| GherGhe_Valntin_1998 a întrebat:

Acuma apx 1 luna ma durea maseaua, intr-o zii m-am trezit cu o umflatura (puroi) am lasat-o 1 saptt dar nu a trecut am fost la doctor si am loat antibiotice( bacampicillin eg 1.2 mg) dupa 2 zile se umfla si mai mult, mai mult de cat era la inceput.
Am pus gheata aseara sa se dezumfle azi cand m-am trezit se-a desumflat putin dar acuma am o umflatura mica sub ochi.Ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DianaDobritoiu a răspuns:

Ar trebui sa mai mergi odata la doctor, s-ar putea sa iti deo o trimitere la un doctor care stie mai bine sa scoata puroiul de acolo si sa trateze infectia.

| allynaalllyna a răspuns:

Eu zic sa iei augumentin si un pasament pentru stomac, e foarte bun asa mi-a dat si mie si mi`sa desumflat, am 18 ani si am scos 2 masele pana acum,pentru una a trebuit sa ma opereze,nu e de joaca cu astea,dupa ce iti trece trebuie sa te duci neaparat la doctor, sa nu patesti altelle ca mine, stiu cum e, am suferit atata, pentru ele laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi ( iar ) la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Eventual, mergi la ALT stomatolog happy

Toate cele bune.