| eddyeddy5 a întrebat:

Am 18 ani si sunt sigur ca sufar de FIMOZA. Dar inca nu imi fac curaj sa le spun alor mei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si abia la 18 ani ti-ai dat seama de asta?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, şi întrebarea care-i? =))

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai curaj? Atunci ramai asa. Cat de greu iti poate fi sa chemi tatal deoparte sa ii zici simplu ca e posibil sa ai o problema? Imediat tata va fi grijuliu cu tine, cat de sadic este, cand ai o problema vrea sa stie.Si ii spui, in caz ca nu stie ce e aia fimoza si nu vrei sa te dezbraci in fata lui, da-i o imagine cu fimoza pe internet.Mie, un strain cum ai putut sa imi zici?

| GoldenKing a răspuns:

Uite o chestie.Cnd iti e greu sa le spui ceva vocal, pentru ca e prea greu sau doar nu ai curaj.Scrie-le pe o foaie si explica-le detaliat de unde pana unde esti sigur si ce crezi."Te duci la ei si le zici, va rog cand aveti timp cititi asta". Daca au timp atunci stai pe langa ei daca din nou, nu te emotionezi, iar daca o faci zi-le sa citeasca in gand iar dupa discutati problema.Eu iti zic sa nu iti fie frica, totul va fi bine.Mult succes! big grin

| GoldenKing a răspuns (pentru GoldenKing):

Cand*.Scuze de greseala