| Gamingx61 a întrebat:

Am 16 ani si 70kg. Vreau sa stiu cam cate calorii ar trebui sa ard zilnic ca sa ajung la o greutate cat mai mica(mai ales la nivelul abdomenului). Umblu la sala de 4 ori pe saptamana. De fiecare data alerg 15 minute si fac exercitii la abdomen 7-8 minute.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Salut, kilogramele sunt cea mai proasta unitate de masurare a corpului unei persoane. tu trebuie sa stii din ce sunt compuse acele kg, pentru asta exista aparate speciale numite TANITA (sunt singurele omologate) desigur exista si mai ieftine de 3-400 de lei, dar sunt aproximativ ca si umbrelele de 4 lei, dupa un timp se strica si te pacalesc happy.Ele iti arata mai multe criterii dintre care varsta metabolica, arderile, hidratarea, nr kg de muschi, grasime etc, exista cabinete specializate. daca tu nu te simti ok si crezi ca nu te simti ok inseamna ca undeva gresesti sau pur si simplu trebuie sa ai rabdare, nu vei avea sanatatea si corpul dorit peste noapte, numai bine!

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Inca ceva, numarul de calorii difera mult de la persoana la persoana astfel incat cu tot sportul pe care il faci s-ar putea sa ai arderi generale de doar 1700 kcal sau arderi mari de 2500 kcal. daca vrei sa ajungi la o greutate cat mai mica sala nu te ajuta si nici greutatile e exact contrar a ceea ce vrei sa obtii, masa musculara cantareste mult mai mult la acelasi volum cu grasimea. alergtul este un exercitiu cardio foarte bun si acesta ajuta la sculptarea in intregime a corpului, fireste daca mergi doar pe alergat vei pierde ``pernitele`` de muschi pentru ca din nou alergatul e contrar depunerii de masa musculara asa cum o face ridictul de greutati, ideea e sa nu te pacalesti cu kilogramele si sa pierzi muschii in favoarea grasimii doar ca sa dea bine la cantar, rezultatul fizic se va vedea clar. mult succes!