| GherGhe_Valntin_1998 a întrebat:

Acuma apx 1 luna ma durea maseaua, intr-o zii m-am trezit cu o umflatura (puroi) am lasat-o 1 saptt dar nu a trecut am fost la doctor si am loat antibiotice( bacampicillin eg 1.2 mg) dupa 2 zile se umfla si mai mult, mai mult de cat era la inceput.
Am pus gheata aseara sa se dezumfle azi cand m-am trezit se-a desumflat putin dar acuma am o umflatura mica sub ochi.Ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DianaDobritoiu a răspuns:

Ar trebui sa mai mergi odata la doctor, s-ar putea sa iti deo o trimitere la un doctor care stie mai bine sa scoata puroiul de acolo si sa trateze infectia.

| allynaalllyna a răspuns:

Eu zic sa iei augumentin si un pasament pentru stomac, e foarte bun asa mi-a dat si mie si mi`sa desumflat, am 18 ani si am scos 2 masele pana acum,pentru una a trebuit sa ma opereze,nu e de joaca cu astea,dupa ce iti trece trebuie sa te duci neaparat la doctor, sa nu patesti altelle ca mine, stiu cum e, am suferit atata, pentru ele laughing

bursuc001
Userul Lunii
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi ( iar ) la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Eventual, mergi la ALT stomatolog happy


Toate cele bune.