

| Azµre a răspuns:

Ar fi bine să vezi un alt medic și să vezi ce spune

| raluk27 a răspuns:

Negreala aia de sub gingie se numeste tartru. De regula, ti-o curata dentistul cu o freza speciala. Scuze ca te intreb: la ce cabinet obscur ai fost de ai avut toate aventurile astea? Nu prea e normal. Eu zic ca (mai ales fiind vorba despre dintele din fata, care destul de vizibil) sa nu te uiti la bani si sa te duci la un cabinet sau la o clinica stomatologica serioasa, care sa iti faca treaba ca lumea si sa te tina lucrarea. Nu il astepta pe doctorul ala, ca iar iti face treaba de mantuiala. Din, experienta iti spun ca problema ta se rezolva cam cu 200-300 euro (la modul serios si durabil).

| NevastuicAaA explică (pentru raluk27):

Sincer....am fost cam la cei mai buni din orasul meu.
Primul la care am mers a plecat in franta.
200-300euro? Da imi pune implant?
Mie mi-a luat pe asta de portelan 4 jumate doar dintele.Manopera a fost mai ieftina pentru ca ne cunosteam, dar nu de asta am mers la el.

| raluk27 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Poate chiar putin mai mult. Da, ar trebui sa iti puna un implant din portelan, sau dintr-un alt material mai bun. Sincer, la o lucrare de o asemenea migala, ar trebui sa iti ia mai mult de 4. Eu dau 5 numai pe o plomba.

| NevastuicAaA explică (pentru raluk27):

5 milioane o plomba? Din aur? :O

| raluk27 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Nu, din portelanhappy

| NevastuicAaA explică (pentru raluk27):

Si cum sa fie asa de scump? La asta la care merg eu este 90lei este o plomba din portelan

| raluk27 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Pai plomba plus curatatul, eventual scos nervul..deci chestiune de 2-3 sedinte.

Răspuns utilizator avertizat
| valentino52 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Exact asta imi fac eu acum 6 coroane 600 euro. Asta dupa ce am dat alti 7000 cand eram in liceu pe aproape toti dintii. Mi-i puneam din zirconiu si era 300 de euro dintele la tehnician. Si dupa cativa ani se pare ca nu mi-a curatat bine si am avut dureri groaznice la 2 dintre ei, mi i-a extras si a trebuit sa imi refaca cu punte deci a mai trebuit sa strice inca 4 coroane bune si sa le fac din nou pentru 2 dinti. Nu am avut probleme cu dintii adica aveam dinti frumosi dar lipsa de calciu la un accident cu skijetul varza i-am facut.

Răspuns utilizator avertizat
| NevastuicAaA explică (pentru EllaBlackEyes):

Am dinte.Este pus cu corona.Dar sevede urt deasupra dintelui ceva negru.Si a inceput sa se miste putin.Si ma gandesc cam ce am de facut pe viitor.
Implant sau pod nu imi face pentru ca sunt prea mic.Trebuie sa imi salveze cat mai multi dinti nu sa ii pileasca.

| valentino52 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Pentru ca sunt fumator si mi-a zis ca nu o sa imi tina o sa mi-l "scuipe" gingia.

Răspuns utilizator avertizat
| valentino52 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Am fost la cineva care face dintii la toate vedetele de la mine din oras. Si oricum nu era cazul de implanturi la toti dintii nu aveam de ce sa fac asa ceva.

| valentino52 a răspuns:

Eu am coroane de portelan aproape pe toti dintii de la 16 ani si n-am auzit in viata mea de un dentist asa de incompetent. Pai e nevoie de amprenta, tehnicianul dentar iti face dintele exact pe masura ta, nu exista sa iti puna altul.

| NevastuicAaA explică (pentru valentino52):

Coroana de portelan am si eu. Dintele e intact, dar nu se mai tine din "radacina"

| valentino52 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Adica dintele se clatina nu coroana? Nu stiu care ar putea fi motivul nu sunt specialist (ma gandesc ca fie ti l-a pilit prea mult fie e vreo infectie la radacina si ti-a mancat din ea) dar va trebui sa ti-l scoata. Daca nu doresti implant iti poate pilii dintii din stanga si din dreapta si iti va pune o punte de 3 dinti lipiti intre ei, cel din mijloc fiind unde e gaura. Dar preferabil sa faci asta la un cabinet stomatologic serios, eu mi-am facut astfel de lucrari acum recent si dureaza foarte putin sa ti-i faca. Ah si motivul pentru care se vede negru stii are e? Trebuia sa te lase ceva timp sa se vindece gingia, coroana pusa a fost pana la nivelul gingiei la momentul in care a pus-o dar in mod normal aceasta se mai retrage putin.

| NevastuicAaA explică (pentru valentino52):

Au trecut 2 ani de cand mi la pus, nu a apucat sa se vindece gingia?
Radacina nu mai am. Dintele rupt a fost scos cu tot cu radacina si pus asta de portelan, care din cate imi aduc aminte parca era pus cu coroana...Infectie nu cred ca este.Am facut radiografie dinainte sa imi puna dintele si nu era.
Punte nici vorba, sunt minor! Nu se poate discuta asa ceva.Nici implant nu cred ca imi poate face, as vrea eu implant...
Nu stiu ce se clatina,eu simp diferenta daca il misc cu mana,simt cu ajutorul dintilor de langa el, intelegi tu...Si cu limba mai simt cateodata.Dar nu se misca tare.