| aliceXd a întrebat:

Am doar 14 ani, aproape si aproape in fiecare seara "ma inteapa inima", sunt o adolescenta normala, si mi-e frica sa nu am probleme cu inima. stiu ca poate fi din cauza stresului, din lipsa mancarii pentru ca nici nu mananc prea mult dar.in fiecare seara?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! sa stii ca si eu am probleme de genul, dar nu este o durere de natura cardiaca, pot fi nevralgii intercostale. Durerea de natura cardiaca se manifesta astfel: este o durere localizata precordial (adica in piept, si este aratata de bolnavul respectiv cu toata palma, nu cu degetul, de ex pe mine daca ma intreaba cineva, unde te doare, arat cu degetul, intepatura respectiva, si cred ca si la tine e la fel) durerile de natura cardiaca au un caracter atroce, (deci de intensitate foarte mare), ca o gheara, si iradiaza de obicei in antebratul stang si degetele de la mana stanga(ultimele 2), sau poate iradia la nivelul gatului, mandibulei, chiar si la spate, in spatiul dintre cei 2 omoplati, sunt insotite de anxietate (frica) dispnee (dificultati in respiratie), si de obicei apar in cursul efortului fizic, sau chiar si in repaus (la bolnavii in stadii mai avansate) sau in cursul noptii, de obicei ciclic, (bolnavii se trezesc brusc din somn, simt nevoia sa se ridice in picioare si sunt anxiosi), durata durerii cardiace este intre cateva minute(3-5min) pana la 20-30 minute(asta in cazuri mai grave cum sunt infarctul miocardic acut sau angina instabila- denumita popular preinfarct). La varsta ta nu ai de ce sa te ingrijorezi, astfel de dureri apar frecvent la tineri; in privinta alimentatiei, ar fi bine sa mananci echilibrat, pentru ca acum esti in plin proces de crestere, iar mai tarziu poti sa ai probleme serioase daca nu te alimentezi corect. Daca si dupa raspunsul meu te temi sa nu ai ceva cu inima, mergi la medic (medicul de familie, sau un cardiolog) si cere sa faci un EKG, sunt sigura ca iti va iesi ok, dar e bun pentru linistea ta.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mamă dragă,inima dacă te-ar durea, nu te-ar durea numai seara! Dar faptul ca nu prea mănanci poate să te ducă la o carenţă de vitamine sau minerale, care bine nu-ţi face!
In general durerile sunt cauzate de nevralgii intercostale.Adică ti-a fost rece la spate si te inţeapă cand respiri. Aceste nevralgii durează destul de mult chiar dacă sunt tratate, daramite netratate.
Daca ai antecedente în familie de bolnavi grav de inima, este recomandat să mergi la medic. Dar si pentru nevralgie este recomandat să mergi!

| Adina77 a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba de clasica lipsa a calciului si magneziului, insa mai bine vorbeste cu mama, sa mergeti la medic.

| saby26 a răspuns:

De cele mai multe ori poate fi o lipsa de calciu dar se intampla se te intepe si din cauza ca esti in crestere.muschiul inimii de fapt de doare pentru ca se dezvolta.dar poti face si o electrocardiograma dar si calciul t&i

| MasterYoda a răspuns:

Aici nu-i cabinet medical!

| Elianna a răspuns (pentru MasterYoda):

Cine esti tu sa faci ordine pe site? Fata a pus intrebarea la categoria "sanatate" la care se poate raspunde fară să fie cabinet medical, ca avem şi medici pe site!
Dacă nu ai nimic de zis, taci din gură!

| aliceXd explică:

Wow,apreciez toate raspunsurile pentru ca se vede ca v-ati dat interesul toti sa ma ajutati pe mine, un strain, da stiu ca asa se intampla pe TPU dar.simteam nevoia sa zic asta.Cat despre durerea mea de inima,Pilzzzzz, nu o arat doar cu un deget.azi-noapte vreo ora m-a tinut durerea si m-a lasat de abia cand m-am asezat in pat si m-am pus la televizor si incercam sa respir, aveam si senzatie de voma oarecum. Oricum, multumesc mult de raspunsuri!

| adi1004 a răspuns:

La anii tai asa pateam si eu.depinde ce fel de intepatura, poate fi din multe motive.Cel mai bine ar fi sa te duci la un medic, daca ti e frica de ei...mie imi elaughingspune le parintilor ei sigur o sa stie ce e de facuthappyincearca sa te misti ...sa te foiesti putin cand te ia, eu asa faceam si mi trecea