| Blondiii67 a întrebat:

Am auzit ca daca ridici haltere cresti mai greu. Eu vreau sa nu mai cresc decat vreo 8 cm. Am o haltera dar este cam mica. Isi va face efectul daca o folosesc? Si daca da, ce exercitii sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Vanqu1sh a răspuns:

In general daca ridici greutati de la o varsta mica ( varsta in care organsimul nu este dezvoltat complet ) iti incetineste cresterea, mai bine te apuci si faci sport, fitness, altceva ce nu necesita greutati

| Blondiii67 explică (pentru Vanqu1sh):

Fac sport.dar sportul ma ajuta sa cresc laughing)

| umbra09 a răspuns:

Nu este adevarat poti sa ridici si 40 kg ca tot cresti nu prea ai cum sa opresti cresterea

| RazvanGRS a răspuns:

Eu spun sa mai astepti cu halterele pentru a nu iti ingreuna cresterea.

| Blondiii67 explică:

Mentionez ca nu am decat 12 ani (1.66, 50 kg) (nu sunt grasa dar am oasele grele)

| Anonimous1 a răspuns:

Asteapta sa cresti un pic mai mare, ca sa nu ramai pitic.

| Blondiii67 explică (pentru Anonimous1):

Nu raman pitica ca deja am 1, 67