| 1Chris1 a întrebat:

Am calcat stramb pe ciment, destul de tare si acum ma doare cand calc in zona gleznei, nu e vanat, nici foarte umflat, dar ma doare cand calc. Ce sa fac sa nu mai ma doara pana maine-poimaine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Sa pui local gheata la interval de 3-4 ore si sa te ungi cu un antiinflamator-Fastum gel. Aplica un bandaj local.

| danielaxyz a răspuns:

Comprese cu bitter suedez

| AmeMiss a răspuns:

Pune-ti gheata si daca nu trece pana maine consulta un medic happy

| Empathizer a răspuns:

Ia Diclofenac, comprimate filmate de 50 de mg, cate 2/zi (daca ai peste 12 ani). Si mergi la camera de garda Ortopedie, sa vezi daca nu ai o fractura.

| AnnaAnnne a răspuns:

Sunt a prope sigura ca este vorba despre o entorsa am facut si eu si mi s.a umflat si s.a invinetit, acum depinde cat de grav e. Timp de cateva zile pune-ti gheata ca sa.ti treaca si consulta si un medic eventual. Sper ca te.am ajutat.O seara bunahappy

| cammm a răspuns:

Ai facut o luxatie cred. Uite aici ce poti face:
http://www.sanatostun.ro/......eznei.html