| eiblab a întrebat:

Hei TPU, am programare la dentist joi si am câteva întrebări,
1.Am la masa gingia foarte umflată si maseaua o am ruptă, ce imi va face?
2.Am o măsea crescuta stramb, imi va trebui aparat dentar?
3.Am un dinte cariat, dupa mine nu se va mai putea face nimic la el ca si la o masea, ce va trebui sa imi faca?
Va rog fara hate, nu am vrut să am problemele astea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci inainte de a merge la dentist mergi sa ti faci radiografie la dinti, ca altfel mergi degeaba, fara radiografie nu te poate trata, el trebuie sa vada ce anume ai acolo, si numai radiografia îi poate arăta ce este acolo, deci faci o radiografie panoramica care te va costa 200 lei, fara radiografie degeaba mergi joi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asta ii spune dentistul. Sunt cabinete in care iti fac ei radiografia in ziua consultului.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti au in cabinet aparatura cu care sa faca radiografie, stiu ce zic.

| Freya1 a răspuns:

Exista posibilitatea sa ai puroi la gingia respectiva,sau doar o inflamație din cauza placi bacteriene,asta doar medicul poate sa stabilească.
Dacă e puroi posibil sa îți de-a tratament,sau sa îl elibereze.
Iar legat de masea,el poate sa îți spună în funcție de ce vede acolo dacă se poate fi făcută sau trebuiește scoasa.

Doar pentru o masea crescuta strâmb nu cred ca îți pune cineva aparat dentar,cel mai probabil dacă e în regula o lasă asa. Daca în schimb e o masea de minte ce oricum nu prea are utilitate, ba din contra deranjaza o scoate.

Nu poți tu sa ști dacă se mai poate face ceva, sunt oameni ce mai au doar cioturi în gura, dar dacă rădăcinile sunt bune se poate pune lucrare.

Important e sa ști ca nu ți se vor face toate o data, ci va trebui sa faci câteva vizite la medic ce îți va lucra cel mai probabil sub anestezie.Deci nu te va durea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Daca maseaua rupta are baza intacta iar ruptura este mai mult o ciobire si nu a ajuns foarte aproape de nerv se poate pune o plomba(reconstructie). Daca este aproape de nerv se va face un tratament de canal si o reconstructie endo peste care se va pune o coroana. Daca baza nu este tocmai intacta si nu are de unde sa inceapa o reconstructie se va extrage.
Pentru maseaua crescuta stramb se va recomanda aparat. In fuctie de intensitate se poate pune si o coroana dar dentistul nu vă va recomanda asta.
La carii foarte pronuntate depinde foarte mult de baza maselei/dintelui. Daca are o portiune(in inatime) din baza intacta se poate face tratament de canal, reconstructie si se pune o coroana, in caz contrar se va extrage.
Oricum, veti face un consult mai intai de toate, vi se va face un plan de tratament si de acolo decideti ce faceti.