| Irinaaaaaaa a întrebat:

Ieri am calcat stramb cand ma prosteam pe scarile blocului si m-am lovit ingrozitor. Nu s-a prea umflat, dar ma doare cand calc. Am pus gheata si am strans cu tifon, ca nu aveam cu ce sa imobilizez. Ce as putea face sa nu ma mai doara sau cu ce sa'l imbobilizez?
Dau funditaaaa big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Esial a răspuns:

Ai facut o entorsa, asta tine intre 3 zile si doua saptamani.Cel mai indicat ar fi sa te duci sa faci o raza, pe deasupra se gasesc creme si unguente pentru calmare in farmacie.Sa fii sanatoasa!

2 răspunsuri:
| greatLOL a răspuns:

Salut.Dupa detalii, sigur ai facut o entorsa.Eu iti recomand sa te duci cat mai rapid la un medic pentru a te consulta, o sa iti puna ghips.O sa stai 2-3 saptamani acasa..Bla bla bla. E naspa, am patit-o si eu de multe ori.Asta ewinking Bafta!

| Azµre a răspuns:

Ai făcut cea mai mare prostie să pui gheață și că ai strâns tare tifonul. Du-te la farmacie cere 5 pliculete de burovil și o cremă Lasonil + pansament! vezi să nu iei fașă supraelastică, nu este bună, oprește circulația sângelui și se umfla piciorul! Faci amestecul de pliculețe cum scrie pe ele, îți dai dimineața și seara cu soluția asta apoi cu cremă și o pui pe maicata să îți lege piciorul dar nu strâns! Timp de 2 saptămâni faci așa și trece sau mai puțin în funcție de gravitate. NU MAI PUNE GHEAȚĂ! Și nici să nu stai cu piciorul în apă caldă!