| alma200033 a întrebat:

De ce ma doare dintele dupa ce a fost plombat?
Cand beau rece sau cald?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca plomba nu protejeaza nervul atat de bine precum o face osul.

O sa dureze ceva pana iti va trece sensibilitatea asta. Uneori poate dura zile, alteori luni, insa de cele mai mult ori trece. Totusi, daca durerea este insuportabila, nu exista nicio imbunatatire sau dureaza mai mult decat trei, patru luni mergi la dentist.

1 răspuns:
| welcometowonderland a răspuns:

Data viitoare cand mai mergi cere-i sa iti puna fluor pe dintele plombat. Este posibil sa fie din cauza ca dintele a fost lucrat prea profund. Pentru aevita aceea sensibilitate dentistul obisnuiteste sa puna fluor imediat dupa plombare.
**Cel putin asa procedeaza dentistul meu.