| TruLove a întrebat:

Am facut analize hormonale fiindca imi cade parul rau. medicul endocrinolog a spus ca sunt bune si ca in sange nu exista un dezechilibru. mi a recomandat anticonceptionale yaz pt a are anumite substantece regleaza si problema cu acnnea si problema caderii parului,si ce este mai deranjant ppt mine, crapaturile care pornesc din coltul gurii si se extind pe fata. ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru ca sa nu iti mai cada parul trebuie ca sa nu mai fii stresata; iar pentru cealalta problema foloseste intotdeauna crema. Ma gandesc ca poate si buzele le ai crapate. Foloseste crema des; caci daca pielea nu mai este umeda ea se crapa.

| Peridava a răspuns:

Crapaturi? Adica iti crapa pielea si ai rana deschisa? Atunci e foarte grav. Medicul nu le-a vazut? Mergi la medicul de familie cit mai repede.

| malvinacroft a răspuns:

Ce mananci, in general? Problema cu parul si pielea crapata se poate rezolva doar prin alimentatie, daca medical vorbind esti ok. Pentru par se mai pot face si niste tratamente speciale pentru el, toate naturale. Anticonceptionalele mi se par o solutie prea brutala, avand in vedere ca inca nu ai incercat nimic natural.

| TruLove explică (pentru malvinacroft):

Am incercat cu vitamine, am incercat sampoane, masti naturale cu uleiuri si galbenus de ou..am si tuns parul

| malvinacroft a răspuns:

Pentru par, din experienta mea, uleiul de Neem e cel mai bun, cand imi cadea parul imi oprea caderea aproape pe loc - adica imediat dupa ce faceam masca, se vedea ca nu imi mai cade asa de mult. Trebuie facut, bineinteles, de vreo doua ori pe saptamana, timp de vreo doua luni, ca nu se regenereaza asa de repede. Mananaca mai mult oua dar fierte moi, asa incat galbenusul sa nu fie fiert, sa fie lichid. Galbenusul are biotina, care e supranumita vitamina parului. Mananca orice are siliciu (siliciul ajuta mult parul si unghiile) - poti sa cauti pe net sa vezi ce alimente contin siliciu. Si mananca seminte uleioase - fa-ti un amestec de seminte de floarea soarelui, in, dovleac, caju, migdale, etc, ce iti mai place tie, si mananca in fiecare zi cate o lingura, pusa prin mancare, ca sa iti si placa la gust: ori in fulgi cu iaurt (fulgii de cereale - ovaz, orz, grau, au si siliciu mult), ori prin salate (merg uleioasele puse si in salate de varza acra, ies niste salate chiar foarte bune la gust). Mai e ceva la care trebuie sa lucrezi tu singura: parul cade foarte mult de la stres, suparari, agitatie etc. Aici, tu stii daca ai probleme si trebuie sa incerci sa ti le rezolvi, daca asa stau lucrurile...Ah da, mai e ceva - trebuie sa activezi mai mult circulatia sangelui din pielea capului - pentru asta, poti sa te tratezi o data pe saptamana cu o tinctura de ardei iute, pe care sa o masezi usor pe pielea capului, sau de usturoi si in general, in fiecare zi, sa iti faci un masaj asa usurel al pielii capului. Adica nu intens, ca nu e mai folositor, mai mult ca o mangaiere, cu degetele. Uleioasele te ajuta si la uscaciunea pielii - de exemplu si in vara, cand se crapa calcaiele, am vazut ca daca mananc cate o lingura de seminte de floarea soarelui pe zi, nu mi se mai crapa. Sau poti sa iei 2 lingurite de ulei de cocos pe zi, te ajuta si la piele, si la memorie. happy

| TruLove explică:

Nu am rana la acele crapaturi, doar se crapa si arata oribil! iar despre crema, folosesc si degeaba!