| BiuL a întrebat:

Am avut o carie la un incisiv. Mi-am pus plomba si ramas cu dintele senisibil. Nu pot sa mananc sau sa beau nimic rece sau cald fara sa ma doara. Medicul mi-a recomandat o devitalizare, insa eu incerc sa evit procedura. Totusi ce se intampla dupa o devitalizare? Se ingalbeneste dintele? Se distruge mai usor? Doare procedura? Cat dureaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Devitalizarea se refera la extractia radacinii respectivului dinte.
Gandeste-te cum arata un muschi nefolosit... se atrofiaza. Cam la fel se intampla si cu dintele: isi pierde rezistenta, va fi, cu timpul, mai usor casant, culoarea va incepe sa redea nuanta dentinei...
De durut nu doare pentru ca in mod normal ti se face extractie cu atat mai mult cu cat nervul nu este deja necrozat (mort) ---caz in care nu te-ar durea decat in masura in care ai/faci si infectie---.
Cat dureaza? Depinde de timpul in care reactionezi la anestezic, depinde de localizarea incisivului (daca este pe arcada mandibulara sau maxilara), de dimensiunile lui (daca este incisivul central sau cel lateral -caz in care se pileste mai putin, incisivii laterali avand dimensiuni mai mici decat centralii-)... In mod normal in 20-30 de minute, daca nu mai repede, ar trebui sa fie gata tratamentul cu tot cu aplicarea pansamentului (obturatia provizorie sau permanenta, dupa caz) dupa extractie.
Eu, in locul tau, as incerca sa tin cat mai mult de acea radacina si, in general, de toti dintii asa cum sunt: cu radacini! Incearca, spre exemplu, sa folosesti paste de dinti pentru dintii sensibili... poate te ajuta, cu timpul.

Numai bine! happy

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat