| Deasonyka a întrebat:

Ajutor. Am o igiena corespunzatoare insa ce sa fac dimineata ca ma trezesc cu gura uscata. Recunosc si fumez dar ma spal des pe dinti. Ideea e ca dimineata cand ma trezesc am un gust extrem de amar in gura. Cand dau cu limba pe toata suprafata gurii obraji, dinti etc scuip ca o saliva maronie ca si cum nu m-as fi spalat de ani de zile pe dinti (imaginati-va apa murdara de la robinet) gustul e amar, extrem de neplacut si cauzeaza acciditate, ma arde stomacul daca inghit prima saliva de dimineata. Eu obligatoriu de vreun an si ceva primul lucru cand ma trezesc trebuie sa scuip ca daca nu ma doare stomacul de mor toata ziua. Apoi obligatoriu spalat pe dinti. Mentionez ca am zile cand ma inteapa in partea dreapta sus sub coasta de-mi vine sa urlu la luna si nu stiu ce ar putea fi. Astept sa treaca nebunia asta si merg la analize

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta provine de la regimul alimentar.
Trebuie sa modifici meniul consumat, fiindca iti cauzeaza supraincarcarea sistemului digestiv: stomac-ficat-fiara. Un regim asemanator celor care sufera de hepatita.
Totodata, pentru a nu avea acel gust amar in gura dimineata, bea 1-2 inghitituri de lichid dulce (cafea sau ceai) sau suge o bomboana /inghite o lingurita de zahar.
Daca problema nu se amelioreaza in 1-2 luni, atunci mergi pentru investigatii la un medic internist bun.

| baru a răspuns:

Pana vei merge la medic, incearca. una lingurita lamaie cu ulei de masline. Pe stomacul gol.

| RAY a răspuns:

Probabil o gastrita ceva, nu stiu

| sierra1 a răspuns:

Fii calm/ă și ia așa ceva (nu costă mult)

https://umidificator-venta.ro/......dificator/

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Posibil sângerezi pe la gingie. De aceea ai saliva maronie. Consulta un stomatolog, poate ai început de parodontoza. Sau sinuzita la maxilar.
Înțepătură din partea dreapta poate fi de la fiere. Fie e lenesa, fie ai calculi. Fa un ecograf la fiere.Gustul amar se datorează tot fierii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme cu fierea ai grija la alimentație

| xilef123 a răspuns:

Ai probleme cu ficatul

| CORONAVIRUS a răspuns:

Du-te la medic, poate fi o problama de sănătate. Un an de zile e mult. Nu e normal sa te trezești asa.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Deci du-te urgent la medic, asta e un semnal de la corpul tău ca ceva nu e în regula. Sunt multe afectiuni, poți sa cauți și pe net niște infoații. Fumatul mi are treaba

| Deasonyka explică:

De exemplu acum ma inteapa in partea dreapta sus sub coasta...

| ynexistenta a răspuns:

Si eu tot la un umidificator ma gândeam dar e posibil sa ai si ceva probleme cu fierea. daca ti se usucă și nasul peste noapte, înseamnă că ar trebui sa-ti cumperi un umidificator.

| despreanxietate a răspuns:

Despre anxietate, atacuri de panica, depresie si credinta : https://cusidespreanxietate.blogspot.com