| alexzey a întrebat:

Am 13 ani si am auzit ca daca fac exercitii cu haltere imi incetineaza cresterea este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| gabriela a răspuns:

Haltere nu se fac la 13 ani. Alege sport precum inot, alergare, baschet. Halterele taseaza vertebrele care sunt acum in dezvoltare si te poti alege cu modificari de coloana, lordoza, scolioza, ori mai grav o hernie de disc lombara, cervicala, daca ridici la umeri. Deci nu, nu, nu.

| Alex_2741 a răspuns:

Fratior ai 13 anii straight face in puii mei straight face asteapta si u minim sa faci 16/17 ani max 18 sa te apuci de haltere si gantere straight face...esti prea tanar straight face nu e bine sa te apuci de acum happy poti intreba un specialist mai binewinking.

| Cristi_6252 a răspuns:

Nu este adevarat.chiar este bine sa faci execriti fizice.si eu am 13 ani si fac exercitii fizice. fundita?

| Cristi_6252 a răspuns:

Nu iti opreste nimic.chiar e indicat sa faci exercitii fizice.si eu am 13 ani si fac exercitii fizice. fundita?

| Never4ever a răspuns:

Nu in niciun caz

| Anonimous_4345 a răspuns:

Da este adevarat. dar poti incerca altceva decat haltere, stiu si eu flotari, tractiuni etc.

| salangwayongseo a răspuns:

Cel mai bine este sa mai astepti cativa ani sa mai cresti apoi dezvolti.

| esperar a răspuns:

Salut, eu fac culturism de mult timp si vreau sa iti spun ca am crescut mult in intaltime.
Daca vrei sa iti dau mai multe detalii, trimite-mi un mesaj cu ID tau ca sa discutam.

| Mihai_2820 a răspuns:

Eu ridic de 1 an acum am 14 deci daca ai 13 sunt unele sanse dar mici de ati opri dezvoltarea daca vrei sa faci fa daca nu nu dar nu cred ca se poate intampla ceva

| fitjutzu a răspuns:

Nu, dar pentru. tine ar fi ideal sa faci si inot, te-ar ajuta fff mult!