| HyenaV2 a întrebat:

Acum trei zile mi-a aparut o pata rosie pe piele (0.5mm) cu un punct negru in mijloc (0.2mm). Daca aveti idee ce este sa imi spuneti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu stim pentru ca nu suntem dermatologi

| CtinMarian a răspuns:

Daca in mijlocul acelei pete punctul este "uscat" e posibil sa fie vorba despre un Pitiriazis rozat care dispare de la sine in 5-7 saptamani. Daca esti ingrijorat consulta un dermatolog. Sper ca diagnosticul meu e corect.

| HyenaV2 explică (pentru CtinMarian):

Da, dar ce este cu punctul din mijloc?

| CtinMarian a răspuns (pentru HyenaV2):

E un strat epidermic care se desface de pe piele, si se declanseaza pruritul (mancarime )

Punctul negru este astfel transformat într-o pată roşie dureroasă numită papulă. Deci inca odata iti repet du-te la un dermatolog si inainte de a merge cu 2 zile fa-ti si un test RPR (Rapid Plasma Reagin) Test care pune in evidenta anticorpi specifici pentru sifilis si prezintai la medic. Nu te speria pentru ca aceasta afectiune Pitiriazis rozat este comuna la copii si adulti, apare primavara si toamna si rar evolueaza in afectiunea de sifilis secundar, de asta iti recomand si acel test preventiv. Sa aud vesti bune!

| OneThing a răspuns:

E posibil sa fie o simpla piscatura sau poate fi inceputul unei iritatii ale pielii. Eu zic ca daca se agraveaza, consulta un medic!