| marandella a întrebat:

Am 14 ani si ma cred grasa am 1.64 si 54kg ma ocup cu pilates as vrea sa slabesc la 45 kg recomandatimi niste diete va rogggggggg...dau funda la cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariuS88c a răspuns:

Buna dupa parerea mea la inaltimea ta nu esti grasa deloc, chiar din potriva o persoana nu trebuie sa aiba mai multe kg decat inaltimea daca tu ai 1, 64 nu trebuie sa ai mai mult de 64 de kg, eu am 1, 68 si am 55 kg, si eu ma faceam gras dar de fapt nu eram, nu trebuie sa tii dieta, etc. deoarece prin dieta poti ajunge la boli si multe alte lucruri, mai ales la varsta ta.
Eu spun sa nu te mai stresezi cu asta, sa nu tii dieta ( poate ai oase grele).
Asta e parerea mea, Bafta!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei slăbi până la 45 de kg, vei ajunge ANOREXICĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Prima data iti recomand un control la un medic specialist (nutritionist) sa vada daca este nevoie sa slabesti, pentru ca tu esti in crestere, si poti avea probleme medicale grave atat hormonale cat si musculare si posibil ca si oasele sa iti fie afectate, pentru ca tu trebuie sa cresti inca in inaltime, latime si greutate, iar daca nu iti este recomandata o dieta si tu totusi, o tii ai putea prezenta probleme medical serioase si din cauza oaselor nedezvoltate e posibil ca sa ai probleme in crestere.
O zi buna.