Întrebare recomandată | coolstory a întrebat:

Acum o saptamana am sarit un gard de 2 metri.La aterizare, cu piciorul stang am cazut ok dar nu am fost atent si cu piciorul drept am cazut direct pe calcai.Nu cred ca se pune problema de fractura sau ceva grav.La inceput ma durea foarte tare, iar acum parca mi-a mai trecut dar tot nu pot sa fug.Ati mai patit? Cam in cat timp o sa-mi treaca? As putea face ceva sa-mi treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Poate fi contuzie la tesutul moale de peste osul calcaiului (calcaneu) sau chiar fractura de calcaneu. Dar in cazul fracturii ti s-ar fi umflat piciorul si cu siguranta nu ar fi scazut durerea. Deci ramanem la contuzie, va trece in 10-14 zile.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-ti dai cu fastum gel sau alte creme din acelea care se face reclama la tv pentru dureri

| AngelHugz a răspuns:

Hmm...

| Own3r a răspuns:

Poti da cu o crema.O sa iti treaca in maxim 2 saptamani

| ihacoswhy a răspuns:

Daca nu poti sa-l misti s-ar putea sa fie fractura dar ca sa iti treaca trebuie sa faci miscari ale incheieturii piciorului si sa dai cu Voltaren Gel

| BadSirChaos a răspuns:

Nu poti sa faci nimic sa treaca mai repede,va trece de la sine, tot ce poti face e sa suporti, nu cred ca e fractura, totusi, du-te la un medic.