| Maestrul001 a întrebat:

Salut, de vreo 4 zile seara pana sa ma culc in gura imi vine multa salive ma duc pe balcon o scuip dar revine imediat. este foarte abundenta de la ce este? Mentionez ca numa seara si pe aprcursul zilei simt cv amar in cerul gurii. AJUTOR

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cel mai bine si indicat, este sa consulti medicul de familie. poate fi de la stomac/de la fiere.
O zi frumoasa sa aihappy

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic cauze pot fi multiple, una din ele candidoza bucală.

| Maestrul001 explică (pentru Azµre):

Candidoza bucala in ce consta?

| Azµre a răspuns (pentru Maestrul001):

O infecție cu o ciupercă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Reflexul salivar este declanşat de o serie de stimuli care, de regulă, sunt legaţi de actul alimentaţiei (gust, miros, vederea unor alimente, masticaţie). Însă pentru salivaţia anormală pot fi incriminaţi şi alţi factori. Este cunoscut celebrul experiment de condiţionare a câinelui lui Pavlov care saliva reflex la aprinderea unui bec. Vă recomand să efectuaţi un consult ORL pentru a exclude afecţiunile bucale sau neurologice care ar putea fi cauza salivaţiei excesive.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat