| eiblab a întrebat:

Am 15 ani si am un dinte foarte cariat,ma voi duce la dentist, dar ce o imi facă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Dacă nu e vorba de o carie adâncă, îți va pune o plombă. Dacă dintele e afectat prea tare și caria a ajuns până la nerv și ai dureri sau vreo infecție, e posibil să îți scoată nervul și să îți facă un tratament pe canal. Dacă vei vrea să arate când mai ok, să fie protejat sau dacă e în partea din față, e posibil să îl îmbrace cu o cămașă de porțelan. Variante sunt multe, dar e cale lungă până la o extracție și dentistul va încerca întotdeauna să nu ajungă până acolo. Nu trebuie să îți fie frică. Poate fi neplăcut când folosește freza, dar dacă ai dureri, totul va fi făcut sub anestezie. Ai grijă de tine!

| eiblab explică (pentru AnotherGirl):

Nu ma doare dintele dar se misca putin

| AnotherGirl a răspuns (pentru eiblab):

N-am pățit până acum să mi se miște vreun dinte permanent. Însă sunt convinsă că stomatologul va găsi cea mai bună variantă pentru a-ți salva dintele, fii fără griji!

| Violleta2022 a răspuns:

Il va curata si va pune material peste el, ca sa-l repare.

| Freya1 a răspuns:

Dacă ai o carie ce se poate repara ți se face o anestezie locala și ti-l va curata.Normal in afara de piscatura anesteziei nu simt nimic.
Îți pune un medicament pentru o zi/doua ca să curețe locul de bacterii și pe urma plomba definitiva.
Toată treaba nu ar trebui sa doară dacă ești sub anestezie, nu ar trebui sa simți freza decât faptul ca îți lucrează ceva acolo.

Dacă în schimb nu se mai poate salva, se face o anestezie și cu ajutorul unui clește se scoate dintele.Nici asta nu ar trebui sa doară dacă te menti calm și nu ai vreo infecție la rădăcină.

| ReddY25 a răspuns:

Îți face bine

| Anonimul151 a răspuns:

O să îți pună plombă. Dar dacă dentistul consideră că e atât de cariată, încât să nu o mai poată repara, o să îți facă extracție. Adică o să scoată acel dinte afară.

Nu e nimic de speriat, deci stai liniștit.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Gaură în dinte cu freza. Adică cu un fel de bormașină. Curăță toată partea compromisă, și apoi umple la loc cu un ciment, deci îl plombează. Dacă nu rămâne suficient dinte pe care să pună acel ciment, îl frezează până la bază, și rămâne doar rădăcina. Apoi îți extrage nervul, ia un mulaj după forma rădăcinii, face un pivot metalic după forma mulajului, instalează pivotul, și ăla va fi suport pentru un dinte artificial, care se cheamă coroană. Toată operațiunea asta (obturație de canal + coroană) poate să dureze 2-3 săptămâni. Dacă e doar plombă, atunci 1 -2 ședințe.

| IoanaMaria321 a răspuns:

Toți de aici au zis bine. Du-te la stomatolog