| κλάους a întrebat:

TPU! Ieri seara, cand ma intoarceam acasa, de la un teren de basket (care nu era deschis) am sarit de pe gard, cam vreo 2 metri. PE piciorul drept am sarit bine, dar pe cel stang nu. IDeea este ca am sarit mai mult pe calcai, iar acum ma doare de nu mai pot. Este si putin umflat, din cate pot vedea...

Nu vreau sa-mi dati raspunsuri de docotrii, vreau doar sa-mi spuneti daca si voi ati patit asa ceva, si ce ati facut sa treaca.

Thx!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Flower02 a răspuns:

Buna. happy
Am patit si eu asa, doar ca la mine a fost o saritura mai serioasa. Eu inca mai am dureri din cand in cand in osul piciorului, asta pentru ca eu nu m-am tratat la timp.
In mod normal, daca poti macar sa calci pe el nu e rupt, deci e ok. Poate fi doar putin scrantit.
Ar trebui sa il masezi. Fie cu aclool sau cu ceva de genul asta.
Daca zici ca s-a umflat, pui gheata peste. Ca sa nu iti inghete piciorul, pui gheata intr-o punga si apoi o invelesti in vreo 2 prosoape.
Sper ca te-am ajutat. happy

| κλάους explică (pentru Flower02):

Pot sa calc (pe tot piciorul) dar ma doare la calcai. Acum merg doar pe jumatate de picior straight face. Cand spui "nu m-am tratat la timp" te referi la... doctor sau asa ceva?

| Flower02 a răspuns (pentru κλάους):

Nu la doctor. Doar ca eu nu am dat importanta. Nu am pus gheata, nici nu am masat. Obisnuiam sa sar de pe garaje, dar intr-o zi am cazut stramb. Si am continuat sa fac chestia asta si in alte zile ( e amuzant, nu m-am putut abtine :d ) si a inceput sa doara tot mai tare. Am pus abia peste cateva zile gheata, dar nu prea mai avea efectul pe care il are cand pui de prima data.
Incearca sa calci cu tot piciorul. Daca il tii mereu deoparte nu o sa isi revina prea curand. Trebuie sa il obisnuiesti. Sper sa-ti treaca. happy

| κλάους explică (pentru Flower02):

Nici eu nu am pus gheata de prima data, acum pun in fiecare dimineata si seara, dar nu se pare ca nu are nici un efect. ACum calc cu tot piciorul, ma doare putin (cateodata putin mai mult straight face )

Si stiu cum e sa nu te poti oprii din ce-ti place... Si eu fac parkour, si mi-am luxat mana intr-o zi, inccercand sa sar peste o banca de aproape un metru, poate mai mare. Dupa doua saptamani mi-a dat gipsul jos singur si am inceput din prima zi sa fac handstand big grin.

| Belieberul a răspuns:

Eu am patit ceva asemanator dar, ma durea si pe mine ff tare dar de la 2 metri nu cred ca poti pati ceva astepta cateva zile nu prea mult iar daca te doar la fel de tare du-te la 1 doctor specialist