| gabriel10 a întrebat:

Am fost la dentist acum de ceva timp si mi-a zis ca am puroi la o masea si nu am putut sa rezist sa o scoata si mi-a dat sa iau amoxicilina de 500.De azi am inceput sa iau si maine plec undeva si poate o sa consum ceva alchool. Ce probleme sunt daca iau antibiotice si consum si alchool? Nu au nici un rost antibioticele sau sunt ceva reactii adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt reactii adverse. Nu consuma alcool, atata timp cat iei antibiotice si 24 de ore dupa aceea. Sunt convinsa ca acolo unde te duci poti bea apa sau suc.

| Lora a răspuns:

Pe langa faptul ca o sa le iei degeaba, bine-nteles ca te poti alege si cu probleme neplacute, bunicului meu i se strambase gura si-a trebuit sa faca injectii ca sa-si revina, asa ca mai bine bei tu un suc si lasi alcoolul pe alta data ca nu-i musai sa bei alcool. O zi buna!

| Ady00pk a răspuns:

Palpitatii la inima si in cel mai rau caz se poate opri inima(infarct)
Asa am facut si eu cu 1 zi inainte de extractia maselei unde aveam puroi:Eram pe antibiotice si s-a nimerit sa fie ziua unui coleg, am zis ca sa beau doar nu e ziua lui in fiecare zihappy si am baut si era sa intru in spital. A doua zi dimineata m-am dus mahmur la dentist si mi-a scos maseaua si anestezia nu si-a facut efectullaughing mi-a amortit doar putin obrazul atat. A durut foarte tarelaughing dar suntem barbati suportam oricelaughing Ai grija! daca nu ai rezistat sa o scoata atunci cu siguranta nu vei rezista dupa ce ai consumat alcool pentru ca anestezia e degeabahappy

| elenapisy_4681 a răspuns:

Reactii adverse ex:se umfla maseaua mai tare sau chiar sa mori si oricum nusi face efectul (antibioticul)